Berki Vendéglő, Körmend

2005.06.20. 20:59

A köznyelvben továbbra is csak Berki Csárda fedőnév alatt emlegetett étterem jelentős hírnevet vívott ki magának a hasukat szeretők körében, s a rajongók tábora immár jelentősen túlnő Körmend határain. A legenda valóságtartalmának jártunk utána a Vas megyei kisvárosban.

A hírnév szárnyai

Berki Vendéglő, Körmend

Tessék csak körmendi lakosokat megkérni, hogy ajánljanak valami rendes, megbízható és jó helyet a városban egy családi ebédhez. Tíz esetből nyolcban a Berki Csárda neve hangzik el. A Berki ráadásul nemcsak a körmendieknél tűnik befutónak, hanem egész megyeszerte. Találkoztam már olyan szombathelyivel, aki a körmendi kosárderbiket is azért látogatja rendszeresen, mert a meccsek előtt vagy után van alibije beugrani a fent említett műintézménybe.

Ezek után nem csoda hát, hogy felfokozott várakozásokkal érkeztünk egy koranyári hétvégén a határközeli kisvárosba, hogy kibogozzuk, mennyi a legenda valóságtartalma, és a mennyi a rárakódott népképzelet.

A külső egyszerre jellegzetes és tipikus

A hivatalos nevén Berki Vendéglő a 8-as út Körmendről a határ felé kivezető szakaszán található, az osztrák bevásárló-turizmusra ráhegyezett szomszédsággal: fonott kosarak, kerti felszerelések, törpék, egyebek. Ebbe az ezredfordulós kereskedelmi miliőbe hiba nélkül illeszkedik az első látásra egyáltalán nem feltűnő sárga-barna épületkomplexum, amelyről később kiderül, jóval több, mint egyszerű étterem.

Berki Vendéglő, Körmend

A 2002-ben – a tábla szerint Széchenyi-terves pénzekből – újjáépült és kibővült hely ugyanis vendéglőként és 14 szobás panzióként egyszerre funkcionál. A meglehetősen szűk parkolót éppen ott jártunkkor bővítették serényen.

Az már a bejáratnál is felfedezhető, hogy a Berki nem vette tréfára a dolgot külcsín ügyben, ha úgy tetszik nyomott bele pénzt rendesen: Fából ácsolt kapu cseréptetővel, az udvarban szökőkút és full térkő, mindenhol élőnövények. Ez így együtt nem a mi ízlésünk, de azt el kell ismerni, kétségkívül nagyon kulturált.

Ha enni vágyunk, négy helyszín jöhet számításba. Az épület hátsó részén található a nagyméretű, világosabb, modernebb stílű, 120 fő befogadására épült rendezvényterem, amely feltehetően vezeti a körmendi lakodalmak lokációs slágerlistáját. A komorabb, súlyosabb, rusztikus ihletésű nagyteremben 55-en tudnak leülni, míg az úgynevezett vadászteremben 30-an.

És mindehhez még hozzá kell számolni egy 70 fős teraszt, amely jó időben messze a legjobb választásnak tűnik. Nemcsak a jó levegő szól mellette, hanem a teraszjelleghez képest igencsak csábító környezet, az ácsolt faszerkezet, az „igazi” fából való székek, meg úgy az egész. A terasz bizonyos mértékig ellenáll a rossz időjárásnak is, mivel ideiglenes műanyagfalakat és melegítő kandelábereket lehet beüzemelni, ha gond van.

A választék teljesen igazolja a legendát, a kóstoló részben

Berki Vendéglő, Körmend

Az étlapot végigbogarászva nem lehet kétséges a Berki Csárda sikerének egyik oka: a vitathatatlanul gazdag és az átlagostól elütő választék.

Előételként a kaviár (830 forint) és a lazacrózsák (720) mellett még van vagy tucatnyi hasonló, levesből is nagyjából ennyi, köztük ilyenek hogy szamócakrémleves (390) vagy kukoricakrémleves (280).

Más ételfélékből is nagyjából ez a helyzet, hozzátéve, hogy az étterem láthatóan leginkább – ha nem is kizárólagosan - a tradicionális magyar konyha ízeivel akar hódítani. A távolabbi tájaktól érkezőknek figyelmét külön felhívjuk az „Őrségi ételeink” szekciókra, ahol olyasmik vannak, mint Füstölt marhanyelv tökmagolajos burgonyával (720) vagy Pankaszi pecsenye tökmagolajos káposztával (1050).

Ahogy a zárójelbe tett összegek már sejtetik, a Berki Vendéglő árai egyáltalán nem kirívóak, annyira meg biztosan nem, amennyire azt a helyiek olykor elejtik informális beszélgetések során. Ennek bizonyítására álljanak itt a következő, véletlenszerűen összeírt ételárak: Habart tojás háziasan (540), Hortobágyi húsos palacsinta (490), Pulykatokány (1050), Bécsi szelet petrezselymes burgonyával (1200), Erdélyi fatányéros (1700), Libamájszeletek roston párolt gyümölccsel és rizzsel (2800), Négyszemélyes ínyencmester tál (5200).

A pincérek udvariasságával minden abszolút rendben, viszont a négyünk ebédjére közel fél órát vártunk úgy, hogy körülbelül fél ház volt.

Néhány ételből nyilván nem lehet messzemenő következtetéseket levonni az egész kínálatra vonatkozóan, de ha már ott jártunk, megosztjuk a tapasztalatainkat.

Berki Vendéglő, Körmend

Gyakorlatilag minden beváltotta a hozzáfűzött reményeket, kivéve a halászlé (850), amely nem volt sem jobb, sem rosszabb, mint az átlag Vas megyei halászlevek. Aztán az is lehet, a vasi halászlé külön iskolához tartozik, így önmagához kellene hasonlítani és nem a dunai és tiszai vetélytársakhoz. Ha valaki információval rendelkezik ez ügyben, ne tartsa vissza. A halászleves csalódást kompenzálta a pisztráng roston (1450) meg gyakorlatilag az összes többi fogás, az erdei gombalevestől (380) a legegyszerűbb rántott sajtszeletig (820).

Négyünknek 8000 forintból jött ki az egész, nem különösebben dőzsölve, de itallal és némi salátával ez igazán méltányosnak számít, különösen, ha figyelembe vesszük a hely jellegéből adódó ár-érték hányadost.

Mindettől függetlenül, így utólag visszagondolva, reálisan osztva és szorozva enyhe túlzásnak tűnik a bevezetőben említett kosárlabda- és Berki Csárda-rajongó véleménye, mivel csak az étterem miatt nem érzünk elég indokot a rendszeres körmendi zarándoklathoz. Ha viszont úgyis arrafelé járunk, semmi nem szól a hely ellen.


Berki Vendéglő és Panzió
9900 Körmend, Rákóczi u. 77.

Tel.: +36/94/594-015
Fax.: +36/94/594-016

E-mail:
www.hotelberki.hu
.