Elisabeth Ledersberger-Lehoczky a Vitalitas Galériában

2005.06.25. 11:46

A szombathelyi Vitalitas Galéria csendben, ám roppant figyelemre méltó rendszerességgel és kitartással kényezteti el a város képzőművészet-kedvelőit. Péntek este mi sem tudtunk ellenállni egy kiállítás-megnyitónak. És nem bántunk meg.

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky


A Vitalitas Galéria évente körülbelül öt kiállítást hoz tető alá, ami szombathelyi viszonylatban nem csekélység. Különösen akkor nem, ha figyelembe vesszük, a fő tevékenysége nem is ez, hanem az egyedi bútorok, iparművészeti tárgyak és a minőségi lakberendezés világa. Volt itt már Czóbel- és Márffy-kiállítás, meg még egy sor más finomság, amiről megint csak az jut az eszünkbe, hogy a mennyivel egészségesebb és tiszteletre méltóbb az ilyen típusú magánkezdeményezés, mint az állami milliókból dotált, felduzzasztott létszámú kultúrintézmények, amelyekben aztán alig történik valami, ami meg történik, arra a kutya sem kíváncsi. De ebbe most ne menjünk bele.

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky


Hogy a képzőművészetet kedvelők szeretik a Vitalitast, annak biztos jele, hogy a június végi, forró péntek délután is olyan sok ember jelent meg Elisabeth Ledersberger-Lehoczky szobrásznő kiállításának megnyitóján, hogy a későn érkezők már csak az utcáról tudták figyelemmel követni Bebes István országgyűlési képviselő és Gálig Zoltán képtárigazgató bevezető szavait.

Az előbbi az osztrák és magyar kötődésű művésznő életerejét és a Körmend környéki művészeti életre gyakorolt jótékony hatását méltatta, az utóbbi pedig rövid művészeti elemzést adott Elisabeth Ledersberger-Lehoczky alkotásairól. Azt is megtudtuk, a korábban divattervezéssel is foglalkozó hölgy először festészettel foglakozott, és körülbelül 15 évvel ezelőtt kezdett szobrokat készíteni.

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky


A Vitalitasban látható és megvásárolható szobrok közös jellemzője természet és a művészet harmóniája. Elisabeth Ledersberger-Lehoczky ugyanis – halottuk Gálig Zoltántól - úgy válogatja össze a köveket, hogy azokba már belelátja a majdan készülő műveket, amelyeknek közös jellemzője, hogy valamilyen mértékben tartalmazzák az eredeti, megmunkálatlan kövek egy részletét. Külön érdekesség, hogy most első ízben lett kihasználva a Vitalitas kertje is, amely így egy intim hangulatú szoborparkká alakult.

Minden mű mellé egy-egy kapcsolódó témáról - kőről, időről, női testről stb. – szóló versidézet, irodalmi szemelvény került. Többek között Shakespeare, Mandelstam, Musset, Weöres Sándor, Balassi Bálint, Illyés Gyula, Ady Endre, és Vörösmarty sorait olvashatjuk Varga Zsuzsa válogatásában.

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky


Bár a kiállítás zömét a szobrok alkotják, a falakon a művésznő néhány festménye is fellehető, különösen a belső helyiségben levő olajfestményekre szeretném felhívni a figyelmet, amelyek ritka módon egyesítik a művészeti mélységet és a szemnek tetsző dekorativitást. Ez utóbbiról megint csak a Vitalitas legnagyobb erénye jut eszembe, hogy tudniillik itt - ellentétben a steril múzeumokkal - élő körülmények között tudjuk szemrevételezni a művészeti alkotásokat, valódi funkciót adva azoknak.

Elisabeth Ledersberger-Lehoczky



Korábban: Márffy Ödön grafikái a Vitalitas Galériában

Vitalitas Galéria
www.butorgaleria.hu
Szombathely
11-es huszár u. 19.
Telefon: 94/312-052
Nyitva tartás: Hétfőtől péntekig 10.00-12.30 - 13.30-17.30
Szombat: 10.00-13.00
.