
Egy újabb netes konkurencia

A szélessávú internetkapcsolat kiválóan alkalmas telefonbeszélgetésre is. Az erre használható technológia óriási fejlődésen ment keresztül az utóbbi időben. Ma már a telefontársaságok sem mehetnek szó nélkül a fejlemények mellett, valamit lépniük kell hamarosan, hiszen nyilvánvaló, senki sem fog fizetni olyan szolgáltatásért, amelyet esetenként ingyen is megkaphat. Szakértők szerint robbanás előtt áll az IP telefónia piaca.
A Neophone cég már egy ideje jelen van a magyar távközlési piacon, és most elsőként rukkolt elő hazánkban egy olyan internetes szolgáltatással, amely az IP technológia révén jóval olcsóbb a hagyományos rendszereknél. A szolgáltatás segítségével a számítógépen keresztül ingyen is társaloghatunk akár.
Miután már hosszabb ideje intenzíven – én nagy megelégedéssel - használjuk a hasonló elven működő
Skype ingyenes telefont, roppant kíváncsiak lettünk az új lehetőségre, így gyorsan le is teszteltük az új szolgáltatást.
Nem kényeztetik el a felhasználókat
A cég honlapján" target="_blank kis keresgélés után (első legördülő menü pontjai, majd a jobb felső fülecske) rálelünk a lényegre, magára a programra. Itt lendületből regisztráltatjuk is magunkat, mert e nélkül nem megy a buli. Előtte elolvashatjuk a használati tudnivalókat és szerződési feltételeket is. A cég érezhetően nem túlságosan reklámozza az ingyenes, interneten belüli variációt, leginkább a fizetős használatról és annak nagyszerűségéről olvashatunk.
A regisztráció után nem sokkal a megadott email-címünkre landol egy levél, amely közli velünk új, virtuális telefonszámunkat.
A letöltött X-lite nevű program számítógépre telepítése nem okoz különösebb gondot egy átlag felhasználónak. A szoftver beállításaihoz azonban érdemes igénybe venni a honlapon található beállítási segédletet, mert nem minden egyértelmű elsőre. Őszintén szólva, elég nehéz elképzelni, hogy egy mezei internetező eligazodik az első látásra riasztó Out Bound Proxyk és SIP Proxyk világában, s még a tapasztaltak is belekavarodhatnak a kezdet kezdetén. Egyik kollegánknak - pedig nem ma kezdte az ipart – már itt elment a kedve az egésztől. Tényleg érthetetlen, hogy miért kell ilyesmivel terhelni a felhasználót, mikor mindezek döntő része gyárilag is beállítható lenne.
Itt jegyezzük meg, hogy az egész szolgáltatásból erősen hiányoljuk a felhasználó-barátságot.
Működik minden, de nem szeplőtlen
Miután helyesen megadtuk az adatokat, és nem gépeltük el semmit, a program rendben be is jelentkezik, és készen áll hívásokat fogadni és küldeni. A kezelőfelület első látásra nem túl bonyolult, egy normál telefonra hajaz (lásd a felső képet), túl sok funkciója nincs is. Rendelkezik tárcsázó gombokkal, egy telefonkönyvvel, hívást fogadó és lezáró gombokkal, valamint egy menürendszerrel a beállításokhoz. Ennek ellenére használata a gyakorlatban igencsak nehézkesnek bizonyult, az első percek bizony vad hallózással és ordibálással teltek, mire rájöttünk, mi végre vannak a gombok és a csatornák.
Első menetben kipróbáltuk külső vonalról a hívás fogadást, számunkra ugyanis a dolog legizgalmasabb része ez lenne, hiszen az eddig használt Skype egyelőre ilyet nem tud. Ez magyarul azt jelenti, hogy a számítógép előtt ülő jóember vezetékes telefonról és mobilról is hívható, ráadásul igen jutányos áron, de erről később.
A normál vezetékes számról való tárcsázás első nekifutásra kudarc, mivel a Neophone előhívószámát egybetárcsáztuk saját új virtuális számunkkal, és ez így nem működik. A trükk az, hogy az előhívószám tárcsázása után várni kell a központ és egy gépi hang jelentkezésére, majd ezután kell a virtuális telefonszámot beütni.
A beszélgetés hangminősége nem sokban különbözik bármely hagyományos hívástól, azonban tesztünk során a beszélgető felek hangja elcsúszott, hasonlóan a műholdas telefonoknál tapasztalható késéshez. Ez némileg zavaró, bár meg lehet szokni.
A hálózaton belüli, két számítógép közötti ingyenes hívás is viszonylag jól működik, az előbbi „csúszás” itt is előfordult, de ettől még vígan használható a dolog.
A NeoPhone-X rendelkezik hangposta szolgáltatással is. Ez azt jelenti, hogyha a hívott fél nem elérhető éppen, a rendszer .wav formátumban csatolja üzenetünket egy e-mailhez, mely perceken belül landol ismerősünk postaládájában, aki majd visszahallgatja. Jópofa, ötletes, hasznos.
Amerika 5 forintért
A szolgáltatás a világ bármely pontjával kommunikál oda és vissza. Külföld esetében a NeoPhoneX tarifái csúcsidőben 6,60-8,00 forint, csúcsidőn kívül 4,40-5,90 forint között mozognak. Az USA-ba, Kanadába és Németországba 5 forint 20 filléres percdíjért lehet hívást kezdeményezni, amit nehéz űberelni. A belföldi hívások díja Budapestre és néhány vidéki nagyvárosba 6,60 forint, a többi településre 8 forint – mindez csúcsidőben. Mobiltelefont 55-65 forintért hívhatunk, szolgáltatótól függően.
Az is az igazsághoz tartozik, hogy van egy ravasz megkötés is, mely szerint ha regisztráció után egy hónapon belül nem vesszük igénybe a cég fizetős szolgáltatását, törölnek a rendszerből. Így akik kizárólag ingyen internetes telefonra vágynak, azoknak egyelőre marad a jól bevált Skype, hacsak nem akarnak havonta új felhasználóként regisztrálgatni.
Összességében sajnos nem igazán volt meggyőző a szolgáltatás, annyira semmiképpen sem, hogy meglépjük az ötezer forintos előfizetést is. Ennyi ugyanis a minimális összeg, amit át kell utalnunk ahhoz, hogy a rendszert kifelé is tudjuk használni. Ezt persze később lebeszélhetjük.
Neophone
Korábban:
Kipróbáltuk a Skype ingyentelefont!