Közgyűlés, mélyrepülésben
Azok a mazohisták, akik otthon a televízió képernyők előtt követték végig a csütörtöki, éjszakába nyúló szombathelyi közgyűlést, váratlan élményben részesültek. Hosszú évek után egyetértés látszott kialakulni a városi képviselők között. Az örömöt némileg beárnyékolta, hogy a konszenzus alapja az a vélekedés volt, hogy Szombathely gazdaságilag padlóra került, közel a csőd, és ideje lenne tenni valamit.
Ez utóbbi mikéntjében azonban már megoszlottak a vélemények. A szocialisták – ha egyénileg nem is repdestek az örömtől – végül is támogatták a polgármester által felvázolt 1,1 milliárd forintos megtakarítással kalkuláló megszorító intézkedéseket, a Fidesz az egésznek az elcseszett mivoltát hangsúlyozta, nagyjából elismételve azt, ami már
elhangzott egy korábbi sajtótájékoztatón.
A közgyűlés érdekes színfoltja volt két fiatal SZDSZ-es városatya felszólalása, akik kemény kritikával illették a költségvetés tervezetét, felhívva a figyelmet annak felszínességére és semmit meg nem oldó mivoltára. Abajkovics Péter és Fejes Tibor, amellett, hogy nemmel szavaztak, lemondtak a kulturális illetve a pénzügyi bizottsági tisztségeikről, érdekes konstellációba helyezve ezzel a koalíció kérdését.
Ezekhez a mélyről jövő konfliktusokhoz és a város tragikus gazdasági helyzetéhez képest majdnem mindegy, hogy milyen módosító indítványok hangzottak el, a lényeg az, hogy Ipkovich György polgármester 14:13-as szavazati aránnyal átpasszírozta a tervezetet az első olvasatban. A kérdés a februári közgyűlésen lesz igazán izgalmas, amikor ki kell mondani a végső szót az ügyben, hogy ki lesz a nyomorúság költségvetésének nyertese és vesztese.
A helyzetet az érintettek sajtótájékoztatók keretében értékelték péntek délelőtt:
Pro Savaria: A városnak nem lesz költségvetése februárban
A szokásos közgyűlés utáni sajtótájékoztatók sorát ezúttal is Dr. Prugberger Emil és Molnár Miklós, a Pro Savaria képviselői nyitották meg.
Molnár Miklós szerint a csütörtöki közgyűlésen történtek önmagukért beszélnek, jelenleg úgy tűnik, februárban a városnak nem lesz költségvetése. A politikus egyáltalán nem csodálkozik a történteken, hiszen a koalíció az elmúlt években nem hozta meg azokat a döntéseket, melyek alapján a város már a második szakaszában lehetne a költségvetési reformnak.
Molnár Miklós alapvető bajként a koncepciótlanágot jelölte meg, a jelenlegi megszorítások nem tartalmaznak prioritásokat az intézmények számára, mindössze annyit, holnaptól kevesebb a pénzük, mindenki úgy oldja meg, ahogy tudja.
Az épülő sportcsarnokról szólva a képviselő hiányolta, hogy a város nincs ott a különböző nemzetközi sportrendezvények pályázatainál. Már a 2009-2010-es évre írják ki a pályázatokat, jó lenne tudni, ki végzi az ezzel kapcsolatok munkálatokat, folyik-e ez ügyben bármiféle tevékenység. A képviselő kiemelte, nem mindegy mekkora veszteséggel működik majd az új sportcsarnok.
Dr. Prugberger Emil „Titanic-effektusként” jellemezte a kialakult helyzetet: a városvezetés nem tudja elképzelni, hogy megtörténhet a baj.
Szerinte a város eladósodása elérte a kritikus határt, a mozgástér alaposan leszűkült, és a banki szakemberek szájából olyanokat is hallani, hogy a jövőben a város már ingatlanfedezetre kapna csak hitelt. A jelenlegi viszonyok között félő, hogy minden pályázatról lemarad a város, hiszen nincs elkülönítve fedezet az ehhez szükséges önrészekre.
Kétségtelen, hogy az elmúlt ciklusban a gázközművagyon miatt sokkal jobb helyzetben volt a város – jegyezte meg - , ugyanakkor az utak állapota jobb volt, a város tulajdonába került a repülőtér, felújították a vasútállomást, a mentőállomást, megvásárolta a város a Ferences-kertet, vagyis a pénz egy részét vagyonszerzésre fordították.
Dr. Pruberger Emil sajnálatosnak nevezte azt is, hogy az MSZP-s képviselők figyelmét jelenleg a párton belüli pozícióik megőrzésének kérdése foglalja le.
A városvezetés másképpen látja, Gyurcsány telefonon biztatott
Kevés napirendi pontot tárgyalt sokáig a közgyűlés tegnap – kezdte a tájékoztatót Ipkovich György polgármester. A városvezető ismertette azokat a döntéseket, amiket előző nap hozott meg a közgyűlés, így a távhőszolgáltató díjemelésével kapcsolatos döntést, melynek értelmében végül 6 százalékos díjemelésben állapodtak meg.
A város nehéz helyzetével kapcsolatos konkrét döntések közül eddig a következők születtek meg: A polgármesteri hivatal étkezdéjét megszüntetik, a hivatal dolgozói közül 24 főt elbocsátanak. A közterületfelügyeletet a polgármesteri hivatalba integrálják. Az idén nem fizetnek ruhapénzt, és a megye sem kapja meg a közös fenntartású intézmények támogatására szánt 250 millió forintot.
A szavazás körüli anomáliákat Ipkovich György úgy értékelte, hogy az néhány képviselő egyéni véleménye volt, nem tükrözi a koalíciós partner álláspontját.
Döntés született arról is, hogy a város megtartja a címzett adó lehetőségét, a háziorvosi rendszer marad, és az iskolatej program is folytatódik.
A polgármester elmondta még, hogy a közgyűlés alatt Gyurcsány Ferenc telefonált neki, aki biztosította támogatásáról.
Csermelyi András alpolgármester közölte, jelenleg az oktatási ágazattal kapcsolatos döntések lógnak a levegőben. Az egyeztetés során az általános iskolai munkacsoport javaslatai az iskolatej akció megszűntetéséről, a balatonberényi tábor támogatásának megvonásáról és a nyári ingyenes buszbérletek megvonásáról szóltak, intézményi megszorításokról hallani sem akarnak.
Az esetleges intézménybezárásokról szólva a polgármester elmondta, tény, hogy fogynak a gyerekek, egyre nehezebb a helyzet, és egy hamarosan záruló pályázat kapcsán várható némi racionalizáció ezen a területen is.
Ami pedig a polgármesteri hivatalban várható leépítéseket illeti, azok az ügyfélfogadás rovására történnek meg majd.
Az MSZP sem ért mindennel egyet
Az MSZP tájékoztatóján Szűcs Gábor elmondta, bizony jogosan borzolódtak a közgyűlésen a kedélyek, de az igényeket kell hozzászabni a lehetőségekhez.
A képviselő kiemelte, fontos lenne, hogy ne csak tűzoltás történjen, hanem induljanak el a szerkezetátalakítási folyamatok is. Sajnos, jegyezte meg, a vita során jelentősen felpuhult az első olvasat, ami azt jelentette, hogy az eredetileg hárommilliárdos megtakarításból mindössze egymilliárdos lett.
Szűcs Gábor szerint ez a ciklus már nem látja az átalakítás eredményeit, de nincs hova hátrálni tovább, mert a falnál vagyunk. A politikus az aktív vagyongazdálkodásban látja a kiutat, azok a városok, amelyek megvalósították ezt korábban - Győr, Veszprém, Pécs -, mára már sikeresen működnek.
A Fidesz rövidre fogta
A Fidesz vérszegényre sikerült sajtótájékoztatóján Rettegi Attila úgy jellemezte a helyzetet, hogy mélyponton a városvezetés, csődközelben a város. Bizottsági elnökök, szakértők mondanak le, s mindez az elmúlt évek halogató politikájának következménye.
Szabó Gábor véleménye szerint a városvezetés megrendült helyzetében konszenzuskeresés helyett felrúgja az évtizedes megállapodásokat, s erőből próbálja a problémákat megoldani.
A volt polgármester inkorrekt magatartással vádolta meg a baloldalt.
Februárban folyt. köv.