Diákszemmel az érettségi

2005.05.13. 16:41

„116 ezer diák ellen elkövetett merénylet, amelynek súlyos következményei lesznek a továbbtanulásnál is” – mondta az érettségi botrányról pénteken a szombathelyi diákpolgármester. Baranyai Tibor a rendszer mellett az oktatási tárcát és közvetve a kormányt is okolta a kudarcért.

Diákok az érettségiről


Az aktuális kérdésekben a diákpolgármester nem szokott sajtótájékoztatót összehívni, de most egy olyan súlyú kérdésről van szó, amelyben a város diákjai által megválasztott diákpolgármesternek, aki a középiskolásokat is képviseli, kötelező megszólalnia – kezdte a sajtótájékoztatóját Baranyai Tibor.

Bár a kormány egyszerű lopásnak tekinti a történetet – folytatta – az nem más, mint „116 ezer diák ellen elkövetett merénylet”, aminek súlyos következményei lesznek a továbbtanulás szempontjából, már csak azért is, mert ha valamelyik diák most úgy dönt, hogy nem ismétli meg a matematika írásbelit, egy későbbi továbbtanulás esetén a felsőoktatási intézmények nem fogják majd elfogadni a most kapott jegyet.

A régi rendszer jobb, biztonságosabb volt – hallottuk -, és az is kérdés, miért kellett hónapokkal korábban kinyomtatni a dolgozatokat és hetekkel korábban kiszállítani az iskolába, ha mindezt később meg lehetett oldani 20 óra alatt.

Ezen felelőtlen döntések miatt a diákoknak több éves munkája veszett kárba. A diákok nagy része szerint a tételek kiszivárgása a rendszer hibája volt, és közrejátszottak benne a kormány megszorító intézkedései is, hiszen amíg az emelt szintű dolgozatok különleges, biztonságos, vissza nem zárható csomagolást kaptak, addig a középszintűek már nem, ugyanis ez 50 millió forint pluszt jelentett volna.

A diákrektor úgy véli, a hétfői és a keddi botrányok már komoly lelki problémát okozhattak a szerdai történelem érettségiknél, különösen azoknál, akik eleve hajlamosak a stresszre.

„A kormány nyilatkozata szerint nem érettségi botrányról van szó, hanem lopásról, ami bűnügy. A mi véleményünk meg az, hogy nem mosakodni kell, hanem megvizsgálni, hogyan fordulhattak elő azok a hibák, amik ide vezettek, hogy még egyszer ilyen ne fordulhasson elő, hiszen ez a tanulók érdeke. A kormány válságkommunikációs trükkjei most nem hiányoznak senkinek. Az oktatási tárca ahelyett hogy a nyugalmat biztosítaná, a bizonytalanságot generálja” – fogalmazott keményen Baranyai Tibor.

A szóba került lehetséges tüntetésről elhangzott, hogy szombathelyi diákok nem akarnak a direkt politika eszközének tűnni, ezért óvatosan kezelik ezt a kérdést. Most az az első, hogy a diákok leérettségizzenek, de olyan nagy a diákok és a szülök részéről a felháborodás, hogy semmi sem zárható ki.




Több középiskolába rossz feladatsort kézbesítettek

A pénteki német érettségi sem zajlott zökkenőmentesen, ugyanis több középiskolába az újonnan nyomtatott feladatlapokhoz nem csatolták a kiküldött magnókazettékhoz tartozó feladatokat. Az iskola amint észrevette a hibát intézkedett, és a hallás utáni szövegértési feladathoz való való régi feladatlapokat e-mailben küldte ki a minisztérium az érintett intézményekbe.

"Csak emelt szinten volt probléma, és csak pár középiskolát érintett a dolog. A négy feladatlapból az egyik nem, vagy nem a megfelelő feladatsorral érkezett meg ezekbe az intézményekbe" – közölte a FigyelőNettel az Oktatási Minisztérium sajtóosztálya.

Az Oktatási Minisztérium elmondása szerint mivel két feladat sorrendjét felcserélték, másfél óra állt rendelkezésre a hiba kiküszöbölésére, és így a diákoknak alig kellett várniuk a magnós feladat elkezdésére.

Egy fővárosi gimnázium felügyelőtanára azonban a FigyelőNetnek elmondta, a vizsgázók a teremben tétlenül várták a vizsga hallás utáni szövegértéses részének kezdetét, amely több mint egy órát csúszott. A tanár szerint a diákok egyre idegesebbek voltak, és az oktatási minisztert szidták. (fn.hu)
.