Zűrzavaros helyzet a kórházi ágyak körül

2006.12.12. 22:58

Minden korábbinál kuszábbak a szálak a Markusovszky körül. A laikus számára néha úgy tűnik, a megyei kórház vesztésre játszik.

Kedden délelőtt egy hosszabb sajtótájékoztatót tartott Czeglédy Csaba alpolgármester és Farkas György, az egészségügyi bizottság tagja. A téma a Markusovszky kórház ágyszámai körül kialakult polémia volt.

Mivel a kérdés finoman szólva is kusza, megpróbáljuk röviden és lényegre törően összefoglalni az elhangzottakat.

Először is fontos elmondani, hogy az a furcsa jogi helyzet van jelenleg, hogy habár a kórházban kezeltek 60-65 százaléka szombathelyi, a városnak mindössze egy konzultatív tanácsban van joga részt venni, ami gyakorlatilag azt jelenti, semmiféle befolyása nincs az intézmény működésre.

Czeglédy Csaba alpolgármester megismételte e korábbi sajtótájékoztatón elhangzottak egy részét, mely szerint meglepetéssel fogadták a tényt, hogy a kórház ősszel pályázott aktív ágyszám-leépítésre, akkor, amikor már tudni lehetett, hogy újraosztják majd az ágyakat. A Markusovszky nem aprózta el a pályázatát: ő vállalta az országban messze a legnagyobb ágyszám-leépítést, a szentgotthárdi ágyaival 152-őt. Ez nagyjából az országos átlag háromszorosa.

A „maradék” ágyszám így 900 lett, de ekkor még kalkulált a megyei kórház a többi Vas megyei kórház működésével is.

Hogy még ennél is kuszább legyen a helyzet, egy legújabb dokumentumban Lakner László kórházigazgató már csak 867 saját ággyal számol, ugyanis közben képbe került egy esetleges Sárvár-Celldömölk integrált kórház, melynek szintén juttatnia kellene aktív ágyszámot – minimum nyolcvanat - a megyei keretből.

Czeglédy kijelentette: a rendelkezésre álló szakmai anyagok alapján a város ragaszkodik ahhoz, hogy minimum 900 vagy 952 aktív ágyhoz kell jutnia a Markusovszkynak, attól függően hogy lesz vagy nem lesz Sárvár-Celldömölk kórház.

Az alkupozíciót azonban megnehezíti, hogy a bevállalt ágyszámcsökkentés miatt a minisztériumban már eleve mindenki a 900-as alapból indul ki.

A sajtótájékoztatón elhangzottakból kiderült, a kórház – az önkormányzati választásokra hivatkozva – gyakorlatilag nem tájékozatta a fejleményekről a várost, és egy fél mondatban az is elhangzott, egy esetleges Szombathely-Sárvár-Celldömölk integráció is kialakulóban van.

Az ágyszámok leosztása a regionális egészségügyi tanács (RET) kezében van, ha nem sikerül a konszenzus, akkor a miniszter mondja ki a végső szót, ami elvileg senkinek nem jó, habár az is lehet igen, már csak azért is, mert Szombathelynek ebben a testületben nincs szavazati joga. (Hankó Faragó Miklós mellesleg azon dolgozik, hogy egy törvénymódosítás nyomán legyen.)

Czeglédy Csaba azon reményének is hangot adott, hogy a kórházi vezetők 3 illetve 4 millió forintos évégi jutalma csak „kósza pletyka”, nagyon szomorú lenne, ha a leépítésre kapott pénz egy része a jutalmazásra menne.

Farkas György – maga is balesetsebész – elmondta, hogy sem a szakmai, sem hatékony politikai egyeztetési szándékok nem látszanak a kórház lépései mögött. Amikor például a helyi politikusok támogatását kérte a kórházigazgató, a törvényhez már nem lehetett módosító javaslatokat beadni.

Ami a jövőt illeti, egyelőre még az is bizonytalan, hogy az időközben a kiemelt kórházak került Sopron hogyan befolyásolja az ágyszámok leosztását.

Az ALON kérdésére, hogy Szombathely egyedül maradt-e álláspontjával, Czeglédy Csaba elmondta, hogy inkább úgy néz ki, a szereplők maguk sem tudják, mit akarnak, és azt sem nem tudják, mi fog velük történni, ráadásul nemcsak a megyék között vannak érdekellentétek, hanem a megyéken belül is.
.