Óriáskönyvek minálunk

2005.04.23. 16:58

Nemcsak érdekesek, de egyben azonnali lapozásra csábítanak a Berzsenyi Dániel Könyvtárban közszemlére tett óriáskönyvek. Az ingyenes kiállítást május 7-ig lehet megtekinteni. Mi már megtettük.

Óriáskönyvek


Az utóbbi időben a megyei könyvtár igencsak aktivizálta magát kiállítás és egyéb programok ügyében, amire csak bólintani tudunk.

Ami a mostani óriáskönyv kiállítást illeti, nem teljesen előzmények nélkül való. Bő egy évvel ezelőtt az intézmény a tulajdonában levő legizgalmasabb minikönyveket válogatta ki és tette seregszemlére, s a kiállítás annyira sikeres volt, hogy adódott az ötlet, hogy ugyanez történjen a méretskála túlsó oldalán levő kötetekkel is.

A számítás bevált – mondta az ALON-nak Dancsecs Katalin, a kiállítás egyik szervezője -, az érdeklődés legalább akkora, mint az említett kiskönyvek esetén volt. Iskolai osztályok és magánszemélyek is szép számmal jönnek, a minap egy úr Budapestről érkezett, kimondottan az óriáskönyvek miatt.

Az óriáskönyvek története nem olyan karakteres és lineális, mint a kicsiké – tudtuk meg. Két nagy korszakról beszélhetünk. Az első a könyvnyomtatás kezdete, amikor a technikai feltételek miatt egyszerűen ilyent volt könnyebb készíteni, ráadásul a gazdagabbak ragaszkodtak is hozzá, hogy a sok pénzbe kerülő könyv minél nagyobb méretű és minél díszesebb legyen.

Óriáskönyvek


Az óriáskönyvek következő nagy korszaka a 19-20. század fordulója volt, amikor a növekvő nemzettudat és a historizációs divat miatt számtalan album jelent meg a történelem nagy eseményeiről, személyiségeiről, uralkodóházairól, valamint a nemzetek építészeteiről és festészetéről. Ezek a témák pedig csak nagy formátumban mutatnak jól igazán.

Itt jegyeznénk meg, hogy a könyveket elnézve azon gondolat motoszkált fejünkben, hogy az óriáskönyvek csak első pillantásra rokonok a minikönyvekkel. Ugyanis amíg az utóbbiak meglehetősen öncélúnak tűnnek, addig ezek a méretes nyomatok igencsak gyakorlatias célokat töltenek be: pazar kialakításukkal, művészi illusztrációkkal persze leginkább a gyönyörködtetést, ami miatt azonnali lapozásra, használatra ingerelnek.

Óriáskönyvek


A Bezsenyi Könyvtárban mellesleg erre is lehetőség van, s nemcsak a kiállításon. Ezek könyvek mindegyike megtekinthető az olvasóteremben, sőt némelyike kölcsönözhető is. Igaz, meglehetősen ritkán megyünk oda a könyvtárosokhoz, hogy valami jó nagy könyvet szeretnénk lapozgatni.

Ami a bemutatott 25 könyvet illeti, az 1713-ban, Amsterdamban készült - számos kihajtható ívvel rendelkező - Histoire genealogique et chronologique de la maison royale de France (A francia királyi ház kronológiája és a családfa története) a legrégebbi kiadású, míg a magyar nyelvűek közül a Pesten 1867-ben megjelent Koronázási emlékkönyv, amely Falk Miksa és Dux Adolf munkája.

Itt vannak még a 20. század vége felé nyomtatott óriáskönyvek is, például a Budapesten 1991-ben készült A kezdetektől napjainkig, az emberiség családfája, képes világtörténeti kronológia című könyv, mely kihajtható lapjainak köszönhetően a könyvtár gyűjteményének legnagyobb méretű darabja. Kihajtogatva több négy méter (felső képünkön).

A kiállítás május 7-ig tekinthető meg. Belépődíj nincs.

Óriáskönyvek



Korábban: Minikönyvek közszemlén
.