Liberális kampánykezdet Szombathelyen

2006.01.20. 14:23

SZDSZ-nél is beindult a kampány. A liberálisok egy szombathelyi sajtótájékoztatón összefoglalták a programjuk lényegét. A párt eltörölné a megyerendszert, a privatizálná az egészségügyet és csökkentené az adókat.

Wekler Ferenc


„A konzervatív és a szocialista oldal a bizonytalan szavazók befolyásolása érdekében olyan eszközökkel él, amit mi nem feltétlenül szeretnénk használni” – mondta dr. Göde György az SZDSZ Vas megyei alelnöke. Ezzel szemben a pártja a decemberben elfogadottak szerint csak teljesíthető ígéretekkel kíván előállni. Három fő célt tűztek ki maguk elé: az adócsökkentést, az egészségügy rendbetételét, és a közigazgatási reformot kistérségi, megyei és régiós szinten.

Dr. Wekler Ferenc a Községek, Kistérségek és Kistelepülések Országos Szövetségének elnöke a szűkülő mozgástérrel rendelkező és a működőképességük határára érkezett önkormányzati rendszerről beszélt. A mostanában összeállított költségvetésük – szerinte – előre láthatóan hiánnyal fogja kezdeni a 2006-os esztendőt. Különösen sújtja a településeket a drasztikus létszámcsökkenés, főleg a fiatalkorúak fogynak. Riasztó adatokat közölnek a statisztikák: az elmúlt 15 évben az általános iskolások száma harmadára csökkent, miközben a pedagógusszám ugyanaz maradt. Ebből következően a társadalom elöregszik és az egészségügyi rendszerre egyre nagyobb terhek hárulnak.

Mindennek helyretételére az önkormányzatok térség- és feladatellátásának felülvizsgálatára van szükség – tudtuk meg a politikustól. Továbbá változtatni kell az önkormányzati- és államigazgatási struktúrákon. Mivel az 1990-ben általa is vallott elv, hogy minden település minden intézményének külön való működjön, manapság már nem tartható. A kistérségek tevékenységére önkormányzati összefogások szükségesek: együtt jobb, hatékonyabb ellátást biztosíthatnak a gyerekek és a nyugdíjasok részére.

Az SZDSZ már 15 éve feleslegesnek tartja a folytonos forráshiánnyal dolgozó megyei szintet, amely csak szűk körű feladatokat lát el, az egészségügyi ellátás és az iskoláztatás egyes elemeire korlátozódik. Wekler disszonanciának nevezte a megyei közgyűlések nagy létszámú apparátusát, káderutánpótlást emelgetett, míg a regionalizmus erősítését mint célt helyeselte. A megyének ugyanis nincs felelőssége – mondta –, mégis majdnem szinte minden minisztériumnak mindenütt működik 1-2 helyi szervezete. Ezek dekoncentrált szerveztek, melyek korlátozása nagy pénzmegtakarítással járna.

A megyei közgyűlés felváltására regionális tanácsot kell létrehozni. Újságírói kérdésre, hogy mi a garancia az ilyen gyökeres változtatásokra, ha ez idáig nem történt meg, Wekler azt válaszolta, hogy az SZDSZ részéről feltételként szabja meg a koalíciós alkuhoz, aminek ez adja majd a fő vázát.

„Nincs ingyen ebéd” – vette át a szót Dr. Göde György a liberális közgazdászok mondásával. Mivel a már sokaktól ígért adócsökkentéssel az állam pénztől esik el, azt ellensúlyozni is kell. A rossz egészségügyi állapotokat – véleménye szerint – a korai halálozás mutatja leginkább. Itt lép be az egészségügyi ellátó rendszer átalakításának szükségessége. Három pillérre alapozva képzelik el a liberálisok ezt.

Az alappillér a több-biztosítós rendszer beengedése. Az első szempont a szabadság, ami a választási lehetőséggel az egyes biztosítók között az Egészségügyi Pénztár monopolhelyzetét szüntetné meg. Másodikként a verseny szerepét emelte ki, hiszen a különböző egészségbiztosítók magas minőséget biztosítanának. Harmadikul pedig a szolidaritást jelölte meg mint olyan irányelvet, ami – mellőzve a szelekciót – mindenkit ellátáshoz juttat, minden biztosítót befogadásra kötelez.

Második pillér az állami, ahol a mentőszolgálat, a védőoltások, a közegészségügyi ellátás kap finanszírozást.

Harmadik pillér a kockázati: ide tartozik például a szervátültetés, amihez kockázati alap létrehozására van szükség. Ezen kívül még kiegészítő biztosítási csomagokra, melyek tartalmazzák például a hotelszintű szobára való esetleges igényt. A bevezetését a hálapénztől privilegizált utak helyett tartaná fontosnak az SZDSZ, a beteget ugyanis nem érdekli az, hogy KHT, BT vagy alapítvány látja őt el, csak a gyógyulása minőségével és a körülményeivel foglalkozik. Ami egyben az eddig megkezdett liberalizáció folytatását is jelenti, így a patikaprivatizációét is – mondta zárásul Göde.
.