A szocialista álláspont
A korábbi ciklusban Orbán Viktor volt az, aki szorgalmazta a kórházak privatizációs törekvéseit, majd a tavalyi kettős népszavazáskor ez ellen ágált. A megyei Fidesz-frakció fáziskéséssel, de követi a párt elnökét – mondta a sajtótájékoztatón Gaál Angelika, a megyei közgyűlés szocialista frakciójának tagja, majd emlékeztetett a utóbbi idők eseményekkel teli történéseire.
Történetesen arra, hogy néhány héttel ezelőtt felröppent a hír, hogy privatizálni kívánják a Markusovszky kórházat, és meglepően gyorsan összehívták az ügyben érintett testületeket a privatizációval kapcsolatos egyeztetések lefolytatására. A kórházat irányító, a szombathelyi és a megyei közgyűlés tagjaiból álló konzultatív tanács nagy egyetértésben döntött úgy, hogy nyílt pályázattal keressék meg a kórház befektetőjét. Egy nappal később, a privatizációt kezdeményező Vas megyei Fidesz-frakció mégis megváltoztatta a véleményét egy rejtélyes telefonhívást követően.
A kórház-privatizáció ügyét a megyei Fidesz-frakció azért nem tűzte napirendre, mert Budapesten élő és dolgozó fideszes politikusok azt így gondolták. Pedig a helyi Markusovszky kórház ügye nem lehet pártérdek, ezért a Vas megyei szocialisták felajánlják segítségüket és a teljes körű együttműködésüket az ügyben – hangzott el. A szocialisták továbbra is támogatják az egészségügyi intézmények privatizációját, mivel a magántőke eddig is ott volt az egészségügyben, és az a tapasztalat – például Körmenden is - , hogy a feltételek javulnak azokon a helyeken, amelyek magántulajdonba vándoroltak.
Hogyan is zajlik egy 15 milliárdos kórház-privatizáció?
Nemény András, a Vas megyei szocialisták elnökhelyettese megosztotta az eseményekkel kapcsolatos háttér-információit a sajtóval. Mint mondta, őt körülbelül két hete hívta fel Ipkovich György szombathelyi polgármester azzal a kérdéssel, hogy mit tud a kórház-privatizációról. Semmit sem tudott. Utána kezdett el érdeklődni, és csak ekkor derült ki, hogy már egy ideje folynak az egyeztetések. Ezek annyira előrehaladott állapotban voltak, hogy mikor a megyei bizottságok elé került az ügy, a szándéknyilatkozat már konkrét befektetőt tartalmazott, 20 évre előre, 15 milliárd forint értékben, mindenféle hatástanulmány és gazdasági számítások nélkül.
Teljesen előkészítetlen volt, és láthatóan semmiféle tervpályázatot nem akartak, ami nonszensz, hiszen egészen kis összegeknél is közbeszerzést kell kiírni – vélekedett Nemény András, aki továbbra is úgy gondolja, fontos lenne a tőkebevonás a megyei kórházba.
Az ő információi szerint Molnár Ágnes, a Fidesz Győr-Moson-Sopron megyei elnöki koordinátora közölte a párt országos vezetésének utasítását a Vas megyei jobboldallal, az ő közbenjárására állította le Markó Péter elnök a privatizációs folyamatot, mert az nem vág össze a Fidesz programjával. „Füttyentett a gazda, és visszahívta a kutyákat” – jellemezte a helyzetet a fiatal szocialista alelnök.
A szocialisták szeretnék elérni, hogy ismét napirendre kerüljön a kérdés, akár egy rendkívüli közgyűlésen is. Nem lehetetlen, hogy néhány jobboldali képviselő a történtek ellenére megszavazná a privatizációt, de az bizonytalan, hogy a Markó Péter-féle vezetés napirendre tűzi-e egyáltalán még a kérdést ebben a ciklusban.
Korábban:
Zátonyra futott a Markusovszky kórház privatizációja
Mégis üzlet az egészség? - Cavintont mindenkinek!