25 éve halt meg John Lennon

2005.12.07. 19:35

Egy Mark David Chapman nevezetű fickó 1980. december 8-án 23 óra 7 perckor öt lövéssel megölte John Lennont. Az esemény negyedszázados évfordulóján Rose kolleganő ellenállhatatlan vágyat érzett egy nekrológra. Mert nagyon szereti a szóban forgót, és ezzel nincs egyedül. „Használjuk fel erőnket álmodozásra.”

John Lennon

Az kétségtelen, hogy John Lennon a 20. század egyik legnagyobb alakja. Az ilyen popkulturális lényeknek, mint amilyen én is volnék, mindenképpen. Lennon jelképpé vált, pont úgy, ahogy Che Guevara a lázadás vagy Marilyn Monroe a szex szimbólumává. John Lennon alakja - Yoko Onóéval összefonódva - a béke szimbólumává lett. Még az ikon is megvan - ha megmaradunk az előbbi párhuzamnál -, ahogy Che a baszk sapkában, Marilyn hátravetett fejjel kacagva köszön vissza mindenünnen, úgy az egykori énekes arca a kis rajzocskán tűnik fel, a divattörténelembe is bevonult Lennon-szemüveggel.

Nem tudom, mint csinálna ma, ha élne - októberben lett volna 65 éves -, talán egyfajta nyugati guruként tevékenykedne vagy ENSZ-nagykövetként járná a világot, ha nem jön egy barom állat negyedszázaddal ezelőtt.

De jött. Mark David Chapman 1980. december 8-án 23 óra 7 perckor öt lövéssel megölte John Lennont, a New York-i Dakota-ház bejáratánál. Az, hogy Chapman egy szimpla idióta vagy a CIA bérence, arról máig folynak a viták és találgatások. Hogy ti. a reagan-i kormányzatnak eléggé a bögyében lehetett Lennon, joggal tarthattak egy olyan embertől, aki a világbékét hirdeti miközben ők már a csillagháborúra készülnek, egy olyan embertől, akinek hívó szavára százezrek mozdultak meg.

John Lennon a Beatlesben valahogy mindig csak a második ember lehetett Paul McCartney mögött. A Beatles utáni időkben (van élet a Beatles után) azonban egymaga is akkora fogalommá vált, mint korábban az egész együttes. Lennon túllépett a zene keretein, azóta se nagyon produkált ilyesmit senki - talán csak Bono, akit Nobel-békedíjra is jelöltek.

Good Dog Nigel
Arf, arf, he goes, a merry sight,
Our little hairy friend,
Arf, arf, upon the lampost bright
Arfing round the bend.
Nice dog! Goo boy,
Waggie tail and beg,
Clever Nigel, jump for joy
Because we're putting you to sleep at three of the clock, Nigel.

Nigel a jó kutya
Vau, vau, így ő, vidám szerzet,
Kis bozontos jóbarát
Vau, vau, a lámpaoszlop mellett
Vakkant jókorát.
Jó Kutya! Jófiú,
Farkat csóvál, pitiz,
Okos Nigel, ugorj szépen
Mert pontban háromkor elaltatunk, Nigel.

(ford. Hideg János)
Lennon sokoldalú alkotó volt. 1964-ben jelent meg először az a kötete, a John Lennon in His Own Write, amelyben nyelvi agyszüleményeit és zseniális, kissé sötét humorát is megvillantja (Good Dog Nigel).

Közismertek azok az 1969 márciusi felvételek is, amelyeken Lennon és Ono láthatók, anyaszült meztelenül. Erről John Lennon így írt naplójában: „Először az ágy-sztrájkot csináltuk Amszterdamban. Az ágy-sztrájknak, dióhéjban, az volt a célja, hogy szembeszegülve a háborús reklámmal, a békének csapjunk reklámot. Az ember mindig szétszaggatott testekről meg napalmról olvasott, gondoltuk, miért ne legyen egyszer valami kedves dolog az újságban.” (Fontos infó, csak igazi rajongóknak: az „akció”, a Bed-in az amszterdami Dam téren álló Hiltonban esett meg, lásd vonatkozó írásunkat.)

Lennon és Ono - elválaszthatatlanul - azt a világot hirdették, amely az Imagine-ben is megjelenik. Imagine all the people, livin' life in peace... - you may say I'm a dreamer, but I'm not the only one - és hogy ez mennyire így van napjainkban is, ahhoz elég csak Ozzy Osbourne erre rímelő Dreamer-jére gondolnunk. Az Imagine a hippikorszak utáni idők hippi-himnusza, és még itthon, az akkori vasfüggöny mögötti világban is nagyon valószínű, hogy nem én vagyok az egyetlen, akinek a szülei erre a számra lassúztak először. Ennél több személyes kötődésem sajnos nekem sincs Johnhoz, hiszen még fél éves sem voltam, amikor meghalt, amikor megtalálta őt az az őrült (még ha a szó klinikai értelmében ez ma se tisztázott).

John Lennon

25 év telt el a Lennon nélküli világból. Azt hiszem, Yoko Onónál senki sem idézheti fel őt jobban (részlet az 1990-ben elhangzott rádióbeszédéből) : „Szelleme most is él mindannyiunkban, akiknek életét megérintette az övé. (...) A 21. század küszöbén állunk. Álmaink és törekvéseink nagymértékben, és megannyi irányban válnak valóra. Mégis, az élet sokunk számára nehéz marad. De ne feledjétek: a háborúnak vége, ha úgy akarjátok. Azt mondják, hajnal előtt legsötétebb az éjszaka. Mi most az oly kitartó sötétség után elérkeztünk a bölcsesség hajnalához. John életét ünnepelve használjuk fel erőnket, használjuk fel erőket álmodozásra. (...) A világ ma bölcsebb azzal az idővel, amit benne töltöttél."
.