Szájer József bemutatta a Fidesz szombathelyi jelöltjeit

2006.01.28. 19:10

Szombathelyen Hende Csabát és Puskás Tivadart indítja a Fidesz az áprilisi országgyűlési választásokon. A két képviselő-jelöltet szombaton Szájer József hivatalosan is bemutatta a sajtó képviselőinek. A rendezvényen éles kritikát kapott a szocialisták országos és helyi „munkahelyteremtése”, és azt is megtudtuk, a tizennegyedik havi nyugdíjat a tb-járulék csökkentésből kívánja finanszírozni a párt. Részletek a jelöltek önéletrajzából.

Szájer József, Hende Csaba, Puskás Tivadar


Szájer József a változásokról

„Óriási megtiszteltetés, hogy ilyen kiváló jelölteket mutathatok be” – kezdte a szombati sajtótájékoztatót Szájer József európai parlamenti képviselő. A Fidesz – hallottuk - korábban abba a hibába esett - mint a politikusok gyakran -, hogy úgy gondolta, elég, ha kitalál valamit, és annak helyességéről meggyőzi az embereket. De az elmúlt időszakban változás történt, a párt megfordította politizálást: az emberek gondjaira és véleményére kíváncsi. Ennek a politizálásnak a keretében zajlott a nemzeti és gazdasági konzultáció.

A változás jele az is, hogy Szombathelyen tavasszal új jelöltekkel indul a választásokon a Fidesz. Mindkét jelölt szorosan kötődik ahhoz a helyhez, amit képviselni kell, és mindketten bizonyítottak eddigi életükben.

„Erős helyi politikusokra van szükség” – hangsúlyozta Szájer, hogy bele tudjanak szólni országos szinten a döntésekbe, Szombathely esetében ilyen például a Győrrel való rivalizálás ügye.

Mint uniós parlamenti képviselő arról számolt be, hogy „Magyarország megítélése az elmúlt időszakban jelentős mértékben romlott.” Az országot öt alkalommal az Európai Bizottság, majd öt alkalommal a pénzügyminiszterek tanácsa figyelmeztette arra, hogy a magyar gazdaság utolsóként kullog az EU 25 tagországa közül, a legutolsó vizsgán pedig meg is buktunk. Gyökeresen megváltozott gazdaságpolitikára van szükség – hangzott el.

Puskás Tivadar segíteni akar

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) színeiben induló Puskás Tivadar megtisztelőnek és felemelőnek nevezte a képviselő-jelöltségét, majd három önmagának feltett kérdés segítségével foglalta össze, miként is gondolkozik bővebben jelöléséről.

A „Miért akarok képviselő lenni?” kérdésre az a válasz, hogy mentőorvosként egész élete az embereknek való segítésről szólt, és képviselőként is segíteni szeretne a szombathelyieknek. Ez átvezet a második kérdéshez: „Milyen problémái vannak az itt élő embereknek?” Puskás Tivadar szerint az itt élő emberek rosszkedvűek, bizonytalanok, megélhetési gondjaik vannak, egyre jobban úrrá lesz az igénytelen környezet. Az elmúlt 15 év politikusai nagyon jól tették a dolgukat, de úgy gondolja, lehet még jobban csinálni. Az embereknek érezniük kell, hogy róluk szól a politika – hangzott el.

„Mit ígérek?” – szólt a jelölt harmadik kérdése önmagához, amire a „Becsülettel fogom képviselni, azt, amivel megbíztak” válasz érkezett.

Hende Csaba a munkahelyteremtésre koncentrál

A kettes számú körzetben induló, országos hírű politikus mindenekelőtt megköszönte a párt szombathelyi szervezetének mindkettőjük jelölését, és arra hívta fel a figyelmet, hogy ez teljes egyhangúsággal történt, ami ritka egy demokratikus szervezetben. Külön köszönet hangzott el Sági József részére, aki nyolc évig a körzet országgyűlési képviselője volt, s aki kezdettől fogva támogatta az ő jelölését, sőt az „ő fejében született meg az én indulásom gondolata.”

Az egykori igazságügyi államtitkár ezután a szocialista-szabaddemokrata kormány tevékenységét kritizálta a munkanélküliség szempontjából.

Ahhoz képest, hogy a Medgyessy-kormány azt ígérte, hogy 300-400 ezer munkahelyet létesít, és a Gyurcsány-kormány is a munkahelyteremtés fontosságát hangsúlyozta, most hat éve a legmagasabb, 7,2 százalékos a munkanélküliség Magyarországon. A 400 ezer hivatalos munkanélküli mellett további 350 ezer olyan ember van, aki csak néha jut munkához. Így jelenleg körülbelül kétmegyényi embernek nincs biztos kenyérkereseti lehetősége.

A Vas megyei és a Szombathelyi munkanélküliségi adatok az alábbi táblázatban láthatók. Hende Csaba felhívta figyelmet arra a tényre, hogy míg az Orbán-kormány alatt minden évben csökkent térségünkben a munkanélküliek száma, addig 2002-től folyamatos emelkedés tapasztalható.

Munkanélküliség


A Fidesz új programjában a béreket terhelő közterhek radikális csökkentését fogalmazza meg. A párt vállalja, hogy júliustól 29-ről 19 százalékra csökkenti a tb-járulékot. A szakértők úgy kalkulálnak, hogy ez a csökkentés 250 ezer munkahelyet fog teremteni, ami – a munkanélküli kiadásokon való megtakarítás és a befolyó plusz járulékok miatt - 600 milliárd többletbevételhez juttatja a költségvetést. Ez a pénz lesz a fedezete a tizennegyedik havi nyugdíjnak. Hasonló adócsökkentést hajtott végre Szlovákia, hogy aztán jelentős külföldi befektetéseket vonzzon az országba.

Újságírói kérdésre Hende Csaba elmondta, hogy a választókerületét érintő első teendői a munkahelyteremtés és a 86-os út fejlesztésére összpontosulnak, míg Puskás Tivadar a vasútállomás külső felújítását, a kórház sürgősségi osztályának kialakítását és a Saághy utca ügyének rendezésének fontosságát emelte ki.




Részletek a két képviselőjelölt önéletrajzából:

Amire legbüszkébb vagyok eddigi életemből:

Puskás Tivadar: Család, gyermekek, „Puskás Találkozók"; a mentőorvosi munkám sikerei és kudarcai; az új mentőállomások (elsősorban a Szombathelyi); az oktatói tevékenységem, a docensi kinevezés; a Magyar Oxyologiai Társasági-, a Magyar Orvosi Kamarai-,tehát szakmai országos választott funkciók; a sürgősségi ellátás fejlesztése; 13 országos konferencia Vas megyébe hozatala, szervezése; könyvek, cikkek megjelentetése; kötődések a településhez: munkahelyi-, szakmai-, családi-, emberi kapcsolatok.

Hende Csaba: A Honvédelmi Minisztérium Kabinetfőnökeként és Jogi Főosztályvezetőjeként jelentős szerepem volt a 2/3-os Honvédelmi Törvény kidolgozásában és elfogadtatásában, a hadiözvegyek és hadirokkantak helyzetének rendezésében, valamint a Tábori Lelkészi Szolgálat felállításában. 1998-2002 között az Orbán-kormány igazságügyi államtitkáraként számtalan törvény kidolgozásában vettem részt: a Btk. szigorítása, a Szentkorona törvény, a magyar zászló kötelező kitűzése a középületeken, a reklámok- és üzletfeliratok kötelező magyarnyelvűsége, és a Hősök Napja törvénybe iktatása állnak különösen közel a szívemhez.

Személyiségjegyeim:

Puskás Tivadar: A konfliktusok megoldására törekszem. Az embereket - becsületes eszközökkel, de – szenvedélyesen igyekszem meggyőzni igazamról! Mindennek a jó, használható, kedvező oldalát keresem. Győzni szeretek!

Hende Csaba: Nagy munkabírás, politikai tapasztal, erős kötődés a szülőföldhöz.

Politikai ars poetícám:

Puskás Tivadar: A közvetlen munkám lényege, az egész életem alapszemlélete a másokon való segítés eszméjének érvényesítése. Ezt szeretném magasabb szinten is folytatni az emberek, a település, a magyar sürgősségi ellátás, a Haza érdekében! Hiszek abban, hogy a politika az emberek életét meghatározó, fontos dolog. A Köz érdekeit szolgálja! Hiszek abban, hogy mindezt megfelelően magas morális tartással, hozzáállással szabad és kell művelni! A politika társadalmi megbecsülése akkor kerül az őt megillető helyre, ha minden ember résztvevője, és érzi, hogy Érte, Róla szól, változtatni tud rajta! A politika megbecsüléséhez elengedhetetlen az is, hogy az azt közvetlenül alakítók tiszteletben tartsák feladatukat: a választópolgárok - az Őket küldők és a nem reájuk szavazók - tisztességes képviseletét! A másfél évszázadnyi múltból a Kiegyezés kora jelenik meg lelki szemeim előtt! Amikor e változások megvalósulnak, akkor igazolódhatnak Antall József 1990. május 22-én elhangzott szavai: „.. .Ezért most és erről a helyröl fordulok a magyar néphez, hogy vesse ki magából a bizalmatlanság évtizedes, évszázados beidegződéseit, tekintse az intézményeket a magáénak, amelyek az ő érdekében, védelmében, szolgálatában működnek. Így álljon a magyar nép, bizalommal és kritikával új állama, országgyűlése és kormánya mögé."

Hende Csaba: 1988 őszén csatlakoztam az akkor alakuló Szombathelyi EIIenzéki Mozgalomhoz, belső indíttatásból. Azóta járom a közélet tereit. Mikszáth Kálmánnal vallom, hogy a hatalmat csak az élvezi, a hatalom csak annak édes, aki visszaél vele; mindenki másnak nyomasztó gond, felelősség és munka. Bár még csak 46 éves vagyok, tapasztalt és rutinos politikusnak tartanak; olyan embernek, aki tudja mit akar és azt hogyan érheti el. Szombathely és környéke minden lakóját kívánom képviselni. Az 1988 óta felhalmozott tapasztalataimat, kapcsolataimat, egyszóval teljes tudásomat és erőmet az itt élő emberek szolgálatába szeretném állítani.
.