A Nagy Könyv tavaszi programjai Vas megyében

2005.04.16. 09:11

A Nagy Könyv program kilépett a megyeszékhely határain kívülre. A tavasz folyamán a megye összes városában elindulnak a könyvtári rendezvények. Az eddigi listák a magyar olvasók jó ízléséről tanúskodnak. A Herry Potter nincs az élbolyban.

„Néha arról álmodom, hogy amikor felvirrad az Ítélet Napja, s a nagy hódítók és jogászok és államférfiak elnyerik jutalmukat – koronájukat, babérjukat, soha el nem porló márványba kitörölhetetlenül bevésett nevüket –, akkor a Mindenható, meglátván bennünket könyveinkkel a hónunk alatt, odafordul Szent Péterhez, s nem minden irigység nélkül ezt mondja majd: – Nézd csak, ezeknek nem is kell jutalom. Semmit nem tudunk már adni nekik. Szerettek olvasni.” (Virginia Woolf)

A Nagy Könyv

A Berzsenyi Dániel Könyvtár Vas megye városi könyvtáraival együttműködve, a választás segítésére értékes alkotások népszerűsítésére kért fel irodalommal foglalkozó jeles helyi előadókat. A könyvtárosok azzal a reménnyel indítják útjára a rendezvényeket, hogy a résztvevőkben az olvasást népszerűsítő szövetségesekre lelnek.

A Nagy Könyv program rendezvényei Vas megye városaiban:

Celldömölk

Jelinek, Elfriede: A zongoratanárnő
Előadó: Nemes Gáspár
2005. április 14. 18.00 óra

Csepreg

Kertész Imre: Sorstalanság
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. május 26. 19.00 óra

Vasvár

Jelinek, Elfriede: A zongoratanárnő
Előadó: Nemes Gáspár
2005. április 27. 18.00 óra

Körmend

Kertész Imre: Sorstalanság
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. április 28. 18.00 óra

Kőszeg

Ottlik Géza: Iskola a határon
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. május 3. 17.00 óra

Szentgotthárd

Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. május 5. 15.00 óra
A Ciszter Kolostoregyüttes Refektóriuma

Sárvár

Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. május 12. 18.00 óra

Répcelak

Ottlik Géza: Iskola a határon
Előadó: Fűzfa Balázs
2005. május 19. 18.00 óra



Jelinek, Elfriede: A zongoratanárnő
Előadó: Nemes Gáspár
A 20. századi széppróza különösen egyéni, merész hangú írónője a Böll-díjas Elfriede Jelinek, aki A zongoratanárnő című, önéletrajzi ihletésű regényéért 2004-ben Nobel-díjban részesült. A mű felkavaró olvasmány, kendőzetlenül mutatja be az érzelmeket, azok elferdülését is. A Svéd Akadémia ezen felül a regény „zenés, többszólamú hangvételével és kiemelkedő nyelvezeti stílusával” indokolta az írónő díjazását.

Kertész Imre: Sorstalanság
Előadó: Fűzfa Balázs
A magyar irodalom képviselői közül elsőként Nobel-díjjal elismert Kertész Imre Sorstalanság című regénye a holokausztnak állít örök emléket. Ahogy az író nyilatkozik: „…a holokausztról, erről a felfoghatatlan és áttekinthetetlen valóságról egyedül az esztétikai képzelet segítségével alkothatunk valóságos elképzelést.”

Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Előadó: Fűzfa Balázs
1942-ben megjelent, nagy indulatoktól feszülő szubjektív erejű regény élesen világít rá a barátság, hűség és árulás törvényeire. A történetben két régi barát évtizedek múltán újra találkozik, és az átbeszélgetett éjszaka után mint vádló és vádlott áll egymással szemben. Tragédiájuk, annak a szerelmi háromszögnek a története, amely kettejük sorsát összeszövi, jelzi az akkori világrend, a hagyományos erkölcsi értékek pusztulását is.

Ottlik Géza: Iskola a határon
Előadó: Fűzfa Balázs
A 20. századi magyar irodalom egyik legjelentősebb műve, a század eseményeit azok lélektani hátterével együtt mutatja be. A századelőn, a határszéli kisváros bentlakásos, nyomasztó légkörű katonaiskolájában játszódik a történet, melynek szépségét és reménységét az író humanizmusa és az emberi méltóság iránti tisztelete adja.

Dr. Fűzfa Balázs PhD, irodalomtörténész
A szombathelyi Berzsenyi Dániel Főiskola Magyar Irodalomtörténeti Tanszékének docense, a Savaria University Press kiadó igazgatója, a BÁR című társadalomtudományi folyóirat főszerkesztője. Szakterülete a XIX. század magyar irodalma, az élményközpontú irodalomtanítás programja, illetve Ottlik Géza életműve – tudományos fokozatát ez utóbbi témából szerezte.

Nemes Gáspár, germanista
Német irodalommal, filozófiával - elsősorban XX. századi szerzőkkel -, filozófiai antropológiával és a fiatal Lukács György drámaszociológiájával, kultúrkritikájával foglalkozik. Ez utóbbi disszertációjának témája is. Német irodalmi és filozófiai kurzusokat tart a BDF magyar irodalom, és filozófia tanszékén. Vezető német nyelvtanárként, a Goethe-Institut nemzetközi nyelvvizsgáinak referense, közép- és felsőfokú nyelvkurzusok vezetője. Hobbija a szakmáján kívül a zongorázás és az arborétumi séták.




A korábbi, alkalmanként elég agresszíven elmondott félelmek - hogy az ócskaság, a rossz, gyenge minőségű könyvek fognak diadalmaskodni - nem igazolódtak. Mind a két lista, a magyar és a külföldi egyaránt, kifejezetten jó ízlésről tanúskodó. Jókai és Mikszáth, a két XIX. századi. A többiek XX. századiak, vagy az élő irodalom köréből származnak: Márai Sándor, Szerb Antal. Kertész Imre, Závada Pál, Vámos Miklós, Szabó Magda, Esterházy Péte. R. Vannak, nem az élbolyban, de az első 50-ben bestseller-szerzők is. A világirodalomban szinte még minőségibb válogatás tapasztalható. Az élvonalban szerepel Bulgakov, a világsikernek számító Tolkien, ott van Tolsztoj, Dosztojevszkij, Austin, Emily Bronte és Charlotte Bronte, ezek mind-mind az első 50-ben jelen vannak. Az éppen aktuális bestsellerek közül is van néhány, de például az a folyamatos huhogás, hogy úgy is a Harry Potter lesz az elején, nem igazolódott. Harry Potter jelen van, a középmezőnyben, nagyon messze a lista élétől. (A Magyar Rádió a jelenlegi állásról.)
.