Januári közgyűlés - délelőtti csomópontok

2007.01.25. 19:46

Elvileg egy füst alatt – értsd egy beszámolóban - le szerettük volna zavarni az év első városházi szeánszát, de amikor este hétkor a képviselők még alig kezdték el a városi média körüli tüzérségi előkészítést, úgy döntöttünk, egy olvasásra bőven elég lesz a délelőtt is, Falcóval, erőművel, kórházzal, egy kis konkrétummal és egy kis politikával.

Konszenzusközeli egészséges torzsalkodás

A januári közgyűlés délelőttje a megszokottnál kevésbé volt csapongó, pontosabban csapongó volt, de akadtak olyan csomópontok, amelyek köré szervezve a beszámolót, olvasóink a szokásosnál könnyebben áttekinthetik, mikről is vitáztak városatyáink csütörtök délelőtt.

A reggel egyperces néma felállással kezdődött, mivel meghalt Kardos György, az egészségügyi bizottság tagja.

Januári közgyűlés – délelőtti csomópontok

Marton Zsolt (Fidesz) napirend előtt kért szót, hogy bejelentse: az általa vezetett frakciószövetség – a részleteket érintő kritikákon túl – támogatja a város 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó nagyprojektjeit, annál is inkább, mert egy ilyen jellegű politikai konszenzus megnövelheti az EU-pénzekhez való jutás esélyeit.

Ipkovich György polgármester üdvözölte az ellenzék pozitív hozzáállását, azért is, mert a tervek között több mint egy évtizedesek is vannak, és a megvalósítás is ciklusokon átnyúló lesz.

A nagy egymásra borulás persze elmaradt, de a délelőtt – szerintünk – megmaradt az egészséges torzsalkodás határain belül.

Falco, a törött szárnyú, űzött sas

Lazáry Viktor (Fidesz) hozta fel először a Falco kosárlabdacsapat ügyét, reagálva Czeglédy Csaba közelmúltbeli sajtóközleményére, amit ő „ultimátum”-nak nevezett. Lazáry szerint az alpolgármester nem az önkormányzat hivatalos véleményét adta közre, csak zűrzavart okoz. Lazáry egyben arra kérte az önkormányzatot, hogy változatlan formában támogassa a csapatot, majd az ALON interjúját idézte, illusztrálva, hogy a polgármester taktikai okokból egyre jobban átengedi a városvezetést Czeglédy Csabának.

Ipkovich György megnyugtatta Lazáryt, hogy nem akar kibújni a felelősség alól, egyeztet az alpolgármesterekkel, ugyanakkor az alpolgármestereknek megvan a maguk a terüle, ahol dolgoznak és döntéseket hoznak. A Falco ügyébe pedig azért szól bele a város, mert a csapat 50 millió forintot kap évente, és ezért a pénzért nem hozza a kívánt eredményeket. A város a támogatást nem kívánja csökkenteni.

Molnár Miklós Fekete Lajosnak, a Falco vezérigazgatójának mint a csapat támogatójának egy korábbi kérését tolmácsolta, hogy a támogatásért cserében a cég neve semmilyen formában ne kerüljön meghurcolásra, ha gond van, akkor tudjon róla, és próbálják meg házon belül megoldani a gondokat. Ez most nem így történt.

Vigh Gábor (Fidesz) szerint szerencsétlen dolog pontos elvárás nélkül számon kérni a Falcótól az eredményeket.

Ipkovich György végig kitartott amellett az álláspont mellett, hogy a város a pénzéért szeretne beleszólni a csapat dolgaiba, az elvárás pedig az „ennél jobb” eredmények.

Varga Tamás (SZDSZ) arra hívta fel a figyelmet, hogy tavaly összesen 80-90 millió forinttal támogatta a csapatot a város.

Horváth Zsolt (Fidesz) szerint az a gond, hogy az ügy „eszetlenül” van kezelve, így Szombathelyen nevet az ország (később a jelzőért polgármesteri figyelmeztetésben részesült).

Az ellenzéki városatyák körülbelül két óra múlva váratlanul újra előhozták a Falcót. Lazáry szerint „maszatolás” történik ügyben, a polgármesteri „jobb eredmény” értelmezhetetlen, egyben azt kérdezte, Czeglédy milyen szakmai érvekkel tudja alátámasztani az „ultimátumát”.

Czeglédy szerint viszont nincs maszatolás, az ilyen eredmények után a tulajdonosok Európa más tájain is leváltanak az edzőt.

„A hatalomban ismerszik meg az ember igazán” – idézte a mondást Marton Zsolt, aki cinizmusnak minősítette az alpolgármesteri hozzászólást, és a legnagyobb problémának azt a vezetői stílust nevezte, amely tovább növeli a gondokat.

Hasonlóan fogalmazott Molnár Miklós (Pro Savaria) is, akinek elmondása szerint szintén nem az edzőváltással van a gondja, hanem azzal, hogy minderről egy sajtóközleményben értesülnek az érintettek.

Szalmaerőmű a város szélén

A város déli része közelébe tervezett szalmatüzelésű erőmű kérdéséhez is többen hozzászóltak, de leginkább csak az derült ki, hogy a képviselők ijesztően tájékozatlanok az ügyben, különösen ha hozzátesszük, hogy 35 milliárdos (!) beruházásról van szó.

A kérdéshez az ellenzék részéről hozzászólók (Horváth Zsolt, Horváth Csaba, Sági József) főként amiatt aggódtak, hogy erőmű túl közel van a városhoz, de érveikben inkább a lírai vonulatok voltak túlsúlyban („hihetetlen környezeti károk”, „unokáink unokáinak jövője”, stb.) semmint a konkrét tények.

A polgármester prózai válaszában felhívta a figyelmet arra, hogy energiát mégiscsak termelni kell valahogy, és bevallotta, hogy nem sokat tud a dologról. Ugyanakkor láthatóan és hallhatóan nem rajongott az ötletért.

Hogy az erőműügy nem pártok mentén tagolódik, arra ékes bizonyíték, hogy Feiszt György (SZDSZ) védelmébe vette a szalma-erőművet, mert szerinte semmilyen mértékben nem károsítja a környezetet, párttársa, Németh Kálmán viszont nem biztos benne, hogy az erőmű jó ötlet, és példának a már felépült szombathelyi biomasszaerőmű ellátási nehézségeit említette.

Prugberger Emil (Pro Savaria) orvosként aggódott az erőmű miatt, felemlítve az extrém időjárást és az elszaporodó daganatos betegségeket. Feiszt Györgynek azt javasolta, hogy ne szólaljon fel olyan témában, amihez nem ért, inkább „maradjon levéltárban”, amúgy szerinte az erőmű építői sem tudják, hogy mit csinálnak.

Szerencsére a testület később még – szakértői vizsgálatok tükrében - visszatér a témára. Reméljük, addigra lesz idejük tájékozódni. (Az ALON a közeljövőben jelenteti meg a témával kapcsolatos tényfeltáró írását.)

Kórház

Oroszvári Péter (MSZP) az iránt érdeklődött, hogy sikerült-e egyeztetnie a városvezetésnek a Markusovszky kórházzal. Czeglédy Csaba elmondta, hogy nem, mert Lakner László kórházigazgató történetesen Ausztráliában nyaral. A legjobbkor - mondhatni. A város továbbra is ragaszkodik a 900 ágyhoz, és a polgármester szerint erre van is esély.

A közgyűlésen jelenlevő Kovács Ferenc megyei elnök bejelentette, hogy a megye egy zrt.-t hoz létre a kórház és a megye egészségügyének működtetésére.

Reagálásában Oroszvári elmondta: reméli, hogy a Zrt. nem azt jelenti, hogy az egészségügyet privatizálják, vagy hogy ágyszámokat osztanak Celldömölkre és Sárvárra. Az első feltételezést Kovács Ferenc cáfolta, a másodikkal kapcsolatban viszont elmondta, hogy a vidéki kórházaknak is kell funkciókat adni. Ennek kapcsán kis polémia alakult ki a szombathelyiség és a Vas megyeiség körül. Nem mennénk bele.

A kórháztémában Prugberger Emil arra a veszélyre hívta fel a figyelmet, hogy amíg az ágyszám mizéria zajlik, az orvosok a bizonytalanság miatt külföldre és más városokba mennek.

Minden szintű oktatás

A főiskola ügyével kapcsolatban Ipkovich György üdvözölte a bejelentést, hogy a veszprémi és a soproni egyetem került a célegyenesbe.

Rettegi Attila (Fidesz) viszont azzal a tervvel nem értett egyet, hogy a környező falvak lakói fizessenek a gyerekeik szombathelyi oktatási intézménybe járatásáért, mert ezek törvényességi aggályokat vetnek fel, csakúgy, mint pluszpénzt szedni a nem szombathelyi tanulóktól a szombathelyieknek alanyi jogon járó angoloktatásért. Szerinte ez feszültséget szíthat a megyeszékhely és a környező települések között, és az oktatási intézmények átszervezése körüli variációk körül is sok a porhintés, úgy érzi, már eldöntetett, hogy két fideszes körzet iskoláját zárják be, és egy olyan kollégiumot adnak el, ahol történetesen fideszes képviselő az igazgató.

Válaszában Ipkovich György elmondta, hogy a városnak érdeke a várost vonzóvá tenni, emellett a szombathelyi pénzeket nem kívánják nem szombathelyiekre költeni. A környező településekkel meg kívánnak állapodni, mivel a „jó barátság anyaga a pontos elszámolás”. Ez az agglomerációs együttműködés miatt is fontos. Czeglédy Csaba az aggodalmakkal kapcsolatban elmondta, lesznek olyan csoportok, osztályok, ahol nem lesz kötelező az angoltanulás.

Politikai felhangok

Habár a közgyűlésen többségben voltak a szakmai viták és a konkrétumok, a délelőtt nem volt mentes politikai felhangoktól.

Sági József a polgármesteri Audi-beszerzés kapcsán erkölcsi aggályokat emlegetett, majd felolvasta egy – állítólag - idős nyugdíjas néni levelét, aki veretes irodalmi nyelven hosszan ecsetelte az évi 170-180 ezer forinttal megemelkedett egészségügyi kiadásait, és hiányolta, hogy az országos és városi vezetők nem mutatnak jó példát, és továbbra is pazarolnak.

Ipkovich szerint ilyen leveleket mindenki fel tud mutatni, és akkor felolvasóestté lehetne tenni a közgyűlést. Ami az autót illeti, ő magánemberként egy piros Suzuki Swifttel jár, a hivatalban még a régi autója van, mire lefut a közbeszerzés, már egy old timer klub tagja lesz – jegyezte meg kicsit lobbanékonyan, hozzátéve, hogy a város első emberének meg kell jelenni a befektetők előtt, ez a hitelesség miatt fontos, mert így tud pénzt keresni a városnak. Ezért kell az Audi.

Szakály Gábor (Fidesz) később visszaemelte még a témát a közgyűlés elé, mert az emberek jogosan várják el a városvezetéstől, hogy ők is spóroljanak. Szerinte nincs azzal gond, hogy az autót a város érdekeiben használja, de a polgármester ezzel jár Budapestre is a parlamenti ülésekre, ugyanakkor felveszi a havi 350 ezer forintos képviselői költségtérítést. Ipkovich erre elmondta, a várostól nem kér költségtérítést, az említett pénz a budapesti tartózkodására kell, az ominózus autót meg a város érdekeiben használja.

Még a Falcós vita hevében Sági József bántónak nevezte a városvezetés hangnemét, és arra figyelmeztetett, hogy a hatalom megeszi az emberben az embert. A polgármester elnézést kért, ha rosszul fogalmaztak valamit, de később nem felejtette el felhívni a figyelmet az ellenzéki hozzászólások stílusára.

Konkrét ügyek jegyzéke

A fent említett nagyobb csomópontok között több konkrét ügyben is született képviselői hozzászólás. Ezekből is kigyűjtöttünk néhányat.

Szakács Dávid (Fidesz) kérdésére Németh Kálmán arra biztatta a Minerva-lakópark lakóit, hogy remélhetően megoldódik a környéken a csapadékvíz elvezetése.

Szakály Gábor (Fidesz) a sportcsarnok körüli közlekedési nehézségekre hívta fel a figyelmet, és kért segítséget.

Molnár Miklós újfent a sportcsarnoki beszámolót hiányolta, és felhívta a figyelmet a csarnok problémáira, garanciális javításaira, a kötbérre, meg egyáltalán az egész ügy lezáratlanságára.

Harangozó Bertalan (KDNP) rákérdezett a szennyvízprojekt körül kialakult helyzetre, amire Németh Kálmán elismételte a tegnapi sajtótájékoztatón elhangzottakat. Kisebb polémia alakult ki a teendőkről, mire Prugberger Emil azt a konzekvenciát vonta le, hogy olyan feltételekkel kellene kiírni a jövőben a közbeszerzéseket, hogy ilyen ne fordulhasson elő.

Gyimesi József (ESZE) szerint visszás dolog, hogy a közterület felügyelők egyik reggel elindulnak, és megbüntetik a bolttulajdonosokat a húsz éve kint levő cégtáblákért. Molnár Miklós egyetértett a felvetéssel, és azzal is, hogy határidőt kellett volna adni. Szerinte kellene egy városképvédelmi rendelet, ami alapján ezt a kérdést kezelni lehetne, a Centrum áruházat például milliókra kellene büntetni a Fő téri kirakata miatt. Majd egy füst alatt megkérdezte: igaz-e hogy a közterület-felügyelőség vezetője három hónap munka után öthavi jutalmat kapott.

Kaczmarski János jegyző erre elmondta, hogy közterület-felügyelőség önálló szervezet, nem tartozik a városházához, tőle így nem tudtuk meg, hogy kapott-e a vezető célprémiumot.

pkovich György megígérte, hogy írásban lesz majd válasz a rejtélyes prémium ügyére.

Sági József azt vetette fel, hogy az E.on későn kapcsolja be este a köztéri lámpákat, Csönge Márta (MSZP) pedig a virágokkal, parkokkal és egy Joskar Ola-lakótelepi gáztartállyal kapcsolatos aggodalmakat vetett fel.

A délután beszivárgása

A délelőttbe még belefért néhány napirendi pont megtárgyalása is. Így például sor került a 2006-os költségvetés módosítása. A megnövekedett iparűzési adó és a kézben tartott kiadások miatt jelentősen javult a város anyagi helyzete – mondta Németh Kálmán, indokolva, hogy miért kellett módosítani a tavalyi költségvetést. Az alpolgármester arról az örvendetes tényről is beszámolt, hogy jelenleg a város működési költségeit fedezik a bevételei.

Ebéd előtt új taggal bővült a bűnmegelőzési bizottság: dr. Szendrő-Németh Tamás tette le az esküt.
.