Az oktatási rendszer átszabása - Az alpolgármester anyaga

2006.11.22. 20:11

Nyilvánosságra került a vitaanyag Szombathely oktatási intézményrendszerének reformelképzeléseiről. Az anyag máris politikai pengeváltást okozott.

Czeglédy Csaba alpolgármester, aki szerda délután részt vett a ciklus első, történelminek számító bizottsági ülésén, az oktatásin, a bizottsági ülés napirendi pontjai között az „egyebek” címszó alatt kiosztatta a nevelési-oktatási intézményrendszer átalakítási lehetőségeiről szóló vitaanyagot.

Előrebocsátotta, hogy nem lehet megkerülni az intézményrendszer átszervezését, ahogy ezt a különböző pártok választási programja is tartalmazta. A vitaanyagot az ő felkérésére az Oktatási-Kulturális és Sport Osztály készítette az elmúlt hetekben, az eddig elkészült különböző elképzelések ötvözésével.

„Az anyagban nincs újdonság, az eddigiek első közös esszenciája” - mondta az alpolgármester. Kérte a bizottsági elnököt, Rettegi Attilát (Fidesz), hogy tűzze a december 6-i bizottsági ülés napirendjére első olvasatban, hogy tárgyalni tudja a közgyűlés. A második olvasat januárban, a végső változat februárban kerülne a képviselők elé, hogy a jövő évi költségvetésnél már figyelembe lehessen venni.

Elmondta még, hogy az átszervezésből adódó megtakarítást az oktatásba szeretnék visszaforgatni.

Czeglédy kérte, hogy a képviselők tanulmányozzák, véleményezzék az anyagot, és erre kéri a szakembereket, a város lakosságát is.

Az anyag a kiosztás pillanatában máris politikai viták kereszttüzébe került a bizottsági ülésen tanácskozási joggal részt vevő ellenzéki képviselők jóvoltából, bár ez kevésbé az anyagra, inkább készítésének körülményeire vonatkozott.

Marton Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezető vezető azt kérdezte, ki jegyzi az anyagot: „cinikus dolog az osztály nyakába varrni” – vélte.

Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője szerint is alá kellene írnia valakinek. (A dolgozat végén az illetékes osztály neve szerepel.)

Azt is firtatták az ellenzéki képviselők, hogy tud-e az anyagról a városvezető frakció, ugyanis informális csatornákon keresztül úgy értesültek az ellenzéki városatyák, hogy szerepelt az anyag a frakcióülésen, sőt azt is hallották, hogy elfogadása a frakció részről kész tény, így az ebben található intézménybezárás is.

Czeglédy a többször feltett kérdésekre azt válaszolta, hogy a frakció arról döntött, hogy az elképzelés a bizottságok és a nyilvánosság elé kerülhet. Az oktatási osztály állította össze, de mivel alpolgármesterként ő a terület felelőse, így nyugodtan lehet mondani, hogy az alpolgármester anyaga. A frakció nem hozott politikai döntést az ügyben, így az intézménybezárásokról sem.




Az ülésen felmerült mégegy kardinális kérdés, hogy miért nem kapják meg a bizottsági ülésen saját döntésük alapján nem tagként, hanem csak tanácskozási joggal részt vevő ellenzéki képviselők a bizottsági előterjesztéseket írásban.

Sági József (Fidesz) például kérte, hogy vegyék fel őt az állandó meghívottak közé, és adják ki számára az előterjesztéseket. Ennek a kérésének a hivatal dolgozója nem tett eleget. (Arra a kérdésre, hogy pontosan kitől kérte, nem adott választ Sági).

Rettegi Attila Sági ügyében azt bocsátotta szavazásra, hogy legyen állandó meghívott Sági, így mindenképpen jár neki előzetesen előterjesztés, meghívó. Ezt a bizottság nem fogadta el, mondván, Sági képviselőként részt vehet tanácskozási joggal az ülésen, ez a jog megilleti bármely képviselőt.

Ez a probléma más ellenzéki képviselőket is érint, melyet szóba is hoztak, kihasználva Czeglédy Csaba jelenlétét. Molnár Miklós azt jegyezte meg, hogy ő a gazdasági bizottsági előterjesztéseket nem kapta meg, a hivatal munkatársa felsőbb utasításra hivatkozott.

Marton Zsolt viszont arra jogszabályra hivatkozott, amely szerint bármely képviselőnek rendelkezésre kell bocsátani a munkájához szükséges információkat. (1990.évi LXV- tv. A helyi önkormányzatokról. - A szerk.)

Marton Zsolt kilátásba helyezte, hogy a közigazgatási hivatalhoz fordul. Vargha Károly (SZDSZ) azt jegyezte meg, hogy a város honlapján, ugyan nehezen, de elérhetőek az előterjesztések.)

Czeglédy Csaba kifejtette, hogy az lenne a kívánatos, ha az ellenzék elfoglalná helyét a bizottságokban, így megoldódna az előterjesztések problémája.

A ülés után megkérdeztük Czeglédy Csabát, hogy valóban nem kaphatják-e meg az ellenzéki képviselők az előterjesztéseket írásban. Czeglédy Csaba elmondta, ő nem adott olyan utasítást, hogy a képviselőknek ne adjanak ki előterjesztéseket, de elvi kérdés, hogy a képviselők elfoglalják a bizottságban a helyüket.

Megjegyzésünkre, a bizottsági helyekről szóló elvek és az előterjesztések kiadása két külön dolog, az alpolgármester megismételte előbb idézett mondatát. És hogy majd a Közigazgatási Hivatal dönt.
.