
„Csütörtökön okosabbak leszünk” - írtuk a Markusovszky-saga
keddi epizódjában, a szokásos alonos optimizmussal. Pedig gondolhattuk volna, hogy az élet nem habostorta, a politika pedig nem arról szól, hogy a választóknak az orrára kössünk bármit, főleg nem azt az apróságot, hogy mi a fityfenének kell egy monstrum megyei kórháznak akár papíron, akár valóságban is 60 kilométerrel odébb költöznie egyik napról a másikra.
Mert hát
tippelni és okoskodni lehet, de az érdemleges válaszok továbbra is a levegőben lógnak. Merthogy egyáltalán nem lettünk okosabbak – sőt csak a kérdőjelek szaporodtak meg bennünk - csütörtök este, a szombathelyi közgyűlés egészségügyi bizottságának az ülése során.

Persze már az elején lehetett sejtetni, hogy nagy áttörés nem várható, hiszen hiába kaptak meghívót, nem jelentek meg sem a megye, sem a kórház vezetői, és hiányzott a teremből a szintén meghívott városi Fidesz-frakcióvezető is.
Ami azt illeti, mi az ellenzéki politikusok közül mindössze Prugberger Emilt (Pro Savaria), a bizottság elnökét láttuk, aki egyben a téma előadója volt. Elmondta, hogy Ipkovich György felkérte a tájékozódásra, amit ő megtett, de mivel híján van hivatalos információknak, ez leginkább a sajtót jelentette. Ezért vagy nem ezért, mindenesetre egy Vas Népe is volt előtte, amibe időnként belelapozott.
Prugberger vázolta az eddig történteket, majd közölte: a bizottság azért tárgyalja meg a helyzetet, mert a Markusovszky betegeinek 50 százaléka szombathelyi. Később elővett egy – a családi archívumból származó – 1929. augusztusi meghívót, ami a kórházavatóra szólt. A kórház akkori neve „Vasvármegye és Szombathely Város Közkórháza” volt. Ez azért lényeges, mert a mostani átszervezéssel egy tollvonással eltűnne a névből a Szombathely szó. (A megjegyezhetetlen régi és új nevekbe most nem megyünk bele.)
A bizottsági elnök elmondta: Kovács Ferenc, a megyei közgyűlés elnöke egy „szép és barátságos” levelet írt a bizottságnak, amiben közli, a megye szeretne tárgyalni a megoldásról, de csak az ágyszámok végleges, miniszteri leosztása után.

Prugberger fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a városnak nincsenek privatizációs tervei, a működtetés miatt szeretne beleszólni a kórház dolgaiba, ugyanúgy, mint korábban.
Ezt hangsúlyozta Czeglédy Csaba alpolgármester is, aki emlékeztettet arra, hogy a szombathelyi közgyűlés korábban szinte egységesen szavazott arról, hogy szeretné meghosszabbítani a kórházzal való együttműködést, és hogy Kovács Ferenc a közelmúltban megígérte: a megye kórházügyben nem dönt a város nélkül.
A másik alpolgármester, Németh Kálmán arra az ellentmondásra hívta fel a figyelmet, hogy a megye a kórház villámköltözését az anyagi helyzettel indokolta, ugyanakkor Lakner László főigazgató éppen ma délelőtt jelentette be, hogy a Markusovszky egyike Magyarország négy legstabilabb pénzügyi helyzetében levő kórházának.
Ipkovich György polgármester annyiban csatlakozott Prugberger Emilhez, hogy bejelentette: ő is leginkább a sajtóból tájékozódott a helyzetről, innen tudja, hogy a megye szakmai szempontokkal indokolta a lépést, amit viszont nem ért. Így hát kérdései lennének a szakma jelenlevő tagjaihoz: a lépés veszélyezteti-e a kórház kiemelt státuszát, és hogy jelenthet-e mindez ágyszámcsökkenést.
A szakma egy darabig eltűnődött a válaszon, majd – elsősorban Szép Flórián, az OEP megyei igazgatójának a véleményére hallgatva - annyiban maradtak, hogy az első kérdésre remélhetőleg nem a válasz, a másodikra viszont igen, mivel kiemelt kórháznak nem jár rehabilitációs ágy, és elvileg Szentgotthárdnak 135 járna. Hogy mi lesz az így felszabaduló ágyakkal, azt senki nem tudta megmondani.
Gábriel András, a Vas megyei orvoskamara elnöke szakmailag érthetetlennek nevezte a döntést, mivel Szentgotthárdról nem lehet irányítani a szombathelyi kórházat. „Ez papírmegoldás, szeretnénk a reális okokat látni” – fogalmazott a doktor, aki aggályosnak tartotta mind finanszírozást, mind az engedélyeztetési eljárást. „Ha én a rendelési időmet fél órával megnövelem, ahhoz ÁNTSZ engedély kell” – mondta, majd azt firtatta, hogy megtörtént–e ez a megyei kórház áthelyezésénél.

A polgármester kérdésre Gábriel András elmondta, a kórház dolgozói nem veszik komolyan a döntést, amire Ipkovich imitált csodálkozással reagált: „Nem veszik komolyan a fenntartó döntését?”
Farkas György elmondta: beszélt Budapesten a szakminiszterrel, akit szintén meglepett a döntés, saját véleménye szerint pedig gazdaságilag roppant kockázatos a bejelentett átszervezés.
Sajtókérdésre szóba került, hogy vajon nem áll-e mindezek hátterében a privatizációs szándék, amit Prugberger Emil nagyon is elképzelhetőnek tart, a cégek már a sorompónál vannak, de mint mondta, nem lehet semmi biztosat tudni. A bizottság elnöke azt is közölte, hogy mivel Szombathely betegellátását hátrány fogja érni, a város nem fogja a korábbi módon támogatni a kórházat.
A bizottság végül azt a – meglehetősen sovány – határozatot hozta, hogy felkéri Ipkovich Györgyöt, hogy tárgyaljon a megyével, és próbálja meg elérni a korábbi helyzet visszaállítását.
A polgármester bejelentette, részt vesz a megye pénteki közgyűlésén.
Korábban:
Szentgotthárdra kerül a Markusovszky kórház központja
De miért költözik a Markusovszky?