Novemberi közgyűlés - Az áremelkedések délutánja

2006.12.01. 17:02

Az alakuló közgyűlés óta viharosnak mondható politikai élet némi borúlátásra adott okot az első érdemi közgyűlés előtt. Ehhez képest a délutáni napirendeket nyugodt légkörben tárgyalták a képviselők. Ebben valószínűleg az időközben tető alá hozott bizottsági helyekről szóló megállapodás is szerepet játszott. Kiderült: marad a határőrség.

Áremelések januártól

A délután az áremelések jegyében zajlott. Döntöttek a piaci helypénz január1-től érvényes emeléséről, amely 3,6 százalék és 8 százalék között lesz. Utóbbi a zsibvásárra vonatkozik, mert erre nőtt az igény.

Sági József (Fidesz) tolmácsolta a frakció kérését: a képviselők ne nehezítsék tovább az őstermelők terheit, Vigh Gábor (Fidesz) a kettes épület és a környék rekonstrukciójának szükségességét, a vásárcsarnok gazdasági társaságként való működésének szükségességét hangsúlyozta. A polgármester az utóbbi hozzászólást meggondolandónak tartja.

A kéményseprő szolgáltatások árát egységesen hat százalékkal emelték. A közterület-használati díj öt százalékkal emelkedett. A temetkezés árai maradnak az idei szinten.

Novemberi közgyűlés


A fizetőparkolók díjairól nem született döntés: az előterjesztés a piros zónában 20 forintos óránkénti emelést, a bérlet esetében 5,6 százalékos drágulását tartalmazott, emellett néhány piros övezet be tartozó utca arany övezetbe lett volna átsorolva. Ezzel kapcsolatban azonban annyi módosító indítvány érkezett, hogy díjakra a parkolási rendszer áttekintésével együtt januárban térnek vissza.

A buszjegyek ára 7,91 százalékkal nő, a jegy előre váltva 11 forinttal drágul, az általános havibérlet 310 forinttal, a nyugdíjas és diák bérletért 100 forinttal kell többet fizetni. Németh Kálmán alpolgármester támogatta Horváth Zsolt (Fidesz) javaslatát, hogy végezzen a város könyvvizsgálatot, hogy a hogy menyire reális a Volán elszámolása a város felé.

A vízdíj nagyobb vitát váltott ki: az ellenzéki képviselők furcsállták, hogy a Vasivíz által elfogadottnál 4 százalékkal magasabb emelést javasolt a szocialista frakció. Ezt egy rövid szünet és a Vasivíz Rt.-vel történt egyeztetés után a frakció visszavonta, így az előterjesztés szerint a közgyűlés a lakosság számára közel hat, a közületek számra több mint tíz százalékos emelést javasol az Zrt-nek.

Érdekes momentuma volt a vitának, hogy Szabó Gábor alpolgármester azért javasolt ennél nagyobb mértékű emelést, hogy később a Vasivíz járuljon hozzá bizonyos önkormányzati fejlesztésekhez, például a rekreációs övezet kialakításához. Ezt az ellenzék, különösen Molnár Miklós (Pro Savaria) kifogásolta.

Rendet vágnak a támogatások között?

Levették a napirendről a város rendezvénytervét, ugyanis mind a kerületi képviselők, mind a bizottságok túl sok rendezvényt javasoltak a város által támogatandónak. A kérdés legkésőbb januárban visszakerül a közgyűlés elé. Sági József azt jegyezte meg, hogy a takarékosság jegyében át kell gondolni, hogy meddig növeli a város támogatott rendezvények sorát.

Czeglédy Csaba alpolgármester viszont arról biztosította a közgyűlést, hogy a költségvetésből, bizottságoktól és polgármesteri keretből történő párhuzamos támogatást a jövőben kiszűrik, és szabályozzák a városi szponzorációt.

Terítéken az oktatás

Az ellenzék kérésére tűzték napirendre az oktatási intézményrendszer átalakításáról szóló javaslat vitáját. Sági József derült égből villámcsapásnak nevezte az anyag oktatási bizottságon történt kiosztását, valamint hiányolta belőle, hogy nem tartalmazza a hosszú távú hatásokat. Törvényességi szempontból aggályosnak tartja, hogy meghatározták, ha egy iskolát bezárnak, hová irányítják a gyerekeket: ez ellenkezik az iskolaválasztás szabadságával.

Rettegi Attila (Fidesz) megjegyezte, hogy az intézményátszervezés nem szerepelt a Fidesz programjában, de az MSZP-ében sem. Hiányolta az intézmények átvilágítását, azt, hogy a normatívák és az önkormányzati ráfordítás aránya nincs megjelölve a tervezetben. Az iskolabezárásokkal kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy ez az oktatási törvény szerint nem jelenthet aránytalanul nagy terhet sem a szülőnek, sem a gyereknek. Az óvodai átszervezéssel kapcsolatban az egy intézményé történő összevonást hibásnak tartja szakmai szempontból.

Horváth Zsolt (Fidesz) szerint kapkodó a javaslat és megszületését csak a költségmegtakarítás vezérelte. Kérte, hogy ellenőrizzék a megtakarításra vonatkozó számokat, és vegyék figyelembe az átszervezés költségét. Javasolta, hogy az Eötvös iskola esetében a bezárás helyett vizsgálják meg a tagiskolává válás lehetőségét.

Helyreálló rend a bizottságokban

A közgyűlés utolsó napirendi pontjaként került sor az szervezeti és működési szabályzat (SZMSZ) módosítására. Eredetileg csak az egészségügyi bizottság létszámának megemelését tűzték napirendre, de úgy tűnik, a két politikai erőnek sikerült kompromisszumra jutnia, mert minden bizottság létszámát növelték, illetve visszaléptek a tagságtól azok az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők, akik ellenzéki képviselők híján biztosították a bizottságok működőképességét addig.

Új bizottságot is alakítottak: az ellenzék javaslatára költségvetési bizottságot hoztak létre.

A közgyűlés közben kapott értesítést Ipkovich György arról, hogy a kormány úgy döntött, a határőrség a schengeni csatlakozásig marad Szombathelyen.

Kapcsolódó anyag: A novemberi közgyűlés délelőttje
.