Állami kártérítés az áldozatoknak

2006.03.14. 22:16

2006. január elsejétől lépett életbe a bűncselekmények áldozatainak segítéséről, érdekérvényesítésről és az állami kárenyhítésről szóló törvény, ami a jogi segítségen túl azonnali pénztámogatást és akár 940 ezer forintos egyösszegű kártérítést biztosít a rászorulóknak. Az új jogszabály részleteiről Hankó Faragó Miklós beszélt keddi sajtótájékoztatóján.

A törvény lényege

Dr. Hankó faragó Miklós az Igazságügyi Minisztérium államtitkára e szolgáltatás mind szélesebb körben való megismerésére helyezi a hangsúlyt – hallottuk a sajtótájékoztatón. Annál is inkább, mert végre végleges elhelyezésre került Szombathelyen az Igazságügyi Hivatal: a Széll Kálmán u. 54 szám alatt a 4. emelet 403-404-es szobáiban.

Az áldozatvédelem azokra vonatkozik, akik közvetlenül vagy közvetetten erkölcs, testi épség vagy anyagiak terén kárt szenvednek. Ők – akiknek nincs lehetőségük az anyagi kompenzálásra – kérelmezhetnek különféle támogatásokat. Sértettként, áldozatként egyfelől azonnali szóbeli jogi felvilágosításban részesülhetnek, de egyösszegű és járadék típusú támogatásra ugyancsak igényt tarthatnak.

Az anyagiak részéről ennek az a feltétele, hogy az egy főre eső nettó havi jövedelem ne haladja meg a 62 ezer 650 forintos alapösszeg kétszeresét. Ez egyben maga a maximális pénzügyi segély, amely egy összegben 300 és 940 ezer forint között kerülhet megítélésre, függően az elszenvedő személyi körülményeitől és a kárára elkövetett bűncselekménytől.

Újságírói kérdésre elhangzott, hogy az anyagi rászorultságot nem vizsgálják, a szándékos, erőszakos bűncselekmények rászoruló áldozatait vagy hozzátartozóit mindig megilleti az állami kárenyhítés.

A helyi gyakorlatról

Dr. Krecskó Erika a Vas Megyei Igazságügyi Hivatal igazgatójától megtudtuk, hogy e törvény végrehajtásáért felelős Igazságügyi Hivatal a Pártfogó- és Jogi Segítségnyújtó Szolgálat és Központi Kárrendezési Iroda összevonásával jött létre. A Pártfogó Felügyelői Szolgálat és a Jogi Segítségnyújtóm Szolgálat már korábban is létezett. Peren kívüli ügyekben segítettek, ahogy ezen új név alatt is ez a profiljuk.

A Pártfogó Felügyelői Szolgálat öt ügycsoportja nemcsak Szombathelyen, hanem a többi városokban is tart fogadóórákat. 2004 április elseje óta csaknem 2 ezer ügyfél fordult eddig hozzájuk és ötszáz határozatot adtak ki. A nyugdíjminimum alatti jövedelemmel rendelkezők költségeit az állam finanszírozza, egyéb esetben legfeljebb egy évig előlegezi meg. Tizenegy ügyvéd és egy közjegyző dolgozik náluk.

Az igazgatónő továbbá elmondta, hogy minden hozzájuk forduló ügyfél teljes körű jogi segítségadást kap, tanácsokat az ügyére vonatkozó teendőkről.

A konkrétumokra térve elhangzott, hogy a meglehetősen gyakori családon belüli erőszakban csak akkor léphetnek fel és élhetnek a segítségnyújtási eszközeikkel, ha a feljelentés már megtörtént. Azonnali pénzügyi segéllyel pedig akkor, ha az a bűncselekmény után három nappal bejelentésre kerül.
.