Se vita, se konszenzus, se fejlesztés

2006.11.23. 10:03

A Fidesz-KDNP frakciószövetség egyeztető tanácskozásra invitálta a közgyűlés frakcióit, melyen nem kisebb dolog került volna szóba, mint Szombathely négy éves fejlesztési terve. A főszerkesztő abban a reményben bízott meg a tudósítással, hogy ebbe’ a fene nagy politikai látványpékségbe’ végre kisül valami, amire haraphatnak azok az olvasók, akik szerint már lerágtuk az aktuális, bizottságosdinak nevezett pártpolitikai csontot. De nem.

Már a tanácskozást megelőző napon árnyékot vetett az egyeztetésre Szabó Gábor alpolgármester megjegyzése, hogy őt, a városfejlesztésért felelős alpolgármestert nem hívták meg (Gyimesi Józsefet sem), mert ő nem frakció. A tanácskozás aztán ebben a szellemben történt, pontosabban nem történt.

Az egyeztetésen jelen volt a Molnár Miklós, a Pro Savaria frakcióvezetője, a meghívót jegyző Marton Zsolt (Fidesz-KDNP) és Horváth Zsolt (Fidesz), majd megérkezett Czeglédy Csaba alpolgármester, aki általános polgármester-helyettesként és az MSZP-SZDSZ frakció nevében jelent meg.

Marton Zsolt előre bocsátotta, hogy Gyurcsány Ferenc felhívása, hogy az önkormányzatok adják le január végéig a fejlesztésre vonatkozó két éves terveiket, különös aktualitást ad az összejövetelnek.

Se vita, se konszenzus, se fejlesztés


A politikusok konszenzusra jutottak, hogy tegeződnek. Czeglédy elmondta, történt előrelépés városfejlesztési ügyben, a 86-os út fejlesztése eldőlt, és a Szombathely-Sopron vasútfejlesztés is sínen van. Üdvözölte az egyeztetés ötletét, bár annak nem kifejezetten örült, hogy egy kávéházi szeglet a tanácskozás színhelye, és nem a közgyűlés, de abban is megegyeztek, hogy nem egy hátrány, ha a frakcióközi konszenzus előzi meg a plenáris tanácskozást: „Lenne egy terület, amely nem a közgyűlésben nekifeszült viták tárgya, és egyes képviselők aznapi hangulatának lenne kiszolgáltatva.” - mondta Marton.

No erre már felkaptuk a fejünket: szóval a közgyűlésben aszerint dőlnek el projektek és egyebek, hogy ki milyen lábbal kelt fel, vagy hogy elég lágy lett-e a reggelire fogyasztott rántotta? Erre utóbb rá is kérdeztünk, hogy jól értelmeztük-e a megjegyzést: sajnos igen.

Ezután vége is lett a nagy egyetértésnek, egyúttal a tanácskozásnak is. Czeglédy Csaba elmondta, azért jött el, hogy érzékeltesse, a városvezetés nyitott az egyezkedésre, ám csak akkor, ha azon minden politikai erő részt vesz, a nem frakciók is. Kérték is a meghívókat, hogy terjesszék ki az invitálást a képviselettel rendelkező civil szervezetre (ESZE), illetve egy parlamenti párt által delegált képviselőre is, mert érdemi párbeszédet nélkülük nem tudnak folytatni. Ugyanakkor elmondta azt is, hogy jó lenne, ha nem csak fehér asztal mellett folynának az egyeztetések, hanem hogy „az ellenzékbe szorult politikai erők is kivennék a részüket a bizottsági munkából, és záruljon már le a vita a bizottsági helyekről.”

Volt egy kis vita, hogy ki mit ajánlott, ki mit nem fogadott el, majd arról, hogy lezárják-e a bizottsági vitát (Marton), vagy ne (Czeglédy).

Marton Zsolt szorgalmazta, hogy térjenek végre rá a tanácskozás témájára. Ekkor Czeglédy megköszönte a vendéglátást, és közölte, ő csak arra kapott mandátumot, hogy tolmácsolja: csak minden politikai erő részvételével történő tanácskozáson tudnak részt venni.

Ekkor erről kezdtek el vitázni. Mármint hogy hagyomány a frakciók meghívása és az egyszemélyes képviselők kihagyása, négy éven keresztül ezt csinálta a polgármester is, és ez csak az egyeztetések első köre. Czeglédy kötötte az ebet a karóhoz, Marton végül tudomásul vette, majd Czeglédy távozott. Miután a jelenlévő ellenzéki frakciók egyetértenek a fejlesztésekben, a tanácskozás okafogyottá vált, és barátságos szendvicsmajszolás közben véget is ért.

Marton Zsolt az esemény utáni sajtótájékoztatón elmondta: a szándék az volt, hogy megismerjék a városvezető koalíció fejlesztési elképzeléseit, megtudják ,milyen projektek vannak előkészületben, és erről egyeztessenek. (Készen egy van, az Iseumé).

Az egyszemélyes képviselők problematikáját azzal próbálta szépíteni, hogy első körben gondolták a frakcióegyeztetést. Nehezményezte, hogy Feiszt György (SZDSZ) és Nemény András (MSZP) frakcióvezetők ígéretük ellenére nem jöttek el. Nem tettek le viszont arról, hogy megegyezzenek fejlesztési kérdésekről, készek újabb tanácskozást kezdeményezni. Azt sérelmezte, hogy Czeglédy Csaba nem méltatta arra az ellenzéki frakciókat, hogy tájékoztassa őket a városvezetés terveiről.

Ugyanakkor a polgármester szemére vetette, hogy a Regionális Fejlesztési Tanácsban a neki szánt vezető posztról lemondott a győri Molnár Csaba MSZP-s politikus részre, pedig „ki más tudná jobban érvényesíteni Szombathely érdekeit, mint a szombathelyi polgármester.
.