Szombathelyi majdnem csendes ünnep

2006.10.23. 23:00

Szombathelyen csendben, rendben és méltósággal zajlott le az ’56-os megemlékezés hivatalos része. Egy aprócska csoport szólt csak be délután a polgármesternek, de igazán nem sikerült megzavarnia az ünnepséget, melyen viszonylag kevesen vettek részt. Az este gyújtogatással végződött.

Március 15. tér

Enyhe, napsütéses késő délután úgy hétszáz-nyolcszáz ember gyűlt össze a Március 15. téren, ahol az 1956-os forradalom 50. évfordulójának tiszteletére katonai tiszteladás mellett felvonták az ország zászlaját. A Neumann iskola és a Nagy Lajos Gimnázium diákjai adtak ünnepi műsort, talán nagyon is szokványosat, szavalóköröset, majd Ipkovich György mondott köszöntőt.

Szombathelyi majdnem csendes ünnep


Amikor a polgármester belekezdett ünnepi beszédébe, egy, a tömeg szélén elhelyezkedő - hat-hét főből álló csoport kezdett pfujolásba, kommunistázásba, Magyarország-éltetésbe. A csoporthoz két másik fiatalember lépett oda csendesíteni őket, mire egy kis kötekedés után abbahagyták zajongást. Búcsúzóul egyikük magasba lendítette ökölbe szorított kezét: Kitartás.

A polgármester nem zavartatta magát, és elmondta: „1956 őszén, a forradalom napjaiban ránk figyelt a világ. 1956-ban az év embere, a Times magazin szerint, a magyar szabadságharcos volt.(…) Az a szabadságharcos, akinek szakadt volt a kabátja, lyukas a cipője. Ám gazdagabb volt másoknál, hiszen megsejtett, tudott valamit a szabadságról, s mindent egy lapra feltéve, szíve parancsát követve egyik pillanatról a másikra kezébe vette a sorsát. (…) Róluk, 56 hőseiről írta Fekete István egy bécsi barátjának a forradalom napjaiban: „… Itt nem voltak altábornagyok, itt nem volt stratégia és taktika, itt csak halálba menő 14-20 éves gyerekek voltak, lányok is, akik betelvén egy istentelenség szörnyű ürességével, a jelszavak csatornalevesével … nekimentek felborítani a hegyet, megfordítani a történelmet .”

Azt mondják: ’56 mindenkinek mást jelent. (…) Minden generáció más–más okból küzd ’56 jelentőségének a megértéséért. Mást lát benne, és máshová helyezi a hangsúlyt, ez így természetes. Ami közös kell, hogy legyen az az, hogy 1956 a magyar történelemben az az esemény volt, amit Bibó István az emberi méltóság forradalmának nevez. Amikor az emberek a hatalmon lévőkkel tudatosítják, hogy az ő akaratukból uralkodnak, és ha nem értenek velük egyet, akkor leválthatják őket. (…)”

Szombathelyi majdnem csendes ünnep


„Szombathelyt sem kerülték el a tragédiák, voltak vétlen áldozatok, a megtorlások elszenvedői. Emlékezzünk rájuk, a 12 nemzetőrre, emlékezzünk Welther Károlyra, a Nagy Lajos Gimnázium forradalmi 12 pontjára, az egykori szombathelyi rádió és a Vasi Hírlap munkatársaira. Ma már másfajta csatákat vívunk nap, mint nap. Családunkért, a városért, melyet szeretünk, ahol élünk. A szombathelyiek közérzetének javításáért, egy élhető városért dolgozunk”.

A polgármester Jókai Annát idézve soraival zárta beszédét. „Ne féljünk élőnek tekinteni a múltat. ami romlandó belőle , lemállik úgy is róla. Ami pedig örök, annak nincs kora és nincs halála. Aki erős azt a múlt tovább izmosítja, és a jövőbe átemeli …” (K.GY.)

56-osok tere

Az emberek a fúvószenekar vezetésével a Király és a Széll Kálmán utcán keresztül sétáltak át az 56-osok terére. Úgy kétszáz-kétszázötven ünneplő volt a téren. Feltűnő volt a biztonsági emberek egyesek szerint túlzott jelenléte.

Szombathelyi majdnem csendes ünnep


A város és a megye vezetése együtt emlékezett. Nemcsak az önkormányzatok tisztségviselői, de a hivatalok vezetői, a rendőrség, határőrség elöljárói, a pártok, s számos civil szervezet, köztük az 56-osok képviselői is megjelentek. Marosits József szobra előtt Kövér István, a Recski Szövetség Nyugat-dunántúli Szervezetének elnöke mondott beszédet. Felidézte az ötven évvel ezelőtti budapesti és vasi eseményeket, elsőként, azt, hogy miért tudott akkor az ország egységes lenni: túl a gazdasági elnyomorodáson szinte nem volt olyan réteg, aki ne érintett volna az 1945 után kialakult helyzet: a B-listázás, a határzár, az ellenszolgáltatás nélküli államosítás, az erőszakos tsz-szervezések, a kisiparosok, kiskereskedők tönkretétele, a besúgói hálózat, de leginkább a szovjet csapatok jelenléte. Megemlékezett a forradalom szombathelyi, Vas megyei áldozatairól. Azzal fejezte be: „Nehéz ma méltónak lenni ennyi áldozatra, de meg kell kísérelni.”

Az emlékezők elhelyezték koszorúikat és mécseseiket. (K.GY.)

Ünnepi közgyűlés

A koszorúzási ünnepséghez hasonlóan csendes, protokolláris mederben zajlott a szombathelyi közgyűlés október 23-i, ünnepi ülése. Az este 7 órakor kezdődött esemény, zenékkel, szavalatokkal és a polgármesteri beszéddel mintegy 35 percig tartott.

Ipkovich György beszéde az összefogásra és a szabadság fogalmára összpontosított: „Október 23-a üzenete, hogy egy országot, egy társadalmat nem ideológiák határoznak meg, nem dogmák és elméletek minősítenek, hanem a szabadság megléte, mértéke, vagy hiánya” – hangzott el.

A polgármester felidézte az ötven éve Szombathelyen történteket, emlékeztetett a helyi vértanúkra, majd értékelte Szombathely mai helyzetét: szerinte közös választ kell találni, hogy milyen úton haladjon a város. „Szombathelynek újra erős gazdaságra, munkahelyekre, kultúrára, oktatásra van szüksége. Javuló közlekedési viszonyokra, közbiztonságra, jól működő egészségügyre, szociális ellátórendszerre. Ezeket kell megteremtenünk, fenntartanunk úgy, hogy közben megszüntetjük a felesleges bürokráciát, a pazarlást. Soha nem volt még olyan nagy szükség a közös erőfeszítésekre, az összefogásra, mint most” – hangozott el.

A budapesti események fényében idéznünk kell Ipkovich György következő mondatait is: „Vannak korok, amikor az embernek fegyvert kell ragadni, harcolnia az igazságért, a szabadságért. És vannak idők, amikor fáradhatatlanul dolgozni kell. Most a munka ideje van. Aki most is harcolni akar, az eltévedt az időben”.

A város első embere most első alkalommal viselte a polgármesteri láncot, amelynek elkészítéséről és viseléséről még két ciklussal korábban határozott a közgyűlés.

Az ünnepség után a közgyűlési bizottságainak azon külső tagjai tették le az esküt, akik nem tudtak jelen lenni az alakuló ülésen. (J.A.)

Gyújtogatás az MSZP-irodánál

Már majdnem elkönyveltük, hogy Szombathelyen békésen zajlott le az ünnep, amikor hír érkezett a Belsikátorban levő MSZP-iroda felgyújtásáról.

A szombathelyi tűzoltóság hérfőn kiadott hivatalos közleménye
Szombathely Város Tűzoltóságán 2006. október 23-án 9 óra környékén történt a riasztás, ami szerint az MSZP iroda ég. Az iroda kirakat üvegét betörték, a helyiségben 1-2 m2 –en lángolt a berendezés. A tűzoltók a riasztást követő 3. percben eloltották a tüzet. A vizsgálatot a rendőrség végzi az esettel kapcsolatban.
A Vas megyei katasztrófavédelem ügyeletese lapunknak nyilatkozva elmondta, hogy az eddigi adatok szerint valaki betörte az iroda utcai üvegfalát, és egy éghető folyadékkal teli palackot dobott a helyiségbe.

A tűz szerencsére súlyosabb kárt nem okozott: körülbelül egy négyzetméteres terület égett le, néhány szék lobbant be. A helyszínre érkező hat tűzoltó rövid időn belül eloltotta a lángokat.

(Ennek az információnak némileg ellentmond a TV2 éjfél körüli szombathelyi bejelentkezése, amely szintén megemlítette, hogy a tüzet rövid idő alatt eloltották, ugyanakkor teljesen kiégett irodáról és több milliós kárról tett említést.)

Egy helyszínen tartózkodó szemtanú arról számolt be az ALON-nak, hogy habár a tüzet gyorsan eloltották, még sokáig jól látható füst szivárgott az iroda betört ablakaiból. (alon)
.