
Díjkorrekció, nem áremelés
Ahogy arról az
ALON is beszámolt a napokban, csütörtökön kerül a közgyűlés elé a szombathelyi távhődíjak emeléséről szóló javaslat.
A kérdés kapcsán Németh Kálmán alpolgármester arra emlékeztetett, hogy a kormány november 22-én fogadta el a támogatási rendszer módosításáról szóló törvényt. Ennek egyik lényeges eleme, hogy korábban a lakossági gázár-kompenzáció egy részét a távhőszolgáltató vállaltok kapták, január 1-től a támogatás viszont már csak a lakásoknak jár.
Ezért kellett átalakítani a távhőszolgáltatás díjait országszerte, így Szombathelyen is. Az alpolgármester elmondta, a szombathelyi változtatást – amelyre időközben rábólintott a gazdasági minisztérium is - nagyon komoly előkészítés előzte meg. Igazából nem áremelésről, hanem díjkorrekcióról van szó – hangzott el.

A Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft. eddig éves szinten mintegy 550 millió forintot kapott központi támogatásként. Mivel ezt az összeg jövőre nem jár, ezért tervezik a távhőszolgáltatás díjának 45,4 százalékos átlagos emelését, amelyen belül eltérő mértékben nő a hődíj és a melegvíz. (A tervezet a lakossági hődíjat 76,5%-kal, a melegvizet 43.5%-kal
készül megemelni. – a szerk)
Czeglédy Csaba alpolgármester elmondta: az önkormányzat eredetileg nem tervezte a távhődíjak emelését, de a központi döntés miatt rákényszerül erre. Rendkívül fontosnak tartja, hogy minden rászoruló töltse ki és küldje vissza az igénylőpapírt, hiszen a támogatást, amit eddig a távhőszolgáltató kapott, mindenki egyénileg tudja csak igénybe venni.
Kinek mennyivel drágul?
A sajtótájékoztatón jelen volt Németh Gábor, a Szombathelyi Távhőszolgáltató Kft gazdasági vezetője is, aki elmondta, a távhőszolgáltatás Magyarországon 1992-volt államilag támogatva, majd 2003. után ismét.
2007. január 1-től – rászorultságtól függően - négy támogatott kategória lesz, az ötödikbe pedig a támogatás nélküli lakások kerülnek.
Egy prezentáció keretében a sajtótájékoztató résztvevői megismerhették azokat a számításokat, amelyeket a cég egy átlag szombathelyi lakásra és különböző kategóriákra kalkulált ki. Ezek szerint az első – leginkább támogatott - kategóriába esőknél a fűtésszámla több mint 20 százalékkal lesz kevesebb, a második kategória a jelenleginél valamivel olcsóbb, a harmadik valamivel drágább lesz. A negyedik kategória körülbelül 24 százalékos áremelkedést jelent, míg a nem támogatott körülbelül 63 százalékos drágulást.
Támogatási kategóriák
| | Gáztámogatás (Ft/m3) | Távhő (Ft/MJ) |
Nyugdíjminimum 2-szerese alatti: | 53 660 Ft/hó alatti | 40,12 | 1,680 |
Nyugdíjminimum 2 - 2,5-szeres közötti: | 53 660-67 075 Ft/hó | 32,83 | 1,380 |
Nyugdíjminimum 2,5 - 3-szeres közötti: | 67 075-80 490 Ft/hó | 25,53 | 1,068 |
Nyugdíjminimum 3 - 3,5-szeres közötti: | 80 490-93 905 Ft/hó | 18,24 | 0,768 |
Vass Péter, a szociálpolitikai osztály vezetője azt hangsúlyozta, hogy az önkormányzat nem tud beleszólni a támogatásokba, az űrlapot mindenkinek saját magának kell kitöltenie. A város annyit azonban tud segíteni, hogy a Pálos Károly Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat telephelyein segítenek kitölteni a bonyolult papírokat. Azt is megtudtuk, ez a típusú támogatás független a továbbra is létező önkormányzati lakástámogatástól és fűtési támogatástól.
Végezetül Németh Gábor elmondta: pillanatnyilag Magyarországon Szombathelyen a legalacsonyabbak a távfűtési díjak, és a mostani emelés is a legalacsonyabb. Ez annak köszönhető, hogy a gáztüzelés mellett más típusú tüzelőket is használ a szombathelyi cég, amelynek 130 millió forintos nyeresége van az energiatermelésen. Ezt a nyereséget a távhőszolgáltatás díjának kompenzálására is fordítják.
A Fidesz szerint a kormányzati kalózpolitika érte el a várost
A városházi sajtótájékoztatóval egyidejűleg a Fidesz is sajtótájékoztatót tartott az emelkedő távfűtési díjak témakörében.
Ezen Szakály Gábor városi képviselő, az önkormányzat szociális bizottságának tagja úgy értékelt, hogy a „kormányzati kalózpolitika” mostanra elérte Szombathely lakosságát is.
A Fidesz úgy számol, a távhődíj-emelés 11 400 háztartást érint a városban.

A politikus a kormányzati gazdaságpolitikát reformoknak álcázott rablásként jellemezte, amely rendkívül hátrányosan érinti a családokat.
Az árkompenzáció előkészítetlensége miatt tavaszig a Távhőszolgáltató Kft sem tudja majd, kinek milyen támogatást ad, ami miatt a cégnél is komoly likviditási problémák merülhetnek fel.
Szakály Gábor hiányolta a kérdéssel kapcsolatos hatástanulmányokat, és komoly problémának tartja, hogy a támogatás éppen azon rétegek körében lenne a legmagasabb, amely körben az emberek amúgy is nehezebben tudják az ilyen jellegű adminisztrációs problémákat megoldani.
A képviselő Ipkovich György felelősségét is megemlítette az ügyben: ugyanis a városi távhőszolgáltató felügyelő-bizottsága 2005. óta minden évben javasolt lépcsőzetes díjemelést, amelyet politikai okokból rendre elutasítottak. Ezeket az elmaradt díjemeléseket zúdítják most egyszerre a lakosság nyakába.
Marton Zsolt frakcióvezető szerint a jelenlegi helyzet két alternatívát kínál. Vagy a lakosság fizeti meg a díjemelést, vagy a Távhő kerül nehéz helyzetbe: erről kell a csütörtöki közgyűlésnek dönteni.
A javaslat szerint a lakosság viselné a terheket, ami a Fidesz frakció szerint elfogadhatatlan. Ilyen kiugróan drasztikus emelésre sehol a környező városokban nincs példa.
A frakcióvezető megemlítette még a város faapríték-alapú kazánberuházását is, amely projekt keretében két 7,5 megawatt teljesítményű gázmotor alapú, és egy hasonló kapacitású faapríték alapú kazán került beállításra, melyekkel a város hőigényének 40-60 százalékát kívánták fedezni.
Időközben kiderült azonban, hogy a környéken nincs elegendő tüzelőanyag ehhez.
(A város új energetikai koncepcióját a Környezetvédelmi Minisztérium és a Világbank is támogatta. A projekt 2,5 milliárdos költségvetéssel gazdálkodott,
megvalósításáért a Távhő felelt – a szerk.)
A Fidesz javaslata szerint a városnak élni kell törvényben biztosított felterjesztési jogával a kormány felé, tegyen le olyan gázártámogatási rendszert a parlament elé, amely nem okoz ilyen többletterhet a lakosság számára.
A politikus felhívta a figyelmet arra is, hogy a jelenlegi rendszer rendkívüli módon manipulálható, arra készteti az embereket, hogy kiskapukat keressenek.
Marton Zsolt kiemelte: Nem kerülhető meg a távhőszolgáltatónak mint önkormányzati cégnek a racionalizációja sem.