iWiW- Madarat tolláról, embert adatlapjáról

2006.02.28. 00:04

Mi az jó fene ez megint? Nem irigyeljük az internettel most barátkozó középkorú embertársainkat, hogy ismét kötelező házi feladatot kell adnunk nekik. De megéri a ráfordított idő, hiszen segítségével egykori osztálytársunk, volt szerelmünk vagy gyerekkori legjobb barátunk bukkan elő a digitális valóságból. A rohamtempóban növekvő hálózatnak Szombathelyen 4700, Sárváron 354, Kőszegen 284 tagja van. Illetve volt az írás napján.

iWiW


Miről is szól ez az egész?

WiW, igen, és nem iWiW, pedig már ez utóbbi a becsületes neve, de az online köznyelvben már megragadt a WiW elnevezés. De miről is van szó? Egy önszerveződő, közösségi webhelyről, amelynek tesztváltozata 2002 márciusában készült el, és egy hónap múlva már meg is kezdte a működését WiW néven. Ez a Who is Who, azaz a Ki kicsoda rövidítése. Tavaly októberben került hozzá a plusz i betű, mint az international rövidítése.

Az egész leginkább arra jó, hogy megtaláld azokat az embereket, akikről már rég nem hallottál, hogy ismét rábukkanj azokra, akiket már szinte el is felejtettél, legyen az egykori munkatárs, osztálytárs, a szőke kislány az oviból vagy az ország túlsó végén élő nagymama szomszédjának jóképű elsőszülöttje… Belépsz, beütöd a keresőbe, hogy kire vagy kíváncsi (becenévről is akár), oszt vagy meglesz, vagy nem. Nyilván csak akkor lesz meg, ha ő is tag, de attól még, hogy tag, nem biztos, hogy meglesz elsőre… Különösen akkor nem, ha esetleg Vargának, Horváthnak, Kovácsnak, és hozzá Péternek, Katalinnak vagy Józsefnek hívják. Jó, még így is fennakadhat a rostán, de ember legyen a talpán, aki 387 találta közül kisakkozza és/vagy lelevelezi, melyik az igazi.

Ami a személyes tapasztalatokat illeti, középiskolai osztálytársból körülbelül 10-et, általános iskolaiból 7-et már megtaláltam. Végül is nem rossz arány.

Ki kicsoda?

Ha ismerős nevet vagy arcot (lehet feltölteni képet is) látsz, csak rá kell kattintani adott helyen, ezután ő kap egy üzenetet, hogy ismerősnek jelölted. Ezt meg vagy visszaigazolja, vagy nem…

A rendszerbe csak meghívással lehet bekerülni, meghívót pedig bárki küldhet, aki már tag, és van neki elküldhető meghívója. A rendszer időnként leoszt néhányat a felhasználóknak. Regisztrálni saját néven illik, hiszen épp ez a lényege a rendszernek: az emberek nem nick-eket és fiktív adatokat adnak meg magukról, hiszen ha valaki ide regisztrál, az azt akarja, hogy személy szerint őt találják meg. Az adatlapokból az is kiderül, milyen sok a figyelmetlen felhasználó. A „születési név" címszónál rengeteg az évszám szerepel...

Persze az, hogy a nagytöbbség tényleg rendeltetés szerint, saját névvel és adatokkal használja a WiW-et, még nem jelenti azt, hogy ne fordulnánk elő hamis individuumok. Közismert politikusok nevei például viszonylag gyakran felbukkannak, épp pár napja regisztrált megint valaki Orbán Viktorként. Valahogy a kép minősége és ismerősei száma azt súgják, ez is csak pszeudo-ex-miniszterelnök. Gyurcsány Ferencet most egyet sem találtam…

Extrák

A WiW közösségtérképező honlap, hasonlatos, olyan, mint a Friendster, a Ryze, a Friendster vagy az Everyonesconnected. Várady Zsolt webfejlesztő e-Magyarország díjat is kapott érte.

A nagy megújulás 2005. október 26-án történt, külsőleg és belsőleg egyaránt. Új funkciók kerültek a rendszerbe, ilyen például a többnyelvűség, az ismerősök csoportosításának lehetősége, apróhirdetési rendszer, fotófeltöltési lehetőség, bővített adatlap és a térkép. Ez utóbbi grafikusan is ábrázolja kapcsolati hálónkat, ha éppen ehhez van kedvünk.

Ez is izgalmas: minél több ismerősöd van, annál inkább egy kaotikus pókhálóra emlékeztet a rendszer, és ha az ismerőseid is ismerik egymást, akkor ezek a kapcsolatok is megjelennek, szóval csak győzd nyomon követni, hogy ki kivel van.

The matrix has you

És már el is érkeztünk a dolgok hátulütőjéhez: a követhetőséghez. Többen azért léptek le az utóbbi időben a WiW-ről, mert nagyon elszaporodtak a felhasználók, és nem is kell hozzá túl sok paranoia, hogy visszás érzéseket keltsen valakiben az, ha boldog-boldogtalan láthatja, kikkel áll kapcsolatban. Mert a WiW-en nem lehet elbújni. Vadidegen emberek is megtudhatják, kiket ismersz, megtalálhatják a hozzád vezető kontaktokat is.

A nem ismerős személyek adatlapja úgy jelenik meg, hogy tartalmaz egy "legrövidebb út" opciót is, ami megmutatja, hány személyen keresztül lehet eljutni az illetőhöz. Állítólag ezen kapcsolatok száma sosem több, mint hat.

Főleg a fiatalok szeretik, de nem csak

A WiW népszerűségét az adatok is alátámasztják: Budapesten e sorok születésekor 254.135 felhasználó van, Szombathelyen 4.700, Sárváron 354, Kőszegen 284, Csepreg nem szerepel a listán (a csepregiek indíthatnának ún. városszavazást, hogy felkerüljenek rá), Sopron és Zalaegerszeg háromezres nagyságrenden áll. Az utóbbi négy hónapban a 14 és 59 év közötti felhasználókat vizsgálták, és ebből az derült ki, hogy a 21 év alattiak jöttek fel nagyon. Érdekes, hogy a 40 év felettiek aránya is nőtt, de nem akkora mértékben, mint a 21 év alattiaké. Tavaly november óta 26 évről 25 évre csökkent az átlagéletkor.

Levelezni jó - általában

A WiW-en a hagyományos emailezéshez hasonlóan, de rendszeren belül lehet üzenetet küldeni bárkinek, ismeretleneknek is. Ez jó dolog, mert ismeretlenek adatlapján nem biztos, hogy látható a címük, míg az ismerősökét a „összes ismerős" opcióval gyönyörűen csokorba szedve adja át a rendszer. Szóval, ismerőseinknek ezen kulcsinformációk birtokában már gond nélkül küldhetünk emailt is, vagy rendszeren belüli üzenetet, bár ezt sokan nem szeretik, mert így már kvázi eggyel több postafiókot kell rendszeresen ellenőrizni.

A Másik gond az üzenetküldővel, hogy összesen 200 üzenetnek van hely, bár legalább a rendszerüzeneteket nem számolják bele. (Rendszerüzenet például az, hogy XY ismerősnek jelölt.)

Engedélyezve van egyébként a több címzettnek való levélküldést, de csak korlátozásokkal: csak egyesével lehet címzetteket hozzáadni a levélhez, nincs „válasz mindenkinek" lehetőség, és válasz esetén nem lehet módosítani a címzettet. Mindez azért van így, mert a közelmúltban az WiW-et is elérte több lánclevél-őrület, a jövőben ennek ezek által a szűkített lehetőségek által kívánják elejét venni.

A rendszer beállítható úgy, hogy az emailcímedre küldjön levelet, ha kaptál wiwes üzenetet. A gond az vele, hogy nem teljes néven vagy becenéven jelöli meg az üzenet küldőjét, hanem a keresztnevén. Így könnyen előfordulhat, hogy egyszerre több olyan emailt is kapsz a WiW-től, hogy "Zoltán üzenetet küldött neked". De hogy ki az a Zoli a 25 közül, ahhoz mindenképpen be kell logolni a wiw-be, vagyis nem tudsz előre szelektálni, hogy ez most aktuálisan érdekel-e vagy sem.

Nem csak ilyen típusú üzenetet lehet küldeni, hanem üzenőfal is van, ami leginkább egy átmeneti vívmány a levelezés meg a fórumozás között. Az üzenőfalra írt üzenetedet minden ismerősöd látni fogja, és csak az ismerőseid üzeneteit láthatod. Ez érdekesen alakítja a beszélgetéseket, mert látsz egy csomó olyan üzenetet, ami valaki olyannak szól, akit nem ismersz. De poén is, mert mindenki belekotyog mindenbe.

Sok másra is jó

Mire jó még a WiW? Az (újra)ismerkedésen meg a dumáláson túl: apróhirdetni, programot ajánlani, közzétenni, kidobolni, világgá kürtölni. Bármit. Fizetett hirdetések pedig kifejezetten tolerálható mennyiségben és elhelyezéssel találhatók a WiW-en, ami még egy jó pontot jelent.

Okos cucc ez. Rá lehet szokni.

iWiW
.