Döntött az ellenzék - Furcsa megoldás a bizottsági helyek körül

2006.11.09. 13:20

Pont, vagy legalábbis pontosvessző kerülhet a szombathelyi „bizottságháború” végére. Az ellenzék részvétele az önkormányzati bizottságokban kicsit a Mátyás király-mese egyszeri lányára emlékeztet, aki hozott ajándékot meg nem is. Igaz, így viszont nincs akadálya annak, hogy esetleg végre érdemi kérdésekről szóljon a helyi politika.

A szombathelyi Fidesz-KDNP-Pro Savaria frakciószövetség csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentés született arról, hogyan kíván pontot tenni az ellenzék a bizottsági helyek körüli elhúzódó vita végére. Amennyiben ez a megoldás pontnak tekinthető.

Döntött az ellenzék


Horváth Zsolt városi Fidesz-elnök elöljáróban azt közölte: „a helyi politikában Ipkovich György megdöbbentő és felháborító módszerekkel iszonyatosan mély árkot ásott a két politikai oldal között”. Ennek legutóbbi példája, hogy Czeglédy Csaba alpolgármester a Nyugat.hu-n közölt interjújában nyílt háborút hirdetett a frakciószövetség ellen.

Az ellenzék ugyanakkor úgy gondolja, nincs értelme az ellenségeskedésnek, a közéleti háborúnak. Így le kívánják zárni a bizottsági helyekről szóló vitát is.

A közös frakcióülésen született megoldást Marton Zsolt frakcióvezető ismertette. Ezek szerint tudomásul veszik, hogy Ipkovich György az önkormányzatot „a választók akaratának semmibevétele mellett, diktatórikus módon, háttéralkuk mentén kívánja működtetni”, mint ahogy azt is, hogy a polgármester a „Fidesz-KDNP-Pro Savaria Frakciószövetség képviselőinek és szakértőinek munkájára nem tart igényt”.

Így a jövőben az ellenzéki képviselők az önkormányzat bizottságainak ülésein tanácskozási jogkörrel, tiszteletdíj nélkül vesznek részt. Marton Zsolt emellett reméli, hogy a polgármester általános helyettesével, Czeglédy Csabával együtt nem háborúra készül, hanem a város irányítására.

A frakcióvezető – illusztrálandó a polgármesteri hozzáállást – elmondta, hogy múlt pénteken háromnegyed 11-re mentek Ipkovich Györgyhöz a bizottsági helyekről történő egyeztetésre, de hamar „kidobták” őket, mert a város első embere 11-kor a sajtót kívánta tájékoztatni arról, hogy miről egyeztettek. „Ez a módszer meglehetősen rossz szagú, savanyú és büdös” – hangzott az értékelés.

Ehhez Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője annyit tett hozzá, hogy ő fél tizegykor tudta meg, hogy háromnegyed 11-kor van az egyeztetés. Mire odaért, már gyakorlatilag már vége is lett a megbeszélésnek. A mostani ellenzéki döntés szerinte azért is lényeges, mert így a jövőben végre a várost érintő fontosabb kérdésekre lehet koncentrálni.

Az ALON kérdésére Marton Zsolt elmondta, hogy a bizottságokban tanácskozási joga minden városi képviselőnek. Szavazati joggal ilyenkor a képviselő nem rendelkezik, de mind a nyílt, mind a zárt üléseken részt vehet, indítványokat és javaslatokat tehet, elmondhatja véleményét. Az ellenzék azokat a személyeket küldi ily módon a bizottságokba, akiket az eredeti elképzelések szerint mint tagokat delegáltak volna. A három megválasztott ellenzéki bizottsági elnök marad pozíciójában.

A sajtótájékoztató második felében Marton Zsolt kitért a tegnapi rendőrségi bejelentésre, mely szerint a rendőrség elfogta az MSZP-iroda felgyújtóját. Felidézte a szocialista párt korábbi sajtótájékoztatóját is, amelyen Gyebrovszki János és Nemény András összefüggésbe hozta a Fő téri tüntetőket és a premontreis diákokat a gyújtogatással. Szerinte ennek a szocialista sajtótájékoztatónak is köszönhető volt, hogy később ismeretlenek horogkeresztet festettek a Fidesz-irodára, és ami még aggasztóbb: a premontrei gimnáziumra is. Így felszólítják a két érintett szocialista politikust, hogy kérjenek elnézést mindazoktól, akiket összefüggésbe hoztak a bűncselekménnyel.

Molnár Miklós úgy gondolja, a rendőrségtől is elnézést kellene kérniük, mert olyan rendőrségi információkra hivatkoztak, melyek nem léteztek, így a szervezetet is felhasználták politikai hangulatkeltés céljából.
.