Macskajaj -A másnaposság művészete

2003.12.31. 13:02

Abban az orvosok egyetértenek, hogy bizonyos mennyiségű és típusú alkohol fogyasztása jótékony hatással van az emberi szervezetre, ellenben a túlzásba vitt vedelés hosszútávon komoly egészségi problémákat okoz. De kit érdekel a távoli jövő, amikor annak is örülnénk, ha megérnénk az estét. Az ALON segít, mert rendes.

Csupa pozitív dolog

Másnaposan

Azt mindannyian tudjuk, hogy az okosan fogyasztott szeszesitalnak számtalan áldásos hozadéka van. A vörösbor bizonyítottan segít megelőzni az infarktust, a rákot, sőt bizonyos idegrendszeri megbetegedéseket is, amelyek elmebajhoz vezetnek. Az alkohol segít ellazulni, hatékony kenőanyaga a társas érintkezésnek, s olyan hormonok termelését serkenti, amelyeknek fontos szerepe van az emésztésben. De általában mégsem ezért, hanem sokkal inkább az ital gátlás-felszabadító hatása miatt iszunk nyakló nélkül. Ilyenkor a másnap reggel fizetjük a súlyos következményeket.

Jobb az elővigyázatosság

Ahogy a többi betegségnél, úgy a másnaposság esetében is érvényes a megelőzés fontossága. Ha már eldöntöttük, hogy alaposan felöntünk a garatra, legalább válogassuk meg az odavivő utat. Az alkohol típusa ugyanis erősen predesztinálja másnap reggeli állapotunkat. Ebből a szempontból a sötét, édesebb italok a súlyosabbak, így a viszki, vörösbor, konyak, likőröknek kellemetlenebb következményi vannak, mint a fehérbornak vagy a vodkának. Az olcsóbb italok nagy valószínűséggel gyatrább minőségben párlódtak, slendriánabban szűrtek, így szintén aktívabb előkészítői a másnaposságnak. A tablettás borok mindennek a minősített esete.

Ebharapást szőrével?

A népi bölcsesség szerint ebharapást szőrével kúráljuk, ami esetünkben a másnapi rátöltést jelent. És csodák-csodája, van is a dologban valami. Nem mennénk bele itt a kémia rejtelmeibe etanol-, metanol- és formadehid-ügyileg, de ennek a jelenségnek valóban van tudományos alapja. Mint ahogy az is tény, hogy a siker csak látszólagos. Először is kemény kiképzésnek vetjük alá a gyomrot és a májat, no meg a másnaposság sem tűnik el, csak később érkezik, ráadásul intenzívebben. Vannak, akik különböző ételekkel, italokkal – korhelyleves, paradicsomleves, kefir, osztriga, nyerstojás - próbálnak magukon segíteni, változó sikerrel.

Egyetemes jó tanácsok

A fentebbiek talán azt sugallják, nincs nagyon mit tenni, a büntetés elkerülhetetlen. Ez csak részben igaz. Ha a rossz közérzet el nem is tűntethető teljesen, azért valamennyire lehet tompítani a másnap reggeli következményeket:
· Igyunk minél több vizet, minimum kétszer annyit, mint a korábban bevitt alkoholmennyiség.
· Kapjunk némi C vitamint.
· Együnk cukrot. Az alkohol csökkenti a vércukor-szintünket.
· Vegyünk be fájdalomcsillapítót, de ne aszpirint, mert az alkohol miatt gyomrunk erre fokozottan érzékeny.
· Aludjunk. Néhány óra alvás csodákra képes.
.