A Fidesz a közoktatási vitaanyagról

2006.11.24. 19:01

Ha valaki iskolát akar bezárni, annak magán kellene kezdenie a takarékoskodást – reagált a Fidesz a városvezetés oktatási vitaanyagára.

Pénteken sajtótájékoztatón ismerhettük meg az ellenzék véleményét a városvezetés közoktatási átszervezésének tervezetéről.

Mint ismeretes, nyilvánosságra került a városvezető koalíció azon anyaga, mely a város közoktatási intézményeinek átszervezését tartalmazza.

Rettegi Attila a tájékoztatón kifogásolta, hogy az oktatási bizottság elnökeként a bizottsági ülésen ismerte meg az anyagot, igaz egyes elemeiről volt információja.

Sági József - Rettegi Attila


Bár még nem derült ki pontosan, hogy mit akar a városvezetés, azért vannak félelmeink – jelentette ki a politikus. „Úgy érzékelem, hogy a városvezetés iskolabezárásokra készül, mégpedig a peremkerületi általános iskolák körében.”

Ezek után a politikus az ALON Ipkovich Györggyel készült interjújából idézett, melyben a polgármester a választások előtt tagadta, hogy iskolabezárások várnának a városra.

Rettegi Attila a tervezettel kapcsolatban a közoktatási törvény megfelelő passzusát idézte, amely megtiltja az önkormányzatnak, hogy egy iskola bezárásával, átszervezésével aránytalan terhet rójon az adott területen élő diákokra, szülőkre.

A képviselő úgy véli, az anyag összeállításánál szakmai szempontok egyáltalán nem vetődtek fel, és független szakértők bevonását is hiányolta a munkába.

Az elképzelés igen radikális átalakítást vetít elő, amihez a politikai klíma nem kedvező. A koalíció vékony többsége nem biztos, hogy elegendő háttér egy ilyen nagy horderejű átalakításhoz.

Sági József elmondta, ez egy ciklusokon átívelő program, amihez az ellenzék, ha megkapná az őket megillető bizottsági helyeket, teljes mértékben fel tudna vállalni egy konszenzuson nyugvó, stabil, jó döntést.

„Lázas munka folyt a városházán hetekkel ezelőtt, Czeglédy Csaba irodáját alakították ki, valószínűleg nem kevés pénzből. Én ezt pedagógusként felháborítónak tartom. Vérlázító, hogy miközben óraszámemelés lesz a pedagógusoknál, béremelés nélkül, addig a városházán komoly beruházások történnek, és többe kerül az apparátus eltartása, mint eddig. Ha valaki iskolákat akar bezárni, ha valaki reformokat akar véghezvinni, először is magán kell kezdeni a takarékoskodást.” – fejtette ki a képviselő.

Az Ipkovich-csomag súlyos terhet fog róni a pedagógustársadalomra, anélkül, hogy ebben bármilyen koncepciót fellelhetnénk – hangzott még el.

Az ALON azt tudakolta a politikusoktól, hogy ilyen csökkenő gyermeklétszám mellett látnak-e alternatívát az iskolabezárásokra.

Rettegi Attila így válaszolt: „Kétségtelen, hogy a gyermeklétszám csökkenés egy folyamat, amely folyamatosan zajlik. Nem azt tartom rossznak, hogy átszervezésben gondolkodik a városvezetés. De az átszervezés és az intézménybezárás nem ugyanaz. Átszervezni lehet úgy is, hogy közös igazgatás alá vonok dolgokat. Olyan intézmények vannak az anyagban megszellőztetve, melyek közelében nincs egy másik iskola”.

Sági József ezt mondta: „Ha esetleg Ipkovich György végre leül velünk beszélgetni, vagy legalább fogadja a köszönésünket, akkor tényleg beszéljünk erről. De például a szentkirályi iskola a városközponttól öt kilométerre van, és az tényleg aránytalan teher lenne az ott lakóknak, ha történetesen azt az iskolát bezárnák, és a gyermekeknek be kellene járni a Bercsényi iskolába.”
.