Új lapleosztás: Terítéken a kulturális intézmények

2006.12.13. 21:00

Az oktatási vitaanyag után nyilvánosságra került az új városházi tervezet, amely Szombathely kulturális intézményrendszerét alakítaná át. Az egyelőre nem túl ambiciózus anyag feltehetően kevés izgalmat fog kiváltani a városlakókban. Úgy néz ki, a városi intézmények mindegyike megmarad, de egy szuperszervezetbe tömörülnek. Az új struktúra mellett egyelőre csak annyi szól, hogy néhányan jónak gondolják. A kulturális bizottságban már voltak kisebb kakaskodások.

Mi van a tervezetben?

Felkerült a város honlapjára az az oktatási, kulturális és sportosztály által jegyzett tervezet, amely újraszabná Szombathely kulturális intézményhálózatát.

A vitaanyag nemcsak mennyiségileg jóval kevesebb, mint a hetekkel ezelőtt útjára bocsátott oktatási anyag, de jóval óvatosabb is. Ha ebben a formájában fogadják majd el a képviselők – feltehetően a februári közgyűlésen -, abból a városlakók alighanem csak keveset fognak a mindennapokban érzékelni: a megszokott rendezvények feltehetően maradnak helyükön, legyen szó értékes művészeti estről, pénzlehúzós szalagavatóról vagy szőnyegvásárról.

Az elképzelés lényege, hogy öt városi intézményt (Gyermek Háza, Művészetek Háza, HEMO, Művelődési és Sportház, Savaria Mozi) jogutód nélkül megszüntetnek, majd egyetlen kulturális intézménnyé szervezik őket, „megtartva a leendő tagintézmények profilját, egyedi arculatát”.

Terítéken a kulturális intézmények


Az összevonásból – más-más ok miatt - kimarad az Oladi Művelődési Központ, a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ, a Nyitra utcai ÁMK és a civil szervezetek által működtetett kis művelődési házak.

Az egyelőre „egységesített kulturális intézmény” fedőnéven futó szuperintézmény élén a főigazgató, a gazdasági és általános igazgató állna, az intézményeket tagintézményvezetők irányítanák. A központ a Művészet Házában lenne.

Tapogatózás és enyhe feszültség a bizottsági ülésen

A vitanyanyagotgot szerdai ülésén már napirendre tűzte a kulturális bizottság.

A mintegy egyórás vita bevezetőjében Czeglédy Csaba alpolgármester elmondta, hogy ez egyelőre csak első olvasat, arra való, hogy a bizottság beszéljen róla, további javaslatokat tegyen, amikről majd januárban tovább lehet vitázni. A közgyűlés feltehetően februárban mondja ki a végső szót.

Czeglédy hangsúlyozta: a cél az átszervezéssel megszüntetni a ma létező párhuzamosságokat és irracionalitásokat, „egy mederbe terelni Szombathely kulturális életét”.

„Nem egyszerű a változtatás” – ismerte el az alpolgármester, de ha a város racionálisabban használja fel az e területre szánt pénzeket, akkor nem kevesebb, hanem több lesz a város kulturális élete, mivel több jut a nemes célokra. Tisztítani kell az intézmények profilját, „újra kell osztani a lapokat” – hangzott el.

A hozzászólások sorát Kozma Gábor nyitotta meg, aki politikailag bátor lépésnek nevezte a változtatási szándékot, ugyanakkor úgy vélte, az intézmények között verseny nem szükségszerűen rossz.

Az ellenzék részéről Sági József üdvözölte a racionalizációt, hiányolta viszont a városvezető koalíció önkritikáját az elvesztegetett évek miatt. A fideszes városatya ugyancsak hiányolta az agyagból az alternatívák felvázolását, csakúgy mint az olyan számadatokat, mint a látogatottság, kihasználtság, költségvetési mutatók. Szerinte az is probléma, hogy az önkormányzat akarja osztani a lapokat, különösen annak fényében, hogy más városok példája azt mutatja, nem váltak be a hasonló ernyőszerű kulturális intézmények.

Terítéken a kulturális intézmények


Horváth György bizottsági elnök - az MSH kisszínháza mellett - megvédte a tervezetet is, mondván ezekkel a módszerekkel lehet pénzt spórolni, mert az mégsem állapot, hogy Cseh Tamás egymás után négyszer lép fel a Művészetek Házában.

Feiszt György szerint is szükség van az átalakításra, ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy mindez nagy változtatást nem jelent. Szerinte azt is érzékeltetni kellene az anyagban, hogy a megyei intézmények (MMIK, Képtár, Bartók Terem stb.) milyen szerepet játszanak a város kulturális életében, és hogy jelenleg kultúrára a város költségvetésének mindössze 4 százaléka megy, és ez így is maradna, de jobb elosztásban.

Lazáry Viktor arra hívta fel a figyelmet, hogy az egész tervezet arra előfeltevésre épül, hogy egy összevont intézmény jobb, mint a mai rendszer, holott ezt egyelőre semmi nem támasztja alá. Az intézményvezetők véleményét is hiányolta az anyagból, csakúgy, mint Nagy Gábor László. Czeglédy erre reagálva elmondta, hogy az összevonás ötlete éppen hogy az intézményvezetőkkel folytatott egyeztetésekből rajzolódott ki. A bizottság abban is megegyezett, hogy januárban hivatalosan is meghallgatja a témában az intézményvezetőket.

Nagy Gábor László még elmondta, attól fél, hogy a hogy a központosítás miatt a városban egyforma ízű lesz a kultúra, meg hogy nem kellene-e esetleg SWOT-analízissel megvizsgálni az átalakítást. de Horváth György ezt elintézte azzal, hogy „Nem hiszem, hogy kellene.” Ennyiben is maradtak.

A vita végén még volt egy kis kakaskodás Horváth György és Lazáry Viktor között, aminek a végén a szavazásra bocsátott határozati javaslatból kikerült az „integrált” jelző.

Folyt. köv. januárban, ha minden igaz, akkor már számokkal és komolyabb háttér-információkkal.
.