A zenehallgató népért - Online zenei portálok 2.

2006.10.05. 15:41

Az olvasó talán még halványan emlékszik valamire: a magyar zenei portálokat bemutató írásunk még nyáron látott napvilágot. Most itt a második, amely során ismert és kevésbé ismert zenei honlapok mélyére nézünk. Vásároljuk vagy letöltsünk, elektronikus zenét hallgassunk, esetleg legyünk prosztók?

Az olvasó talán még halványan emlékszik valamire: a magyar zenei portálokat bemutató írásunk még nyáron látott napvilágot. Most itt a második, amely során ismert és kevésbé ismert zenei honlapok mélyére nézünk. Vásároljuk vagy letöltsünk, elektronikus zenét hallgassunk, esetleg legyünk prosztók?

Az olvasó talán még halványan emlékszik valamire: a magyar zenei portálokat bemutató írásunk még nyáron látott napvilágot. Most itt a második, amely során ismert és kevésbé ismert zenei honlapok mélyére nézünk. Vásároljuk vagy letöltsünk, elektronikus zenét hallgassunk, esetleg legyünk prosztók?

Zenés bevásárlóközpont és környéke: Origo.hu - Zene

Online zenei portálok

„A tengerentúl egy válogatásalbum vezeti az albumlistát, ezenkívül a Radiohead frontembere, Thom Yorke kezdett szinte minden országban a legjobbak közt. A németek egy Pink Floyd DVD-t vásároltak a legnagyobb mennyiségben, idehaza pedig még mindig Rúzsa Magdolnáé az első hely” – olvashattuk még nyáron az Origón egy cikk kopfjában. Nem mellékesen: a honi popzenei kultúra jellemzésére aligha találhatnánk pontosabb diagnózist.

De hogy látsszék, máshol azért még mindig tubarózsás a helyzet, okulásul még egy link.

A briteknél mondható idillinek a tényállás, de hát a mondásból tudjuk, hogy ők furcsa népek: nem szeretik a zenét, csak a zajt, amivel jár... Hanem legyünk realisták, követeljük a lehetetlent! – citáljuk a régi szlogent a társaságunkba. Megtehető ez a Zeneáruházukban is, ha mondjuk Frank Zappa egykori botránykő nevét pötyögjük be a keresőbe. Vele ellentétben az idei Szigeten ingerkedő, gyíktestű Iggy Popot kilenc találatra méltatja a 150 ezer dallal szolgálni kész rendszer. Láthatólag a Pink Floyd még nagyobb klasszikus a maga huszonhárom hanghordozójával. A „The Dark Side Of The Moon”-jukhoz kapcsolódó anyagok között kép nem akad. Hír viszont igen, a Music.hu-hoz visz a link: a magyar tribute-zenekaruk, az Echoes már 15 éve együtt nyomul.

Kaján, szinte fülsértő mosollyal szemlézzük végig a stíluskategóriákat, mígnem a New Age-en kattan az egér (pedig felette épp a Mulatós kínálja magát áldozatul). Innen tovább szűkíthető a kör: Alternative, Instrumental, Meditative, New Age, Mindegy. (Már csak a „Szarok bele, ide már azt a sört!” opció hiányzik.) Eddig a giccs szinonimájának tartott New Age Alternative vonulata azért nyilvánvalóvá teszi, hogy ez alatt a ’80-as éveket kell érteni: Ági és a Fiúk, Balaton, Európa Kiadó, Amorf Ördögök, Grencsó Kollektíva stb. A stílus császárát amúgy Köri Szabolcsban kell tisztelnünk. Már ami az albumai számát illeti. Egy újabb klikkel az Amorf Ördögök fapados űrutazás 6-számos EP-je jut tovább élő verziókkal, remix-szel, új számmal. Így mindenestől 1440 forinttól tölthető le. Egy szám pedig 340 forint ami tíz CD-re írásra jogosít fel, egyéb más minden a korlátlan lehetőségek hazája. Keményítsünk be: The Flaming Lips! 14 hanghordozó érhető el, ebből 5 album (stílusilag egy pop, három rock, egy alternative), melyekből az idei anyag 3400 forinttért tulajdonítható magunkévá.

Te hogyan szerzed be a zenéidet? – tette fel a kérdést egy régebbi szavazás. Túl a 33,5 ezredik voksolón 41,3 százalék letölti fájlcserélőről, 17,7 százalék megveszi CD-n, 14,1százalék letölti és ha tetszik, akkor költ csak az ezüstkorongra. Csupáncsak 3 százalék fizet a letöltésért. Elgondolkodtató számarányok...

És a gyanúnkra ezennel sem keresünk márványos bizonyságot, hogy Origo Zenerovata az áruház köré épült fedőszerv-e. Mindegy is, amíg ilyen szerethető cikkekkel bombázzák netezőt. Aki bólint, mert a beajánlott – és hónapok óta nem változó – videoklipek 3/4-e vállalható (Maximo Park, Kistehén Tánczenekar, Belmondo). Ahogy az összeállításaik se a sramlikirályoknak csap stramm hírverést. Szépen leinformálják az olvasót a szokott adatokkal, sztoriznak, elemezni alig elemeznek, de jó cikkszakácsként némi kis bulváríztől sem riadnak vissza. Az aktuális lemezajánló például négy részből áll (várakozások, eredmény, kinek ajánlható, olyan, mint) és ilyen szavak villannak elő a sorok közül: Scissor Sisters, The Rapture, Darkel, DJ Shadow, posztpunk revival, kétakkordos, torzított gitáros lo-fi bolondozás, absztrakt, kifacsart ritmusok stb.! Idealista világszemléletet tükröző kínálat ugyan, ám legyen, lássuk őket viszont mihamarabb a MAHASZ listán! Origo.hu - Zene

Elektronikus zene haladóknak: Uh.hu

Online zenei portálok

2001-2002 környékén úgy tűnt, hogy új és innovatív zenei elképzelések erősödnek színtérré, s az országban szórványosan ügyködő egyes emberek és csoportok kialakítják a maguk kis éltető közegét. Konkrétabban: a (tánczenei) elektronika vadhajtásaitól és/vagy a kortárs és/vagy kísérleti zenétől megihletett, abban az ideális kifejezőeszközöket meglelő, többnyire a számítógép és az Internet terén átlagon felüli tudással bíró huszonéves fiatalok bukkantak fel. Ennek tűnt akkoriban egyik (egyedüli?) fórumául az Ultrahang, ami magát mint „elektronikus újság nem csak az elektronikus zenéről” szlogennel hirdette és hirdeti ma is.

Hogy mi volt benne a pláne? A portál éppen abban az évben (1999) indult, amikor levonultak a – tág értelemben vett – technó-zene műfajképző hullámai és stagnálás állt be a szcénában. Látszólag kereszteztek mindent mindennel, de a hibrid hibridje se nyújtott már újat az elektronikus tánczenében. Hitték: megtörtént már minden történhető. Ezt a botor hitet rendítette meg az Ultrahang, ahogy rátárította a látszólag új és kimeríthetetlen zenékre az ajtót, illetve az ilyesmire fogékonyak figyelmét egymásra. Mindez sajnos múlt idő. A lelkesültség alábbhagyott, a közösségek szétestek, a(z esetleges külföldi befutást is magába foglaló) célok délibábnak bizonyultak, többen csalódottan abba is hagyták a laptopprüntyögtetést. Merthogy jobbadán ez funkcionált központi hangszerként. Megmaradtak azonban a kétévenkénti Ultrahang fesztiválok.

Lássuk, miben is volt egyedi ez a kedvezményezés! A tánczene testre irányuló volta helyett az intellektus kapta a főszerepet a (táncot különben nem kizáró, csak mellékessé tevő) bonyolultabb struktúrájú, nagyobb koncentrációt igénylő, ámde érzékbizsergető zenékkel. Ennek fejében a róluk való beszéd is absztraktabbá vált, több képzőművészeti vonás került előtérbe – jobban is igényelte a magyarázatot. Ugyanez érvényes a rockzene peremvidékeire is, amik szintén szóba kerültek. Kevés keresésre ingerlőbb (e sorok írója számára felettébb szórakoztató) lemez- és koncertkritikákat olvasni, mint itt. Nem kell persze eleve rosszra gondolni, az ajánlottaknak csak kis hányada irgum-burgum agyradír zajongás, a többi bőven alkalmas hétköznapi fogyasztásra is. Aki nem hiszi, annak a Tilos rádión futó műsoraik 10 gigányi archívuma szolgálhat bőséges bizonyságul!

A fénykor elmúltához meg elég meglátogatni a moderálatlanságában elsivatagosodott, rablóbandáktól uralt fórumot. Meg az erősen limitált (50 példány/kiadvány), különben kiváló zenéket felsorakoztató CD-sorozatot, aminek kapcsán öt év alatt a tervezett 12-ből mindössze 6-ot sikerült eddig kiadni... Uh.hu

Érdes anyanyelvünk: Punkportal.hu

Online zenei portálok

Arcul csaparintani a közízléstelenséget. Legalábbis ami minden valamirevaló ifjúsági kultúra célját illet. „…észreveszek egy kis nedvességet a karomon, amit egy laza „Ki a fasz köpött le?” kérdéssel nyugtázok, majd ahogy befejezem a mondatot, zsupsz, elkezd szakadni az eső.” A punktól valami affélét várnánk zsinórban, mint a Wan2-s VOLT Fesztivál-beszámoló Zenit tollából. Épp ez a lazán vett, olykor természetadta parasztzsebkendős tahóságban megnyilvánuló ösztönösség hiányzik például a popmagazin mezőtúri seregszemléről írt cikkükből. Túl jólfésült a bagázs, lehetne sokkalta prosztóbb is. Egy iránymutató gyöngyszem ugyaninnen: „lusta volt felállni a padról, és inkább ülve hugyozott az asztal alá”.

Az interjú részleg hamar magára vonja a tekintetet, hiszen a szombathelyi Savaria Colonia Hardcore zenekarai kapnak megszólalási lehetőséget és firtatják végig a helyi „kemény mag” dolgait az elmúlt tizennéhány évben. Hosszú, de alapos és kimerítő kétrészes terepszemle. Egy rossz szavunk se lehet rá! Ahogy a kiadós mp3-listára és a programajánlóra sem. Hanem a Bemutatók rovatban a traktor néha beledől az árokba. Az igencsak idétlen nevű cikkszerzők hol igényes rock zeneként ajánlanak valamit, hol vokalistának nevezik az énekest, de leginkább a nyelveszterga lazaság terén mutatkoznak meg a számottevő hiányosságaik. No meg a vesszőhasználatban se igazán acélos a pengéjük. A sok „gondolom”-on és „szerintem”-en túl az IRC-n például ez olvasható: „Boccs, a hosszú késlekedésért, sajnos technikai és időbeli problémák merültek fel..."

A fórumban pusztán a kategóriákból témákra, majd üzenetekre bomló számok összevetése alapján leszűrhetők a látogatók szokásai, érdeklődési körük. Ezek szerint gaz letöltéspártiak a netvizitor punkjaink, akiket a számítógép lelkivilága mégse érdekel annyira. A politika a kultúránál jobban indítja véleménynyilvánításra őket, de együtt sem annyira, mint a koncertek és a bulik, azaz a sörszagú és háromakkordos való élet. A zenekarosdi téma nagynyilvános feszegetése itt is dobogós helyezést ért el, csakhogy a listavezető az Általános kategória. Ahol is szóba kerülnek a most hallgatott zenék, a jó csajok, Anettka (ami két külön halmaz), az eperfagyi, a drogok, hülye szóviccek, „idézetek + alkoholista mottók, bölcsességek” stb. Szintén nagy látogatottságnak örvend a feszültség-levezetést prímán szolgáló Gumiszoba. „Ez itt a zárt osztály! Tartalma meglehetősen durva lehet, nem nagyon moderáljuk. Csak erős idegzetűeknek, saját felelősségre!” Ahogy minden az életben... Punkportal.hu

Korábban: A zenehallgató népért - Online zenei portálok 1.
.