
600 ezer utazó személyes tapasztalatai
Utazási rovatunkban már több tucat közelebbi és távolabbi úti célt tettünk a nagyítónk alá, Szombathely főterétől a távolabbi tengerpartokig, hogy kritikusan megírjunk hideget, meleget, lelkes szemekkel ajánljuk őket önöknek, vagy éppen szánkat biggyesszük a tapasztalatok alapján. Ez eddig szép és jó, de legalább ennyire érdekes, mit is gondolnak rólunk azok, akiket távolabbról vet ide a sors vagy valamely utazási iroda.
A hivatalos turista kiadványok steril szövegei nem sokat segítenek ebben, jóval közelebb járunk az igazsághoz, ha az internethez fordulunk, és a nálunk járt utazók informális megjegyzései után kutakodunk.
Ebből a szempontból – és mellesleg sok másból is - aranybányának bizonyul a
Virtualtourist.com, a világ egyik legnépszerűbb utazási oldala, a maga 220 országából származó több mint 600 ezer regisztrált tagjával. A tagok aloldalakat működtetnek, amelyeken megosztják egymással és az olvasókkal az utazásaik során szerzett élményeket, tapasztalatokat, fényképeket. Innen gyűjtöttünk ki néhány Szombathelyre és más Vas megyei településre vonatkozó megjegyzést.
Szombathely

„Több mint az olcsó fogorvosok és a gulyás lelőhelye” – írja összefoglalásként véleményét a vasi megyeszékhelyről egy osztrák turista, aki szerint Szombathely tipikus magyar kisváros, de olyan, amelyet érdemes felkeresni, mert építészetileg nem tett tönkre a sztálinista diktatúra. Ellentétben a közeli Körmenddel. Ő ajánlja az idelátogatók figyelmébe a bevezetőben említett Fő tér környéki átjárókat, s illusztrációnak és kedvcsinálónak le is fényképezett néhányat. A grazi fiatalember szerint a városközpont kötelező látványosság, és melegen ajánlott a környező utcák gyönyörű épületeinek felkeresése. Az illusztrációkon örömmel fedeztünk fel Király utcai, Alkotmány utcai és egyéb – számunkra nagyon is ismerős - épületet.
„Szívesen laknék itt, csendes, elegáns és gyönyörű” - jegyzi meg városunkról egy amerikai hölgy.
Szintén nagy lelkesedéssel ír a megyeszékhelyről egy másik tengerentúli. A clevalandi férfi magyar ismerősei révén jutott el hozzánk. A városlátogatásra csak egy rövid, esős nap jutott, de a tapasztalatok láthatóan roppant pozitívak: nyüzsgő utcák, friss élelmiszerek, érdekes emberek. „Ami igazán lenyűgözött, az épületek részleteinek kidolgozottsága” – írja, s illusztrációként a Ferences-templom bejáratának a tetejét látjuk. Érdekes az a megjegyzése is, hogy a városban sétálva az idegen soha nem tudja, milyen meglepetésbe fog ütközni a sarkon túl.
És a többiek

„Kötelező, ha Sárvárra mész” – írja a fürdőről egy középkorú német úr, majd hosszasan és lelkesen ecseteli a létesítmény előnyeit, a kellemes vizet, a csúszdát, a kedvező árakat és a masszázsok megannyi fajtáját. „Egy ilyen kicsi és barátságos városban, mint Sárvár, nem lehet sokat csinálni, de ha a fürdőbe mész, a gyerekek és az egész család felvidul” – olvashatjuk. A derék német egy templom melletti kocsma dicséretét is zengi, ahol remek kávét lehet szilvapálinkával inni, és ahol a kocsmáros jó áron váltja a valutát.
(Hogy mennyire megbízható ez a kocsmás információ, az kérdéses, ugyanis a derék német egy másik, fényképpel illusztrált bejegyzésében a szombathelyi James Joyce-szobrot Körmendnek tulajdonítja, azt bizonygatva, hogy több van belőlük, és a „fickó” különböző módokon bújik elő a falakból városszerte. Lehet, ez már a szilvapálinkázás utáni megfigyelés volt.)
Kőszegről egy angol hölgy azt írja, hogy „gyönyörű kisváros”, amit „nagyon megéri meglátogatni, ha valaki a régióba utazik”. Véleményét jó pár ügyes fényképpel is alátámasztja, több olvasó tetszését is kiváltva. Egy malagai spanyol a kőszegi Hősök kapuja előtti teret „Magyarország egyik legelbűvölőbb tere” jelzővel illeti, és három felkiáltójellel meséli el a történetet, hogy miért is harangoznak a városban 11 órakor.
A folyamatosan bővülő oldalon más Vas megyei településről is találhatók bejegyzések és fotók. Ilyen például a Jáki templom vagy több őrségi település.
Ezek után nem nehéz levonni, a tanulságot, mely szerint roppant olybá tűnik, hogy az itt járt külföldiek sokkal pozitívabban látnak minket, mint mi magunkat. Hálistennek.
Virtualtourist.com