És a vesztesek?

2006.10.04. 20:22

A történelmet mindig a győztesek írják – tartja a mondás, ami persze igaz, mint ahogy az is, a híreket meg többnyire róluk írják. Pedig legalább olyan érdekes vesztesek után kutatva átbogarászni a szombathelyi és Vas megyei választási adathalmazt. Nem lehet túl bizsergető érzés, amikor az emberre még rokonai, szomszédai, ismerősei sem szavaznak.

Polgármesterjelöltből pályán kívüli

Ahhoz nem is kell túlságosan elmélyedni a választási számok dzsungelében, hogy lássuk: a szombathelyi voksolás egyik legnagyobb vesztese Gombás Endre, aki a Szövetség Szombathelyért (SzöSzo) színeiben aspirált a polgármesteri posztra. A városban összesen 410 szavazatot kapott, ami az összes voksok 1,29 százalékát jelenti. Összehasonlításul érdemes megemlíteni, hogy a másik civil egyesület jelöltje, Gyimesi József körülbelül háromszor annyi szavazatot mondhat magáénak.

A gyenge eredményt – amelynek következtében a SzöSzo ebben a ciklusban nem képviselteti magát a közgyűlésben – tovább árnyalja, hogy Gombás Endre négy évig a városháza tanácsnoka, azaz a városvezetéshez tartozó személy volt, az eredményt tehát nem lehet azzal magyarázni, hogy ismeretlenről van szó - mint ahogy esetleg lehetett négy évvel ezelőtt, amikor Gombás majdnem ugyanilyen eredményt ért el: akkor 395 szavazatot kapott.

Hogy a vereség – mert erre nehéz más szót találni – teljes legyen, meg kell említeni, hogy a volt tanácsnok egyéni körzetében (Kámon, Herény) mindössze 42 szavazatot (1,71%) kapott, amivel ott is az utolsó helyen végzett.

Egyéni nehézségek

Azt nem lehet tudni, hogy mennyire köszönhető a polgármesterjelöltnek, mennyire az országos politikai helyzetnek, esetleg az egyéni jelöltek személyének, mindenesetre a Szövetség Szombathelyért jelöltjei közül feltűnően sokan alulteljesítettek a választókerületekben. Wagner István a 4-es körzetben 19 szavazatot kapott (1,06%), Horváth Péter a 11-esben 17-et (0,89%), Sebestyén Józsefné a 13-asban 26-ot (1,34%). A szintén a SzöSzo színeiben induló Vida Ferenc, az ismert zenész sem biztos, hogy elégedett a körzetében besöpört 31 vokssal (1,88%).

Azt, hogy nem könnyű nagy pártok hátszele nélkül boldogulni, mutatja, hogy a jobboldali polgármesterjelöltet adó Pro Savaria Egyesület önálló jelöltje, Hetényi Norbert a 14-esben mindössze 14 szavazatot (0,78%) kapott, és majdnem hasonlóan járt Samu Sándor a 15-ösben 28 szavazattal (1,6%) és Dr. Szendrő-Németh Tamás a 16-osban 26 szavazattal (1,71%).

Míg a fenti gyenge eredményeket talán valamennyire lehet magyarázni a polarizálódott belpolitikai viszonyokkal és a rendelkezésre álló anyagiak szűkösségével – habár érdemes lenne kiszámolni, mennyibe is került így egy-egy szavazat -, aligha vonatkozhatnak ezek a magyarázatok a 17-es körzetben az MDF színeiben induló Mészáros Ferencre, akinek komoly párttámogatással is mindössze csak 22 voksot (1,02%) sikerült begyűjtenie.

Celldömölkön tragikusan szerepelt az MDF

A baloldali elkötelezettségű Celldömölkön jókora vereséget szenvedett a Magyar Demokrata Fórum. Polgármesterjelöltje, Varga Marianna kerek 100 szavazatja 1,73 %-ot ért, és a hölgy egyéni körzetében mindössze 7 szavazatot kapott (0.99%), csakúgy mint párttársa, Söptei János Zoltán (1,19%). A szintén MDF-es Nagy Ottó Gyula és Zsolnai István fejenként kemény 2 két szavazatot kaptak. A negatív – és egyben megdönthetetlen - rekordot azonban a fórum Szita Antal személyének köszönheti, aki nulla szavazatot kapott.

Ehhez képest csak kevésbé feltűnő az SZDSZ (le)szereplése. A legharmatosabban teljesítő jelöltre, Danicska Attilára például 3-an is szavaztak, így ki lehet mondani: Celldömölk nem liberális város.

Bukott az SZDSZ

És ha már liberálisok. Szombathelyen a közös indulás és a kapcsolt lista miatt nehéz megmondani, pontosan mi a helyzet, de az egyéni körzetekre alapozva – ahonnan egyetlen liberális sem jutott be -, gyanítjuk, nem valami rózsás.

A megyei listákra tekintve viszont nemcsak gyanítani, de tudni is lehet, hogy Vas megye kisebb városaiban és településein 2002-höz képest gyakorlatilag megfeleződött a liberálisok támogatottsága. Négy évvel ezelőtt a 10 ezer fő alatti települések listáján 4,24%-ot, most 2,0%-t, míg a 10 ezer fő feletti településeken 3,27 százalék helyet most 1,77%-ot kaptak. Ez utóbbi eredmény nemcsak a két nagy párt és az MDF eredményeinek vannak alatta, de olyan kevésbé ismert szervezetek is beelőzték az SZDSZ-t, mint a 64 Vármegye Ifjúsági Mozgalom, az Európafórum vagy a Vas Megyei Önkormányzatokért Egyesület (VÖE).

Körmend

Körmenden – immár menetrendszerűen – súlyos vereséget szenvedett a baloldal. A jobboldal jelöltje, a jelenlegi polgármester Bebes István 78,24 %-ával szemben a szocialista Német Tamás 21,76%-ot ért el. Ezek után az sem csoda, hogy a város 10 egyéni körzetében mindenhol a Fidesz és szövetségeseinek jelöltjei futottak be.

Kőszegen gyanús a 10-es

Kőszegen nem volt jellemző a fenti szélsőség, de itt is találtunk egy furcsa körzetet, a 10-eset, ahol két nulla szavazatos jelöltet is van. Egyiküket Tolnai Dávid személyében a szocialisták és szabad demokraták együtt támogatták, míg a másikukat, Kozmor Lászlót az MDF. A körzetet Gyarmati Kálmán (Ipartestület Kőszeg) vitte közel 70%-al. Itt vajon mi történt?
.