A MIÉP és a Jobbik a Harmadik úton

2006.02.10. 21:49

Több mint húsz sajtó kapott meghívót az úgynevezett radikális jobboldal Vas megyei reprezentánsaitól, ám ebből csak hárman jöttek el az Art Caféba, ahol a Harmadik út választási szövetség mutatta be a megyében induló jelöltjeit, és beszélt országos és helyi programjáról. Érdekes, hogy ez utóbbi sok átfedést mutat a nagy pártok ígéreteivel.

Harmadik út


A Harmadik út szövetségről általában

„Minden körzetben indítunk jelöltet, és minden jelöltünk a körzetében él” – szögezte le a sajtótájékoztató elején Szombathely egyes számú választókerületének jelöltje, a MIÉP színeiben induló Hegedüs Tamás. A politikus ezt többek között azért is tartotta fontosnak hangsúlyozni, mert a van olyan párt, amely – jobb híján - a szomszéd megyéből delegál képviselőjelöltet.

Az olykor kötetlen beszélgetésbe átcsapó tájékoztatón a sajtó képviselői megtudták, hogy a Harmadik út választási szövetséget a MIÉP, a Jobbik és a Réti Miklós-féle Kisgazdapárt alkotja, benne a három párt egyenrangú félként vesz részt. A Fidesznek azt kell mérlegelnie - mondják -, hogy az esetleges győzelmük esetén is nagy esélye van annak, hogy egyedül nem tudnak majd kormányt alkotni. Ezért kellene segítséget és baráti jobbot nyújtaniuk a Harmadik út szövetségnek.

A jobboldali pártok közötti viszonyt taglalva B. Kiss-Tóth László, a MIÉP új Vas megyei elnöke fontosnak tartotta feleleveníteni, hogy a 2002-es választásokon félezer választási csalásról érkezett bejelentés, de Pintér Sándor, az akkori fideszes belügyminiszter nem vizsgáltatta ki ezeket a panaszokat.

Később az is elhangzott, hogy a Harmadik út főként a hétköznapi, egyszerű emberek pártja, ugyanakkor „borzasztó dolog”, hogy tizenöt évvel a rendszerváltás után vezető beosztásban levők nem merik elvállalni a képviselőjelöltséget, arra hivatkozva, hogy munkahelyi problémáik lehetnek.

A program csomópontjai

A Harmadik út – hangzott el - fokozottan kíván figyelni a közbiztonságra, a létbiztonságra, a munkahelyteremtésre, a megfizethető közüzemi számlákra. Az EU-csatlakozást felül kell vizsgálni, a magyar vállalkozókat helyzetbe kell hozni. A szövetség szociális benzintámogatást, a diákoknak utazási kedvezményt ígér. Mindehhez a bevételeket a milliárdosok és a pénzpiaci szereplők megadóztatásából képzelik el, emellett a külföldieknek is szerepet kell vállalniuk a közteherviselésben. Ugyanakkor támogatják azokat az üzletláncokat, amelyek elősegítik a magyar áruk piacra segítését. Az adórendszert egyszerűsíteni kell, EVA jó dolog, aminek kívánatos a kibővítése.

A helyi ügyekről

A helyi célkitűzésekről szólva Hegedüs Tamás elmondta, hogy az utóbbi időben nagyon sok dolgot – rádió, televízió stb. - elvittek Szombathelyről, Vas megyéből, és jó lenne ezek közül minél többet visszaszerezni, emellett a főiskolának egyetemmé kellene válnia. Érthetetlen, hogy Szombathely, annak ellenére, hogy földrajzilag nagyon jó helyen van, mégis kiesik a pikszisből.

A másik szombathelyi körzetben induló Schmidt András szintén a város meghatározó szerepének erősítését tartja fontosnak. Szombathely hatalmas hátrányban van megközelítésének nehézsége miatt - mondja. Az utak nemcsak a beruházások vonzása miatt lennének fontosak, hanem mert közvetlenül is érintik az itt élők életét. Úgy véli, a helyi politikusoknak a parlamentben nem a sajtónak szóló nyilatkozatokat kellene tenniük, hanem valóban oda kellene állniuk a problémák mellé.

A 3. számú körzetben (Kőszeg, Csepreg, Répcelak stb.) induló Hersics Attila szerint fontos lenne, hogy a termelők a termékeiket helyben el tudják adni, fel tudják dolgoztatni. Ezt össze lehetne kapcsolni az idegenforgalommal. A körzetben egyre több a leszakadók száma, Kőszegen is menedékhelyet kellett nyitni. Az egyházi fenntartású oktatási intézményeket jobban kell támogatni. Szerinte az itt élő politikusok bűne, hogy 15 év alatt nem tudták megoldani, hogy Szombathelyről gyorsforgalmi úttal el lehessen jutni Budapestre, de hasonlóan kritikus a helyzet a Kőszeg-Szombathely úton.

A 4. körzetben (Sárvár, Celldömölk) jelölt Döme László többek között a földből és a mezőgazdaságból élők gondjain szeretne enyhíteni, Celldömölk esetében a turizmusban rejlő lehetőségeket szeretné kiaknázni. A jó minőségű, kemikáliákkal nem szennyezett magyar földön jövője lehet a biotermékeknek.

A sajtótájékoztatón nem vett részt az 5. körzet jelöltje, Dervalics Roland. A többiek közölték: a 64 Vármegye szervezet által támogatott jelölt főként körzetének (Körmend, Szentgotthárd) a munkaerő-piaci gondjaira kíván koncentrálni.
.