Tavaszi bécsi kiállítások

2005.03.14. 23:16

Marc Chagall, John F. Kennedy, a szentimentális Bécs, Andersen és húsvéti vásár. Többek között. Idén tavasszal a szokottnál is erősebbnek tűnik az osztrák főváros kiállítás-felhozatala. Csak emlékeztetőül: Tőlünk Bécs mindössze másfél óra autóút.

200 éve született Andersen

Marc Chagall – A Biblia Mítoszai – Az Albertina március 28-ig nyitva tartó tárlata az orosz festő százötven, az 50-es, 60-as évekből származó, bibliai témájú alkotását mutatja be. (Albertina Museum, 1010 Bécs, Albertinaplatz 1., www.albertina.at)

John F. Kennedy – A Wien Museum április 24-ig látható kiállítása a 60-as évek világpolitikai helyzetével, történéseivel - a hidegháborúval, a kubai és a vietnámi háborúval valamint a rasszizmussal és az emberi jogi mozgalmakkal foglalkozik. (Wien Museum Karlsplatz, 1040 Bécs, Karlsplatz, www.wienmuseum.at)

Alt-Wien - Die Stadt, die niemals war (A régi Bécs – A sosem volt város) – A régi és az új szembeállítása mentén dokumentálja az osztrák főváros történetének kétszáz évét a Wien Museum március 28-ig látható tárlata. A kiállítás nemcsak a „rombolás” és „megőrzés” konfliktusait valamint a városkép drasztikus változásait tárja elénk, de utánajár a „szentimentális Bécs” mítoszának is. (Wien Museum im Künstlerhaus, 1010 Bécs, Karlsplatz 5., www.wienmuseum.at)

Andersen Bécsben – A népszerű dán mesemondó, Hans Christian Andersen születésének 200. évfordulója alkalmából nyílik kiállítás a Wien Museumban március 10. és április 30. között. A tárlat egyik része a 2005-ös Andersen-Jubileum dániai vándorkiállításának anyaga, másik része Andersen bécsi látogatásait dokumentálja, aki 1834 és 1872 között hat alkalommal járt az osztrák fővárosban. (Wien Museum Karlsplatz, Atrium, 1040 Bécs, www.wienmuseum.at)

Costakis-gyűjtemény – A 20. század egyik legjelentősebb gyűjtőjének, George Costakis gyűjteményének 300 darabját mutatja be a MUMOK „Costakis-gyıjtemény – fények és színek az orosz avantgárdban” címı tárlata, amely június 19-ig látható. A kiállítás Kazimír Málevics, Vladimir Tatlin, Ljubov Popova, Olga Rosanova, El Liszicky vagy Alexander Rodcsenko munkái mentén dokumentálja a háború utáni modern orosz művészet fejlődését a szimbolizmustól a kubo-futurizmuson át a konstruktivista tendenciák megjelenéséig. (Museum Moderner Kunst, Stiftung Ludwig Wien, 1070 Bécs, Museumsplatz 1., 6. emelet, www.mumok.at)

Karl Anton Fleck – Első ízben látható átfogó kiállítás az excentrikus osztrák festő, költő és dzsessz-zenész Karl Anton Fleck munkásságából. A Leopold Museum május 30-ig nyitva tartó tárlata nagy számban mutat be portrékat, városképeket és tájképeket az 1983-ban elhunyt művésztől, akit a 60-as évektől kezdve egyre inkább a nyugati világ fogyasztói magatartása, a környezetvédelem és az identitás kérdése foglalkoztatott. (Leopold Museum, 1070 Bécs, Museumsplatz 1., www.leopoldmuseum.org)

Yang Fudong – Kína rendkívül gyors politikai, gazdasági és kulturális fejlődésének hatásait dokumentálja a kínai művész, Yang Fudong május 15-ig látható „Don’t worry, it will be better...” címı tárlata a Kunsthalléban. (Kunsthalle Wien, 1070 Bécs, Museumsplatz 1., www.kunsthallewien.at)

Húsvéti vásár a Schönbrunni Kastélyban – Harmadik alkalommal rendeznek húsvéti vásárt a Schönbrunni Kastély barokk kulisszái előtt március 12. és 28. között. A kastély díszudvarában felállított pavilonokban hagyományos húsvéti dekorációk és osztrák kézművesek munkáiból válogathatunk, de megkóstolhatunk osztrák specialitásokat és igazi ínyencfalatokat is. A gyerekeket változatos programmal, például marcipán húsvéti nyúl készítéssel, hímestojás-kereséssel várják. További információk: www.ostermarkt.co.at
.