Dobrev Klára a Bolyai Gimnáziumban nemkampányolt

2006.02.01. 20:49

„Ki táncolt a szalagavatón?” – tette fel a frappáns kérdést a förszt lédi szerda délután a gimnazistáknak, akik viszont cserében értelmeseket kérdeztek. Dobrev Klára javára legyen írva, hogy a fórumnak nevezett, amúgy közepesen unalmas osztályfőnöki órán kerülte a politikát. Kérdés az, hogy ez lehetséges egyáltalán, ha valaki a miniszterelnök felesége. Mert hát ő történetesen az.

Helyszín, időpont, szereplők

A portás néni mindenekelőtt azt közli, hogy a rendezvény szigorúan zártkörű, oda külsősök sajna nem mehetnek. Csak a sajtó szó hallatán enyhül a tekintete, és kapunk zöld utat a továbbhaladáshoz. A díszterem már telve van a körkörösen elrendezett székeken ülő diákkal.

A rendezvényért felelős tanerőt az iránt faggatjuk lendületből, hogy mennyire szerencsés a miniszterelnök feleségét kampányidőszakban az iskolai falai közé hívni. A válaszból kiderül, hogy nem a gimnázium ötlete volt a dolog, felkérés érkezett „fentről”, meg hogy eredetileg a főiskolán lett volna fórum, de ott mégsem lett, így lett a Bolyaiban. Először – magyarázza - bennük is aggályok merültek fel, de aztán biztosították őket, hogy nem lesz szó politikáról, a miniszterelnök felesége tanári minőségében érkezik. Hogy végül is kinek az ötlete volt a fórum, az nem derül ki, mint ahogy az sem, hogy mennyire volt a diákok számára önkéntes a részvétel.

Dobrev Klára


Egy megkérdezett diák a kötelező vagy önkéntes részvételt firtató kérdésünkre a diplomatikus „is-is” választ adja, majd a biztonság kedvéért hozzáteszi, hogy nem köteleztek senkit. Hogy mennyire életszagú az, hogy 17-18 éves középiskolások délután fél háromkor tömegével vesznek részt egy ilyen sokat ígérő beszélgetésen, az persze vitatható, mint ahogy az is fogas kérdés, hogy akkor is Dobrev Klára tartaná-e a „Család és karrier” című fórumot a Bolyai Gimnáziumban, ha történetesen nem ő lenne a miniszterelnök felesége.

Osztályfőnök: Dobrev Klára

A meggypiros, old-school nadrágkosztümben érkező Dobrev Klára körülbelül tíz perc késéssel érkezik a főiskola rektora és két helyi fiatal MSZP-aktivista társaságában. Beléptekor jókora csend lesz, mire megnyugtatja a jelenlevőket, hogy nem matekóra következik. Erősen mérsékelt a megjegyzés sikere, a mai gimisek rekeszizmának megmozgatásához ez reménytelenül gyenge próbálkozás.

A bemutatásból kiderül, hogy a délután főszereplője tanár, szociológus, az ELTE adjunktusa, a meghívás apropója pedig az, hogy február 15. a továbbtanulási papírok leadási határideje, Dobrev Klára pedig jól jöhet azoknak, akikben még kételyek vannak, és arra is példa személye, hogyan lehet összeegyeztetni a karriert és a családot. A miniszterelnök neve nem hangzik el, sem most, sem később, és meg kell hagyni, a Gyurcsány Ferenc személye is csak ritkán és áttételesen dereng át a mondanivalón.

Ez a mondanivaló szó persze kicsit félrevezető, mert ha a jelen levő diákokat megkérdeznék másnap, mi is volt az üzenete a híres hölgy jelenlétének, a többség valószínűleg bajban lenne, ha meg kellene fogalmazni.

Dobrev Klára elöljáróban közli, hogy nem fog nagy okosságokat mondani az életről meg a továbbtanulásról, magyarul nem fog „papolni”, aztán persze mégis ezt teszi, hiába, ha valaki egy csoport gyereket lát maga előtt, ez úgy látszik elkerülhetetlen fátum.

Dobrev Klára


A beszélgetés első fele leginkább egy közepesen unalmasra sikeredett osztályfőnöki órát idéz. A hangulatot oldandó a förszt lédi a „Hányan táncoltatok a szalagavatón?” stílusú kérdésekkel próbálkozik, ami jelzi, hogy a kérdező – vagy a kérdés kiagyalója – nem mozog túl otthonosan ebben a korosztályban.

A folytatás aztán csapongósra sikeredik, a diákok megtudják, hogy menet közben is lehet főiskolát vagy egyetemet változtatni, sőt utána is lehet tanulni, mert az élet folyamatos tanulás. Ez a gondolati szál a permanens diáklétről és az élet cikcakkjairól később is felbukkan.

Amikor 19 éves volt, úgy képzelte, hogy 30-35 éves korában megy férjhez, és egy gyereket szül. Ehhez képest 24 éves korában már négy gyereke volt, „mert az élet teljesen más”. Az ember nem tervezi a szerelmet, az a kérdés, hogy a gyerekek mellett hogyan tovább. „Én nem tudtam volna befejezni a jogi egyetemet, ha a férjem nem érik apává, ha nem foglalkozik a gyerekekkel, ha éjszaka nem kel fel ” – tudjuk meg ezt a kis elejtett családi titkot.

A diákok még útravalóul azt is megtudják, hogy nem a matematika, pénzügy, vagy bármi vizsgatantárgy a fontos, hanem hogy gondolkodó emberek legyenek, akiknek van véleménye a világról, a tanulásban pedig ki kell használni minden lehetőséget, rendezvényekre és közösségekbe kell járni.

A diákok tisztelettudóan végighallgatták az „osztályfőnöki” szavakat.

Kérdések, feleletek

A fórum második felében a diákok kérdezhettek Dobrev Klárától, amiből kiderült, a fiatalokat nem annyira a nagy elméletek, mint inkább a földközeli gyakorlat érdekli.

A kérdések java a külföldi tanulás körül forog. Érdemes-e kimenni, mi értelmeset tanulhat egy magyar joghallgató külföldön, marasztalják-e a magyar diákokat dolgozni egyetem után stb. Dobrev Klára válaszainak lényege, hogy igenis érdemes kimenni egy-két évre, főleg mert más életszemléletet tanulnak, utána viszont haza kell jönni, mert a haza több mint racionalitás, és nagyon sokat változott előnyére az ország az utóbbi 15 évben. A magyar diákok amúgy jellemzően hazajönnek, inkább az a gond, hogy nem használják ki a létező lehetőségeket sem. Az ELTE-n például nem töltik ki a külföldi egyetemi ösztöndíj-lehetőségeket sem. Ennek a jelenségnek oka főként az önbizalomhiány, pedig „az élethez kell egy kis kalandvágy” – halljuk a konklúziót.

Mennyi ideje marad a családjára ilyen aktív élet mellett? – kérdezi egy diáklány az időközben kétségkívül felengedett és közvetlenebbé vált légkörben, mire a kérdezett elismeri, hogy folyamatos lelkiismeret-furdalás az élete, de ezzel a legtöbb dolgozó anya így van. Különösen az utóbbi időben van keveset együtt a család, de éppen ezért az együtt töltött percek még értékesebbek, példának egy közelmúltbeli esti palacsintasütés történetét kapjuk. Mindennap ő viszi az iskolába a gyerekeket, egy nap kivételével, amikor a férje. Amúgy épp a bolyais program előtt kapott sms-t a 16 éves fiától, hogy este valami fontos megbeszélnivaló lenne, és most azon aggódik, hogy mi lehet. Azt sajnos nem tudjuk meg, miért nem hívja fel a srácot.

Dobrev Klára


Az egyik kislány azon elmélkedik, hogy mi lesz, ha elmegy orvosira, és előbb beérik az anyaságra, mintsem végezne az egyetemen, míg egy másik diák azt firtatja, hogy el lehet-e helyezkedni az ELTE-s végzettséggel. Az előbbit megnyugtatja, hogy egy nő esetében természetes az aggódás, és ne hagyja befolyásolni magát, meg sok függ a partnertől, az utóbbinak pedig azt tanácsolja, hogy olyan szakmát kell választania, amire kereslet van. Elrettentő példának a kommunikáció és a nemzetközi kommunikáció szak hangzik el, és megtudjuk, hogy Békés megyében egy évben 300 televíziós műsorvezetőt képeztek.
.