A Fidesz értékelte a közgyűlést

2006.10.17. 19:23

Horváth Zsolt városi Fidesz-elnök és Molnár Miklós, Pro Savaria-frakcióvezető kedden egy sajtótájékoztatón értékelte a tegnapi, meglehetősen viharosra sikeredett alakuló közgyűlést. Szerintük a bizottsági helyek körüli konfliktus csak a jéghegy csúcsa.

„Mi nagyon rossz hangulatban, szomorúan hagytuk ott a közgyűlést” – kommentálta a tegnap történteket Horváth Zsolt, a Fidesz városi elnöke, aki szerint az MDF, Szabó Gábor és Gyimesi József „ezüst tálcán kínált fel polgári oldalra leadott szavazatokat a baloldalnak, melyet Ipkovich György megvásárolt tőlük”.

Szerinte ezzel felállt az új baloldal Szombathelyen, amelyet az MSZP, az SZDSZ, az MDF és az ESZE alkot.

A Fidesz szerint a város nagyon nehéz évek elé néz, súlyos pénzügyi válság, csőd fenyeget, ráadásul további, a szombathelyi önkormányzatot sújtó központi intézkedések várhatók, a városi intézményrendszer megingott, a közigazgatás szétesett. Mindeközben „a városvezetés erkölcsi és morális mélyponton van”.

Horváth Zsolt szerint a problémák kezeléséhez összefogásra lenne szükség a városban, de a tegnapi közgyűlésen Ipkovich György betonfalat, közéleti vasfüggönyt húzott fel a polgári oldal képviselői és a városvezetés közé. Úgy véli: az előbbi fél kinyújtotta a kezét, de a polgármester „nemcsak ellökte azt, de még rá is taposott.” Ez a politika viszont nem a város érdekeit szolgálja.

A Fidesz értékelte a közgyűlést


Ennek ellenére a jobboldal hajlandó az együttműködésre, de csak korrekt, mindenki számára átlátható és elfogadható feltételrendszer mellett. Elfogadják azt is, ha a baloldal nem él ezzel, de „ettől fogva minden felelősség Ipkovich György polgármesteré” – hangzott el.

Sajtókérdésre válaszolva Horváth Zsolt elmondta: szerinte néhány hónapnál tovább nem lehet ilyen keskeny többséggel irányítani a várost. A jobboldali frakciószövetség viszont egységes, nem lehet „leszalámizni”.

Molnár Miklós arról számolt be, hogy a bizottsági helyek betöltése nem szakmai, hanem politikai fizetség alapokon történt. Nekik csak azért jutott három bizottsági elnökség, mert a baloldalon már mindenki minimum bizottsági elnök lett. A politikus azt is sérelmezte, hogy a közgyűlés előtti előzetes egyeztetéseken már eldöntött tényekről tárgyaltak, olyannyira, hogy a közgyűlési eskütételre oda voltak rendelve a városvezető koalíció által kijelölt külsős bizottsági tagok. Erről nekik például senki nem szólt, még a napirendbe sem volt felvéve.

Molnár szerint az előzetes egyeztetéseken a polgármester nem volt hajlandó tárgyalni a költségvetésről vagy a város anyagi helyzetéről, és ezekről a kérdésekről, a polgármesteri beszédben sem volt szó, csak úgymint a város fejlődési irányairól.

Az ALON kérdésére Horváth Zsolt elmondta, hogy a felkínált bizottsági helyekről egyelőre nincs hivatalos döntés. Magánemberként úgy véli, hogy valószínűleg betöltik ezeket a helyeket. A tizennégy képviselő kivonulása – mondta - nem csak a bizottsági helyeknek szólt, „ez már csak az utolsó csepp volt a pohárban.” Ami felháborította őket, az valójában a koalíció teljes kompromisszum-képtelensége, ami „semmi jóra nem fog vezetni".
.