Egy keddi, ipari parkbeli sajtótájékoztató keretében jelentették be Szombathelyen, hogy városunk sikeresen pályázott a Savaria Térségi Integrált Szakképzési Központ (TISZK) megépülésére. A csaknem egymilliárd forint értékű beruházást a jelenlévők mindegyike a helyi politikai tényezők sikeres együttműködéseként értékelte.
A TISZK-ek létrehozása azzal függ össze, hogy az állam nem tartja hosszú távon finanszírozhatónak a jelenlegi szakképzési szerkezetet. Az Oktatási Minisztérium államtitkára nemrég kijelentette: a mostani rendszert mintegy felére zsugorítják tízéves távlatban.
Hogy ez a változás ne drasztikusan történjen, kialakítják a Térségi Integrált Szakképzési Központok (TISZK) hálózatát, amely több iskola tömörítését jelenti, átjárhatósággal, racionálisabb munkaszervezéssel, ezen belül azonban minden szakképző megtarthatná az önállóságát. 2006-ig országosan összesen 16 ilyen központ épül, ennyihez várható uniós forrás. A következő uniós költségvetési periódusra - 2013-mal bezárólag - összesen mintegy 60 ilyen központ létrejöttét képzeli el a tárca, és onnantól kezdve ezen együttműködő intézményeket kiemelten finanszíroznák. Egyes vélemények szerint ez azt is jelentené, hogy - ismerve a demográfiai hullámvölgyet- nem sok babér terem azoknak, amelyek kívül maradnak a körön.
A sajtótájékoztatón nyolc megyében működő intézményt említettek meg, mint partneriskolát.
-
Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakképző Iskola
-
Savaria Közlekedési Szakképző Iskola és Kollégium
-
Gépipari és Informatikai Műszaki Szakközépiskola
-
Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola
-
Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskola
-
Rázsó Imre Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium, Körmend
-
Nádasdy Tamás Közgazdasági, Informatikai Szakközépiskola és Kollégium, Csepreg
-
Béri Balogh Ádám Gimnázium, Posta és Bankforgalmi Szakközépiskola, Kollégium, Vasvár
A két lépcsőben megépülő projekt során kialakul egy központi képzőhely, amely a várakozások szerint megfelel majd a mindenkori munkaerő-piaci követelményeknek.
Az első szakaszban az épület bővítése történik meg 356 millió forint értékben, majd a második szakaszban a gyakorlati képzést szolgáló, csúcstechnológiával felszerelt műhelyek, laborok, képzést támogató szolgáltatások és közösségi terek kialakítása történik meg 650 millió forint értékben.
A szakképzési bázisként működő TISZK központban olyan infrastruktúra várja majd a hallgatókat, amelyet külön-külön nem lenne képes biztosítani egyik intézmény sem. A pályázatban részvevő iskolák műszaki és kereskedelmi jellegűek, a TISZK képzési kínálatának és struktúrájának kialakítása munkaerő-piaci elemzések eredményei alapján történt meg.