Közgyűlés nem várt fordulatokkal

2005.10.28. 20:57

Az októberi közgyűlés forgatókönyvét alaposan átírta az a kormányjavaslat, amely Győrt jelölte ki a térség versenyképességi pólusának, ami súlyos pénzekkel is jár. Azt a városvezetők is elismerik, hogy ez így nem jó, az ellenzék pedig egyenesen „Szombathely Mohácsa”-ként emlegeti a döntést. Hogy még keserűbb legyen a száj, a Huszárlaktanya ügyében is robbant a bomba.

Borzolt kedélyek

Alaposan felborzolta a kedélyeket a kormány hét elején megjelent javaslata: legyen a régió versenyképességi pólusa Győr. Bár ezt borítékolni lehetett, azt nem, hogy ehhez még százmilliárd forint fejlesztési támogatást is kap a szomszédos megyeszékhely. A „helyzet fokozásához” nem kis mértékben hozzájárult a Balogh Józseffel készült interjúnk is, amelyet többször és többen idéztek a közgyűlésen. A képviselőket tovább frusztrálta, hogy nincs megegyezés a Huszárlaktanya sorsáról sem.

Sok lúd disznót győz?

Dr. Ipkovich György polgármester szerint szakmailag nem kívánatos döntés született, de úgy látja, hogy egy ipari, műszaki fejlesztésről lehet szó. Győr nem lehet minden tekintetben régióközpont. A közgyűlés egyhangúan elfogadta azt az állásfoglalást, melyet minden vasi országgyűlési képviselőnek, Kiss Péter miniszternek és Gyurcsány Ferencnek is elküldenek. Ebben „a regionális növekedési/fejlesztési pólus helyett a fejlesztési programok és fejlesztési források decentralizását” javasolják.

Felkérték a vasi képviselőket, hogy ne támogassák az országgyűlés elé kerülő kormányjavaslatot. Az állásfoglalást a régió megyei jogú városainak polgármesteri is megkapták, felkérték őket, hogy csatlakozzanak a tiltakozáshoz.

Szavazatfejlesztés itt, süllyesztés ott

Molnár Miklós, a Pro Savaria képviselője szerint nem régió, hanem városfejlesztést tartalmaz a kormányjavaslat, Győrre kihegyezve. Az igazán nagy meglepetést számára Veszprém és Székesfehérvár kiemelése okozta. A régióközpontok kijelölésben, és a fejlesztési támogatások odaítélésben politikai szándék, szavazatszerzés motiválhatta a kormányt: Veszprém régi szadeszes város, Fehérvár ingadozó, (a város szocialista polgármestere, Warvasovszky Tihamér második ciklusát tölti - A szerk.), Szombathely viszont gyönge láb – fogalmazott a képviselő, tudatosan áldozták be.

Szerinte az esélytelenek nyugalmával nézhetjük a fejleményeket, tiltakozhatunk, nem érthetünk vele egyet, ám ez nem változtat semmit. Szombathely tovább süllyed a kisvárosi kategóriába.

Buta hivatalnokok lusta attitűdje

Még a területfejlesztési szakemberek is belátták, hogy régiót nem lehet úgy fejleszteni, hogy egy várost fejlesztünk, amelynek hatóereje kiterjed az egész régióra. Erről Balogh József kivételével még a győriek sem mondtak mást. Ezzel ellentétben „központilag akarják nekünk megmondani, mi jó nekünk. Buta hivatalnokok lusta attitűdje tükröződik a kormányjavaslatban, közel van Győr – summázta a helyzetet Szűcs Gábor az MSZP frakcióvezetője.

Függetlenül attól, ki melyik városban él egyformán kell beszélni, egységesen kell fellépni a régió többi nagyvárosával.

Szombathely Mohácsa

A Gyurcsány kormány 101-ik ballépésének nevezte a fideszes dr. Szabó Gábor a javaslatot, amely „Szombathely 21. századi Mohácsa lehet.” Reménykedik, hogy a közgyűlés állásfoglalásának lesz foganatja. Rossz véleménnyel van országgyűlési képviselőink lobbiképességéről: „Nincs befolyásuk a város életét befolyásoló döntésekre. 2005-ben az elmúlt három év sikertelensége érvényesült”.

A képviselő a policentrikus megoldást tartja járható útnak. Ha közigazgatás is Győrbe kerül (már ami még itt maradt: rendőrség, határőrség), fehérgalléros munkanélküliség várható.

Ágh Péter mint a legfiatalabb városatya azt emelte ki a sajtótájékoztatón, hogy a döntés a fiatalok életére lesz a legrosszabb hatással.

Egy fegyelmezett képviselő

„Nagyon fegyelmeztem magam, hogy ne szólaljak fel a közgyűlésben” - kezdte mondandóját Gombás Endre, a Szövetség Szombathelyért képviselője. A sajtótájékoztatón viszont kipakolt, nem csak Győr miatt – mint mondta -, hanem mert „le kell szállni a földre”. Mindkét vezető párt régiós szerepet ígért, ennek már a választásokkor sem volt túl nagy esélye. Ha öt centis hó esik a városba már se ki, se be. Olyan fejlesztésekkel kellett volna készülni a centrum pozícióra, mint úthálózat, egyetem, kultúra.

„Én és az én csapatom azt mondta, van egy csendes kisvárosunk, ezt az adottságot kellett volna kihasználnunk. A két nagy párt nem tett semmit, csak a szavak szintjén. Arra kell törekedni, hogy bizonyos területeken Szombathely is régiós szerepet kapjon.”

Harcban a Huszárlaktanyáért

Nem elég a csapás Győr felől, a Huszárlaktanya irányából is robbant a bomba. A közgyűlés elé került beszámolóban még úgy látszott, körvonalazódik a megegyezés, a terület közös használatáról, ám a közgyűlés reggelén jött a telefon Paksy Ágnes kuratóriumi elnöktől, hogy tekintse a város semmisnek korábbi ajánlatát. A hírek arról szólnak, hogy az Apáczai Alapítvány értéknövekményként közel 1,4 milliárd forintot kér a várostól, meg három épület használati jogát.
Mivel az alapítvány van birtokon belül, „óriási zsarolási potenciállal rendelkezik– fogalmazott Molnár Miklós.”

Szűcs Gábor szerint sokkal határozottabban lépni kellett volna: „Tíz millió forintot kifizettünk azért, hogy a levéltár odaköltözzön, másfél milliót kerítésre, s egyikből se lett semmi. Kinek volt az érdeke, hogy ezt az alapítvány érdeke végigcsinálhassa?”

A képviselő nem válaszolta meg a kérdést, ám feltett egy másikat: Mi jogosítja fel, milyen erkölcsi alapja van az alapítványnak, hogy ezt a vagyont használja? (Az egyetem, melynek céljára odaajándékozta a városnak nem jött létre.)

Gombás Endre sokáig nagyra becsülte Paksy Ágnest, most változott a véleménye: Az a hozzáállás, hogy semmibe veszi a közgyűlés tagjait, egy nyolcvanezres város polgárait, az komolytalan – minősített a képviselő.

Ellenség: bentről

Úgy tűnik, hogy nem csak kívülről jött merények, hanem széthúzás is gyengíti a testületet. Ez Gombás Endre szerint abban mutatkozik meg, hogy most sem sikerült megválasztani a Sportszolgáltató Kht. vezetőjét. Mindkét jelentkező pályázatát érvényesnek tartották, ám a frakciófegyelemre lazító hatással volt a titkos szavazás, egyik aspiránst sem fogadták el. A jelenlegi ügyvezető, Takács József megbízatásnak lejártával főnök nélkül maradó Kht-t törölheti a cégbíróság.

Szavazati matematika

Volt azonban más érdekes megállapítása is a képviselőnek: Ha döntésképtelennek bizonyul a koalíció, akkor a minősített többség nehezen jön össze a független képviselők szavazatai nélkül. „Hiába ül ott az összes koalíciós képviselő, az lesz a fontos, hogy mit kér az a kettő, amelyből az egyik, lehet, hogy én leszek. A város javára válik az is, amit ez a kettő kér, ám nem biztos, hogy az az elsődleges.”

Korábban:

Eldöntött kérdés: Interjú Balogh Józseffel, Győr polgármesterével
Fidesz: Példátlan törés Szombathely életében
.