Maszatos decemberi dráma: Közgyűlési beszámoló

2005.12.17. 23:50

A régiós vita valószínűleg most ért abba a szakaszába, hogy az átlagembert már egyáltalán nem érdekli, de ha érdekelné, akkor sem tudná követni a kusza fejleményeket. Mindez az apróság nem gátolta meg a helyi döntéshozókat, hogy jól egymásnak essenek a közgyűlésen, ahol egy másik, legalább ennyire drámai, de sokkal kézzelfoghatóbb téma is terítékre került: a város jövő évi költségvetése.

Közgyűlés


Kiss Péter személyesen öntött olajat a tűzre

Kiss Péter kancelláriaminiszter délelőtt érkezett a képviselőtestületi ülésre, épp a régiós vita kellős közepébe, hogy újabb olajat öntsön a tűzre. Az ellenzék és városvezetés épp licitet indított, hogy melyik indítványt kik tették, kik szavazták meg, le, vagy nem.

Kiss Péter éppenséggel nem szavazta meg azt az indítványt, amely arról szólt, hogy Szombathely Győr mellett társközponti szerepet kapjon, ezért érkeztekor a Fidesz kivonult az ülésteremből, Sági József honatya kivételével. Így a jobboldali frakció csak a tévéből értesülhetett arról, hogy városunkban működik majd a munkaügyi és munkabiztonsági felügyelet regionális központja. (Sági József megjegyzése ez volt a hír hallatán: Pont ez kell most Szombathelynek.) A pólusvitában felkorbácsolódott kedélyeket a miniszter azzal próbálta meg nyugtatni, hogy Szombathely kulcspozíciót tölthet be a szomszédos szlovén és osztrák régióban, sőt a kettő közti közvetítésben.

A kancelláriaminiszter arról is beszélt, hogy most Vasba is települ ipar, egyre másra avatnak a multik és a politikusok az eddiginél kvalifikáltabb munkaerőt alkalmazó és európai fizetéseket kínáló üzemeket. (Ehhez utóbb Molnár Miklós fűzött megjegyzést, minimálbéreket, meg csökkenő személyi-jövedelemadó bevételeket emlegetve.)

Kiss Péter azon kijelentése se váltott ki örömujjongást, hogy 2007-ig megvalósulhat az M9-es útberuházás előkészítése.

Tolerancia és nyitottság

A polgármester pironkodott Fidesz udvariatlansága miatt - a felfokozott lelkiállapotnak tulajdonította -, amely idegen a mi városunktól, amelyet egyébként a „tolerancia és a nyitottság” jellemez. Erről rögtön bizonyságot is nyertek a teremben meg a tévé előtt ülők, egyszer, amikor látták, hogy se Sági József, se Molnár Miklós képviselőknek nem állt módjában kérdést feltenni a miniszternek, mert a polgármester tíz perc szünetet rendelt el.

Másodszor pedig akkor, amikor a Fidesz azzal a kéréssel fordult a polgármesterhez, hogy ha a találkozik a parlamentben Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel, vagy Lendvai Ildikó frakcióvezetővel mondja meg nekik, jobb, ha ide nem jönnek a kampány idején. (Hogy utána jöhetnek-e, arról nem szóltak, arról se, hogy mi lesz, hogyha mégis idejönnek.)

Nem jól írjuk, nem jól mondjuk, nem követjük

A politikusi adok-kapokból a sajtónak is jutott. A pénteki sajtótájékoztatón a polgármester nehezményezte, hogy nem pontosak a Szombathely regionális szerepével (továbbiakban SZRSZ) kapcsolatos közlések. A helyreigazítás alatt az egyik kolléga újságját lapozta, végül letette, amelynek két oka lehetett, 1. megérezte a polgármester reá szegezett tekintetét, 2. elolvasta a lapot.

Hankó Faragó Miklóstól a pénteki sajtótájékoztatón egyébként egy újabb közleményt is kaptunk, amely újabb csavar az időközben követhetetlenné vált és tragikomikus színezetet kapott régiós vitában. Ez egyebek arról tájékoztat, hogy 2005. december 16-án a Parlament 325 igen szavazattal megszavazta az Országos Területfejlesztési Koncepció módosítását, és most például ilyen mondat is található benne: „Nyugat-Dunántúlon Győr elsősorban Nagykanizsa, Sopron, Szombathely és Zalaegerszeg alközpontokkal alakítsa ki a munkamegosztást.” Szombathely alközpontként való megnevezését dr.Ipkovich György és Hankó Faragó Miklós is „megfelelő és a végeredményt tekintve kielégítő kompromisszumos megoldásnak tartja (…)”

Maszatolunk, maszatolunk

Nem így Molnár Miklós, aki a Pro Savaria Egyesület frakció véleményét tolmácsolva a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, hogy ők egyedül a társközponti szerepet tartják elfogadhatónak, minden, ami nem ez, a dolgok „elmaszatolása, ami csak azt a célt szolgálja, hogy a kérdést a választások előtt le lehessen venni a napirendről.”

Szücs Gábor az MSZP frakcióvezetője a kérdéssel kapcsolatban azt tartotta fontosnak közölni, hogy jó lenne, ha politikusok nem pártérdekek mentén nyilatkoznának, és talányosan annyit tett hozzá, hogy „ami Szombathely számára elérhető volt, az nagyjából benne van a koncepcióban.”

A Fidesz másnap már nem kommentálta a SZRSZ-vitát, inkább a költségvetésre koncentrált (lásd lejjebb).

Böröcz Miklós MDF-es képviselő viszont tömören összefoglalta, miről is szól az ő olvasatában Szombathely abszurd drámája: „Felháborítónak tartom, hogy a megye országgyűlési képviselői még a jövőnket döntően befolyásoló kérdésekben sem tudnak egyetérteni. A fejlesztési pólusok kijelölése ügyében külön-külön adtak be módosító törvényjavaslatot. Nem csoda, hogy a Tisztelt Ház egyiket sem fogadta el.”

Közgyűlés előtt a büdzsé terve - Borús kommentárok

A közgyűlés másik központi témája Szombathely jövő évi költségvetési koncepciója, illetve ezzel kapcsolatosan a város zűrös gazdasági helyzete volt. A helyzetről a felhevült és drámai kifejezésektől hemzsegő közgyűlési légkörben nehéz volt objektív képet kihámozni, erre alkalmasabbak voltak a pénteki sajtótájékoztatók.

Ezen jelentette be a polgármester azt is, hogy az idén nem lesz távhődíj-emelés, ami egyben azt is jelenti, hogy legalább 2006 őszéig nem emelkednek a fűtési díjak. Dr. Ipkovich György elmondta azt is, felkérték a Távhőt, hogy tisztítsa meg a huszárlaktanya területét a növényzettől - kivéve természetesen az értékes fákat - és a biomasszát hasznosítsa a fűtőműben.

Döntött a közgyűlés egyebek mellett a tisztségviselők jutalmazásról is, a polgármester három, az alpolgármesterek két-kéthavi fizetésüknek megfelelő összeget vehetnek fel. Dr. Ipkovich György egyhavi fizetésével a kórház gyermekosztályán intenzív részleg kialakítását támogatja, és erre kéri a város vállalkozóit, tehetős polgárait is.

A költségvetés koncepcióval kapcsolatosan feltett, az eladósodottságot firtató újságírói kérdésre a polgármester azt válaszolta, hogy a pályázatokból megvalósuló beruházások önrészének kifizetéshez muszáj felvennie hitelt a városnak. A projektek - szennyvíz, művészeti szakközépiskola, Bartók Terem felújítása, történelmi sétaút - sokkal több támogatást kapnak, mint amennyibe a városnak kerülnek.

Hogy mi lesz a költségvetési történet vége, azt még nem tudni, mindenesetre érdekes fejlemény, hogy maga a szocialista párt frakcióvezetője sem tartja vállalhatónak a koncepciót, ahogy azt részletesen megírtuk egy pénteki cikkben.

Molnár Miklós (Pro Savaria) a költségvetéssel kapcsolatban szintén borúlátó. Szerinte ugyanott tartunk, ahol 10 évvel ezelőtt: a fő kérdés az, hogyan lehet túlélni a következő egy évet. Nincs konszenzus, pedig az intézmények racionalizálása körül lehetne egyezséget kialakítani – vélekedett a városatya. A jövő évi hiányt egymilliárdra prognosztizálja a büdzsé koncepciója, a hitelállomány pedig 2006. december 31-ig elérheti az 5,2 milliárd forintot. De ha a folyószámlahitelt is kihasználja a város (ez átmenti likviditási gondokat hivatott megoldani), akkor időnként akár nyolcmilliárdra is rúghat a város tartozása.

A Fidesz véleménye a költségvetésről szintén lesújtó: Azt lehet mondani, hogy öngyilkos költségvetés lesz a jövő évi – mondta Horváth Zsolt. A politikus szerint ez annak köszönhető, hogy a város kísérletet sem tesz, hogy beleférjen a költségvetésbe. Marton Zsolt frakcióvezető szerint a költségvetésen tátongó lyukat a városvezetés az ingatlanok eladásból befolyó bevétellel próbálja meg befoldozni, ezért „folytatódik az a hihetetlen mértékű ingatlan eladási vágya” a városvezetésnek. A Fidesz osztja a gazdasági bizottság azon álláspontját, mely szerint nem időszerű a városi strand eladása. A Mézeskalács óvoda épületének értékesítse körül kialakult helyzetet egyenesen botrányosnak tartják: Az épület értékét ugyanaz az értékbecslő most jóval alacsonyabbra becsülte, mint korábban. Ráadásul az ingatlan értékesítésre kiírt pályázatból kimaradt az az egy sor, hogy a vételárat 30 napon belül be kell fizetnie a vevőnek a város kasszájába.

Böröcz Miklós (MDF) a költségvetéssel koncepciójából a koncepciót hiányolja, valamint azon intézkedéseket, amelyek az eladósodottságot megállítják.
.