
Pénteken sajtótájékoztatót tartott a szombathelyi Fidesz-KDNP-Pro Savaria által alkotott ellenzéki frakciószövetség.
Vigh Gábor városi képviselő elmondta, hogy 1990. óta nem fordult elő a városban az, hogy az ellenzék nem töltötte be a számára felajánlott bizottsági helyeket. Ez azért is fontos, mert vannak olyan bizottságok, amelyek önállóan dönthetnek ügyekről, forrásokról. Ilyen például a gazdasági, a kulturális vagy a városfejlesztési bizottság.

Lazáry Viktor képviselő emlékeztetett: A Fidesz-KDNP-Pro Savaria frakciószövetség Szombathelyen 48%-os mandátumaránnyal rendelkezik. Az alakuló közgyűlésen „egyoldalúan kialakított bizottsági struktúra a választói felhatalmazással ellentétesen került kialakításra”, Ipkovich György előterjesztése 20%-os részvételi lehetőséget biztosított volna az ellenzék számára. Az ellenzék – hangsúlyozta - részt kíván venni a közgyűlési bizottságok munkáiban, hiszen választóktól erre kapott mandátumot. Most azzal a kéréssel fordulnak a többséghez, hogy biztosítsák számukra a „demokratikus kontroll lehetőséget, hiszen ez az önkormányzatiság egyik alappillére”. Ez viszont csak úgy megy, hogy a bizottságokban megfelelő létszámban tudnak részt venni.
Horváth Csaba – miután megállapította, közgyűlésben történtek a „választói akarat semmibevétele, a demokrácia megcsúfolása” - ismertette a frakciószövetség elképzelését: „a kompromisszum megteremtése érdekében a frakciószövetséget megillető' 48%-os paritással szemben javaslatunk 38%-os ellenzéki részvételre tesz javaslatot, amely egyidejűleg csökkenti a bizottságok létszámát. Ezzel a takarékos önkormányzat megteremtését tűzzük ki célul”.
Vigh Gábor hozzátette: a frakció sarkalatosnak tartja azt is, hogy önálló – akár háromfős - költségvetési bizottságot hozzon létre a közgyűlés, mivel a következő évek egyik legfontosabb feladata a város pénzügyi helyzetének stabilizálása, a költségvetés kontrollja lesz. Ebben a szakmai bizottságban természetesen szeretnének is részt venni.
A képviselő elmondta még: a bizottságokban nemcsak a képviselői helyek száma a probléma, hanem az is, hogy így egyetlen szakértőt sem tud az ellenzék delegálni. Ugyanakkor az egy mandátumot nyert MDF egymaga 10 szakértőt küldhet, csakúgy, mint a „kéményseprő vállalatra épült” ESZE. Amennyiben ez a „megalázó helyzet” marad, akkor az ellenzék nem tud a bizottsági munkában részt venni – hangzott el.
Az ALON azt kérdezte, mi lesz a három ellenzéki bizottsági elnök sorsa, ha nem sikerül kompromisszumot kötni a helyek megosztásáról. Vigh Gábor elmondta, mindenképpen megegyezést szeretnének, Horváth Csaba szerint viszont adódhat olyan szituáció, hogy felül kell bírálni a mostatni helyzetet. Mindez a tárgyalások és a későbbi egyeztetések függvénye.
A sajtótájékoztatón ismertetett ajánlatukkal hivatalosan is megkeresik a városvezető koalíciót.