Szombathelyi siklóernyő-tragédia: Vádat emelnek az oktatópilóta ellen

2005.01.26. 15:55

A Polgári Légiközlekedési Hatóság vizsgálata alapján a tavaly szeptemberben történt siklóernyő-baleset iratait a rendőrség vádemelési javaslattal átküldte az ügyészségnek. Az oktatópilótát halált okozó gondatlansággal vádolják.

Ahogy arról az ALON is beszámolt, 2004. szeptember 4-én a szombathelyi repülőtéren halálos baleset történt, amelynek a vizsgálatát a Vas megyei rendőrség lezárta.

Íme a részletek:

Azon a bizonyos szeptember eleji napon a szombathelyi reptér keleti oldalán csörlős siklóernyős repüléseket hajtott végre az oktatópilóta minősítésű H.Á. solymári lakos.

A baj nem sokkal dél után történt. Ekkor kapcsolósott utasként a siklóernyő szerkezetéhez M.Sz. körmendi lakos, és csörlő segítségével úgynevezett tandem siklóernyős repülést kezdtek meg. A repülés közben az utas a testére szerelt utasbeülőből kiesett, és a Savarai laktanya belterületén földet érve olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy a helyszínen életét vesztette. A pilóta az utasa kiesését követően a starthely közelében sértetlenül földet ért.

A baleset helyszínéről a Polgári Légiközlekedési Hatóság (PLH ) elszállította azt a pilóta által átadott siklóernyő beülőt, melyből - a pilóta helyszíni nyilatkozata szerint - az utas kicsúszott. A felszállásra való készülés során egy helyszínen tartózkodó tanú digitális felvételeket készített. Ennek alapján állapították meg, hogy nem a pilóta által átadott beülőt használta az utas, hanem egy színében és hevederzetének csatozásában eltérő, régebbi fajtát.

A rendőrségi eljárással párhuzamosan szakmai vizsgálatot végzett a Polgári Légiközlekedési Hatóság. A vizsgálat megállapításai szerint az utas felkészítése nem az előírásoknak megfelelően történt, a pilóta nem végezte el az utas felszerelésének ellenőrzését, és úgy kezdték meg a repülést, hogy az utas combjain lévő hevederek bekapcsolása nem történt meg. Az elinduláskor nagy valószínűséggel csak a mellheveder volt bekapcsolt állapotban.

A PLH azt vizsgálta részletesen, hogy csak a mellheveder bekapcsolásával az utas elemelkedhet-e a földről, vagy az emelkedés megkezdésekor már lecsúszik róla a felszerelés és a földön marad. A megállapítás szerint az elemelkedés megtörténhet a hónalj alá beszorított mellhevederrel.

Ejtőernyő

A vallomások alapján a pilóta körülbelül 100 méteres magasságban, leoldva a csörlő kötelet, megszakította az emelkedést, a siklóernyő irányítása nélkül az utast fogva a laktanya területe fölé sodródtak, ahol nem tudták tovább egymást tartani, és az utas kiesett.

A helyszínen készült digitális felvételek 20-30 másodpercenként készültek. Az időpontok alapján rekonstruálható, hogy a combhevederek nem lehettek bekapcsolva.

A pilóta mulasztása összefüggésbe hozható a halálos balesettel, így a rendőrség szerint felelős a halálesetért.

Az ügy iratait vádemelési javaslattal elküldték a Szombathelyi Városi Ügyészségnek.





Befejeződött a nyomozás egy másik, nem sokkal későbbi baleset ügyében is.

Annak idején nagy döbbenetet keltett az a szeptember 25-i tragédia, amely során egy Celldömölk és Jánosháza közötti útkereszteződésben öt ember halt meg.

A nyomozás megállapította, hogy az Egyházashetye felől Boba irányába közlekedő Wartburg nem adta meg az útkereszteződésben az elsőbbséget a Celldömölk felől Jánosháza irányába haladó Suzuki gépkocsinak.

A baleset következtében öt ember a helyszínen életét vesztette, egy ember súlyos, egy 3 éves kislány pedig maradandó fogyatékossággal járó súlyos sérülést szenvedett.

A szakértő megállapításai alapján mindkét gépkocsi alkalmas volt a közúti közlekedésre, műszaki hiba nem volt megállapítható. A Wartburg a kereszteződésbe való behaladás előtt 18 méter hosszan vészfékezett, az úttorkolat előtt a fékezést megszüntetve haladt be a kereszteződésbe és ütközött a másik gépkocsival.

Így a vizsgálat szerint a Wartburg vezetője volt a hibás, elkövetve a kettőnél több ember halálát okozó közúti baleset bűncselekményét. De mivel a vezetője is meghalt, a nyomozást megszüntették.
.