Bécsi Ünnepi Hetek

2005.04.28. 20:07

Május 7. és június 19. között huszonkét ország harminchét produkcióját vonultatja fel az osztrák főváros egyik márkajelévé vált rendezvénysorozata, a Bécsi Ünnepi Hetek. A nagyszabású megnyitó főszereplője egy sajátos női kvartett, amelynek tagjait a lázadás szelleme lengi körül.

Big Dada



Hogy mi a közös a brit rocklegendában, Marianne Faithfullban, az egykori NDK-ból kiutasított punk-amazonban, Nina Hagenben, a diszkókultúra amerikai főpapjában, Chaka Khanban és a kubai Buena Vista Social Club egyetlen női tagjában, Omara Portuondoban? Mindannyiukat az a vágy hajtotta, hogy egy férfiak dominálta társadalomban szabadon dönthessenek sorsukról, magukról, beleértve a csalódásokat és bukásokat is. Ők négyen lesznek a Bécsi Ünnepi Hetek május 7-i nagyszabású nyitógálájának sztárjai, amelyet a Rathausplatzról az osztrák tévé élőben közvetít.

A nyitóest zenei rendezője Martin Böhm és Ludwig Coss, a Bécsi Szimfonikusokat Johnny Bertl vezényli.

A toleranciáról és erőszakról szóló „Tierno Bokar”-ral igazi multikulturális társulat nyitja meg az Ünnepi Hetek színházi programját május 7-én a Ronacherben. A belga Tom LanoyeFort Europa című darabja közvetlenül a Südbahnhofon (Déli Pályaudvar) játszódik: az indulók és érkezők nyüzsgő forgatagát európaiak kis csoportja töri meg, akik nem utazhatnak sehova és tétlenségükben elkezdik számba venni kultúrájuk lényegét.

Az ugandai diktátor, Idi Amin felemelkedésének és bukásának hihetetlen, de igaz történetét dolgozza fel a fiatal dél-afrikai színművész, Brett BaileyBig Dada című produkciója a Schauspielhausban május 26-28-án. Az Orleansi Szűz legendáját meséli el május 16-tól a mexikói TeatroDeCiertosHabitantes. Az Európában most debütáló fiatal mexikói rendező, Claudio Valdés a Dónde estaré esta noche?-ben (Hol vagyok ma este?) a megszállás alatt lévő egykori Párizs és a mai Latin-Amerika közti párhuzamokra mutat rá.

Az Ünnepi Hetek egyik nagy sikerének ígérkezik Dosztojevszkij Bűn és Bűnhődése Frank Castorf feldolgozásában. A Thomas Mann által "minden idők legnagyobb krimijeként” aposztrofált darab május 24-től látható a Theater an der Wienben.

A brazil utcák hangulatát varázsolja május 10-től a Museumsquartierba Bruno Beltrao „H2” című produkciója, Bach-kantáták sajátos feldolgozását láthatjuk a Ronacherben júniustól Luc Bondy interpretálásában.

A „forumfestwochen ff” keretében, amelynek idén a „menekülés.haza” a mottója, fiatal iráni, pakisztáni, indiai, spanyol, dél-afrikai, kolumbiai és kínai művészek mutatkoznak be. A Sheng Ren Kongzi A bölcs Konfuciusz című produkcióval a Schauspielhaus például arra tesz merész kísérletet, hogy egyetlen estében összefoglalja 2500 év kínai történetét.

A francia cirkusztársulat, a Cahin-caha ismert Grimm-mesék mentén arra tanítja meg a gyerekeket és a felnőtteket, hogy a költészet és az akrobatika nem is áll olyan távol egymástól.

Az előadások ugyan csak egy hét múlva kezdődnek, néhány darabra azonban nagy szerencsével lehet már csak jegyet kapni. Ilyenek a Krétakör fellépései is, a budapesti társulat Schilling Attila rendezésében és a Collegium Hungaricum támogatásával Chehov „Sirályát” mutatja be fájdalmasan egyszerű, merész és zseniális rendezésben.

Szintén elkapkodták a jegyeket Dan Graham báb-rockoperájára, a Don’t Trust Anyone Over Thirty-re, Strindberg Halotti táncára és Büchner Danton Halálára.

A rendezvény honlapja: www.festwochen.at

.