Egy sikertörténet ellehetetlenítése: Ki allergiás az allergológusra?

2005.10.10. 22:52

Nem lehetetlen, hogy a közeljövőben kurta-furcsa véget ér Szombathely egyik egészségügyi sikertörténete, az Allergia-Asztma Ambulancia. A szövevényes történetről és a jelenlegi helyzetről Dr. Sóti László tartott hétfőn sajtótájékoztatót azzal a nem titkolt céllal, hogy talán a nyilvánosság ereje segíti az intézmény fennmaradását. Azt mondja, nem érti, mi történik itt. Mi sem.

A jelenlegi helyzet

„Jogi útra terelődött a szombathelyi MÁV Rendelőintézetben 2002 júniusában kialakított Allergia-Asztma Ambulancia körüli anomáliák ügye” – kezdte a jelen helyzet gyors ismertetésével a hétfői sajtótájékoztatót Dr. Sóti László. A jogvita – mint megtudtuk – az ambulanciát működtető Juvo-med Bt. és a Vasútegészségügyi Kht. között idén augusztusban kezdődött, rá másfél hónappal később pedig már kikézbesítették nekik a szerződésbontási papírokat, amelynek a következménye akár az ambulancia megszűnése is lehet. Egyelőre a felmondási idő ketyeg.

Mellékszál, ám talán fontos lehet: A felmondólevélnek a birtokában a Bt-t alapító orvosok elindították a Magyar Orvosi Kamaránál – az ott biztosított lehetőség szerint – az álláshelyek indexre helyezését. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a jogviták lezárulásáig ezeket az állásokat bármely más orvos csak etikai vétség elkövetése mellett töltheti be.

Mit kell tudni a szombathelyi ambulanciáról?

Az orvostól a folytatásban megtudtuk az ambulancia létrehozásának körülményeit, a megvalósítás okait. Az indokok között szerepelt az a felismerés, hogy az allergia egyre növekvő hányadát érinti a népességnek. Három éve 25 százalék feletti volt a megbetegedések aránya, amely szám azóta csak emelkedett. Megyénkben addig még nem volt allergológus, se ilyen betegek kezelésére képzett szakorvos, allergológiai szakintézmény meg végképp nem. Az ambulanciát saját ötletből, az építési koordinációtól kezdve a műszerek beszerzéséig saját finanszírozással hozták létre.

Néhány év alatt valóságos sikertörténetként lehetett a hiánypótló tevékenységüket elkönyvelni, hiszen hatalmas forgalmat bonyolított le az ambulancia már a 2002-es esztendő nyarán. Azóta folyamatosan nőtt a betegforgalom. Náluk nincs előjegyzési rendszer, nem tudni ugyanis, hogy kinek a betegsége igazán súlyos. Mindenkit ellátnak az asszisztensbrigáddal, amelynek a továbbképzéséről a Bt. gondoskodik.

Dr. Sóti László felesége - dr. Petz Zsuzsanna - ideggyógyászati, ő maga pedig gyermekgyógyászati előképzettséggel rendelkezik, amely kettőre épült az allergológiai szakvizsga. Mindez lehetővé teszi, hogy végigkövethessék – egy intézményen belül – a betegek allergiájának minden manifesztációját (érvényre jutását) újszülött koruktól egészen felnőtt korukig. Eddig ugyanis, ha valakin asztmás roham jelentkezett, a tüdőgyógyászhoz ment, ha szalmanáthája volt, akkor a fül-orr gégészhez kapott beutalót, amikor pedig ekcémája tapasztalt magán, akkor a bőrgyógyász szaktudását vette igénybe.

Problémák a kezdetektől

„A megnyitó után nagy megdöbbenésünkre egy sor olyan intézkedésre került sor a Vasútegészségügyi Kht. vezetőségének részéről, ami megnehezíteni vagy ellehetetleníteni volt hivatott munkánkat” – tért rá dr. Sóti László a mondandója lényegi részére. A problémáknak részben elszámolási okai voltak. Hiába kérték az elszámolás alapját képező beavatkozási kódjaikat, hogy az elszámolást ne látatlanban kelljen elfogadniuk, pontos adatok hiányában voltak kénytelenek végezni a munkájukat.

Ugyanígy jártak a kétértelműen megírt szerződések minimális időráfordítást igénylő pontosításaival is, panaszaikat és problémáikat nem hallgatták meg a felettes szervek. Ezekhez társultak a kifizetésbeli elmaradások, amelyek egy részét, január elsejei hatállyal, úgy döntöttek, nem folyósítják nekik, a többit pedig 4-5 hónapos „adagokban” fizették ki. A Vasútegészségügyi Kht. 2002-es igazgatója például nem is tárgyalt velük. Ezt követően a Gazdasági Minisztériumhoz fordultak, ami 75 százalékban tulajdonosa a Kht.-nak, de ott sem jártak sikerrel. Látván a problémáikat, Dr. Szemere Pál, a magyar allergológiai szakma legmegbecsültebb szaktekintélye is segédkezett nekik egy minisztériumhoz intézett levéllel. Hatástalanul.

Végül bírósághoz fordultak

Az orvos elmondta, hogy ez év augusztusában fordultak bírósághoz, amelynek a gyakorlati következménye az lett, hogy a Juvo-med Bt.-vel – indoklás nélkül – megszüntették a szerződést három hónapos felmondási idővel. A hivatalos perérték 1 millió forint.

Az egész kellemetlen procedúrát abból a szempontból tartja dr. Sóti László leginkább érthetetlennek, hogy a Kht.-t az Allergia-Asztma Ambulancia valójában felvirágoztatta. Nemcsak hogy financiális hasznot, nettó profitot hozott, hanem a Kht. betegforgalmát is fellendítette az ambulancián keresztül. Nem érti a működésük ellehetetlenítésének okát, hiszen az ambulancia rentábilis, szakmailag jó hírnévnek örvend a megyében éppúgy, mint országszerte, még a háziorvosok is szívesen hozzájuk küldik hozzájuk a betegeiket.

Zárásul az orvos elmondta, hogy az utolsó pillanatig, azaz hivatalosan 2006. február elsejéig fogadják a betegeket. Ugyanis nemcsak őket tartja ez a jelenlegi állapot bizonytalanságban, hanem betegeiket is. Akiknek a régióban nincs hasonló ellátásra még lehetőségük sem, legfeljebb Budapesten, de ott is csak különböző intézmények falai között. A betegeik létszáma havi szinten 1500-2000 fő közé tehető, amelynek 35 százaléka súlyos beteg, harmada pedig gyerek.

Mint a sajtótájékoztató is bizonyítja, bíznak a nyilvánosság erejében, hogy minden jóra fordul. Addig is minden tőlük telhetőt megtesznek az ambulancia fennmaradásáért.

A Vasútegészségügyi Kht. válasza
.