Schmitt Pál Szombathelyen járt buzdítani

2005.11.27. 14:04

Schmitt Pál szombathelyi látogatása annak a kampánynak a része volt, amelynek során a Fidesz 100 ezer önkéntest toboroz a 2006-os választásokhoz. A nagygyűlés előtt a politikus a sajtónak fejtette ki gondolatait a jelenlegi kormányról, a médiaellenszélről és a változások fő irányvonalairól. A körút állomásain 400-600 fővel bővül a „győztes csapat”, és 11 ezer polgári kör „várja a hívó szót”.

Schmitt Pál Szombathelyen


Médiaellenszélben

A megkezdett „buzdító körút” december 15-ig 150 várost érint országszerte, azzal a nem titkolt céllal, hogy 100 ezer önkéntest találjanak a kampányukhoz – tudtuk meg Schmitt Pál alelnöktől. A jelentkezési lap segítségével – mely virtuális módon, azaz e-mail révén is kitölthető – fizikai és szellemi munkára kérik fel a jelentkezőket utcai tevékenységre: kopogtatócédula gyűjtésére, szórólapterjesztésre, irodai munkára stb. Ahogy ők nevezik, a „győztes csapat” helyszínenként 4-600 fővel bővül – mondta a politikus. Legutóbb Debrecenben, Veszprémben, Fehérvárott és Szentlőrincen járt, míg a másik három körútvezető - Kósa Lajos, Varga Mihály, Pelczné Gáll Ildikó -, akik a „változás arcmásai”, az ország más tájain.

„Meg van rá a jó okunk, ugyanis médiaellenszélben dolgozunk. Az arány, ahogy velünk foglalkoznak, amilyen esélyeket adnak nekünk a politikai vetélytársainkkal szemben, megközelítőleg nyolc a kettőhöz” – hangsúlyozta ki a politikus. Ezt nem lehet másként ellensúlyozni, csak úgy, ha mozgó médiaként járják az országot, és személyes kapcsolatba kerülnek az emberekkel. Így volt ez a Nemzeti Konzultáció kapcsán is, amikor 2 millió emberrel léptek kapcsolatba személyes vagy elektronikus úton. De említi például a 600 ezer választ hozó Nemzeti Petíciót is.

A változás igénye

„A Fidesz stílusváltáson esett át. Nem mondja meg, hogy az emberek mit akarnak, hanem megkérdezi őket a családi, szociális és egyéb helyzetükről” – jelentette ki Schmitt Pál. És ebből vonják le a konzekvenciákat, mely kapcsán újra hangsúlyozta a 2 milliós „óriási sokaság” nagyságrendjét.

„A társadalom minden rétege változást igényel” – állapította meg. A nyugdíjas nem látta a nyugdíját erősödni, nem érzi a vásárlóerejét és az európai színvonalhoz való közelítését. Másik irányból nézve a korosztályokat, a fiatalok, akiket legjobban súlyt a munkanélküliség, nem látják garantálva az otthonteremtéshez a lehetőségeket, a kedvező körülményeket. Gazdasági oldalról ugyanez áll a kis- és középvállalkozókra, akik az ország kenyerének a 60 százalékát adják, kiszolgáltatottságukban mégse érzik magukat védve a nyugati tőkeerősebb konkurenciától. A nagycsaládosok szintúgy nem találják úgy, hogy felkarolták volna őket, és két vagy több gyerek vállalását segítő kedvezményekben részesültek volna. Hiányzik a szociális háló is. De a mezőgazdaság terén is siralmas a helyzet, mely abból is kitűnik, hogy nincs olyan ágazata, amely 2005-ben nem élt volna át válságot. Meg is lett az eredménye, elég csak a traktoros felvonulásokra gondolni.

Elsődleges cél a kormányváltás, és erről a talapzatról kerülhet majd sor mindarra a változásra, amelynek a meglépését tervezik. A polgári oldal győzelme azonban nem jelent mindenhol változást – mondta a politikus. Ekként például az olyan, általuk is helyesnek tartott szabályzások, mint a 13. havi nyugdíj és a sorkatonaság eltörlése a továbbiakban is megmarad. A rossz döntéseket és azok következményét azonban orvosolni kell. A teljes Kádár-korszak alatt felhalmozódott 23 milliárd dolláros nettó államadósságot a jelenlegi kormányzatnak 3,5 év alatt sikerült „megtermelnie”.

Önmagukon kezdték

„A változást saját magunkon kezdtük 2003-ban, amikor Fideszt újjászervezték, előbb szövetséggé, majd olyan gyűjtőpárttá vagy néppárttá alakítva, amely minden irányban nyitott. Majd tagozatokat hoztunk létre, hogy mindenki megtalálja náluk a maga fórumát” – vázolta az alelnök az eddigieket. Az országos hálózatuk kiterjedtségére jellemző, hogy 11 ezer polgári kört számlál és „várja a hívó szót”. Melyek az európai parlamenti választásokkor kétharmados többséggel már megmutatták az erejüket. Ellenben nem lehet említetlenül hagyni azt a közel 3 millió magyar polgárt, aki nincs megszólítva, ha pedig megkérdezik a kedvenc politikusa kapcsán, nem tud vagy nem akar rá felelni. És ez csak a politikusok vétsége.

Schmitt Pál ösztönzésül három summás változtatási gondolattal állt elő. Az állam terén kevesebb bürokrácia és több alázat a hozzájuk forduló emberek felé. A gazdaság részéről kevesebb adó és több erőfeszítés a munkateremtésre. A politikában pedig a kevesebb politikust az embereknek a több beszólásának kell váltania.

Kérések és kérdések kapcsán

A politikus a sajtótájékoztatót záró újságírói kérdések kapcsán még elmondta, hogy „az internetes újságok kaszabolnak minket, ahogy belefér, de nem panaszkodunk. Reálisan nézve az európai sajtó nagy részében baloldali és liberális.” Ezt az állapotot valamennyire helyrebillentendő vannak ezek a tagtoborzó körutak. Megemlíti, hogy tud olyan rádiót is, ahol 10:0 az aránnyal fut a Fidesz megemlítése, a Klubrádiónál a felmérések szerint például 9:1 ez a megoszlás. Ugyanez áll a megyei lapokra is, amelyek mind baloldaliak.

Újságírói kérdésre a makói Fidesz-rendezvényen megesett rendbontás kapcsán elhangzik, hogy a Schmitt Pál ugyan nem tud pontosabb részletekkel szolgálni az ügyről, ahogy „felületes újságolvasóként” az itteni egymást erőszakoló politikusokról sem, de abban biztos, hogy „a félelemre semmit nem lehet alapozni”. A régi rendszerben erre elég alkalma volt mindenkinek, úgyhogy most az emberek inkább a nyugalmat és az egyenlő esélyeket tartják elsődlegesnek. A változáshoz „tett nincs a kezünkben, csak egyetlenegy munícióként a szó”, mégse azt a módszert választják, hogy „az ellen felé lőtt nyilaktól elsötétüljön az ég.” Éppen elég nekik kritizálni az MSZP 619 be nem váltott ígéretét.
.