Szentkirályi élőlánc az iskoláért

2007.02.20. 18:45

Egymásba kapaszkodva próbálják meg megmenteni iskolájukat a szentkirályaik és a város más részeiből érkezett, gyerekeiket ide járató szülők. A kedd délutánra szervezett élőlánc-demonstráción vagy kétszázötvenen jöttek össze, és papíron talán hoztak 24 leendő elsőst is. Az iskola sorsáról csütörtökön dönt a közgyűlés.

A szentkirályi iskola előtt háromnegyed négykor még jobbára nagymamák, kismamák és csemetéik, iskolások és még karonülő kicsik várakoznak, négy órakor viszont már kétszer annyian vannak, mint amennyien az iskolába járnak: úgy kétszázötvenen hallgatják Gyimesi Csabát a szülői közösség képviselőjét. Azért gyűltek össze, hogy tiltakozzanak a szentkirályi iskola bezárása ellen. Két érvet hangoztat a városvezetés az iskola megszüntetésére: az egyik a kevés gyermek, a másik az iskola leromlott állapota. Gyimesi Csaba 24 szándéknyilatkozatot hozott szülőktől, akik szeptembertől ide íratnák elsős gyermeküket. Rövid idő alatt összegyűjtöttek a szülők kettőszázötvenezer forintot is az iskola javára.

Szentkirályi élőlánc az iskoláért


„Emlékeztetném a képviselő urakat Hiller István szavaira: a politikusok is maradjanak emberek” – idézi a szocialista pártelnököt egy nagypéldányszámú hetilapba pillantva Gyimesi Csaba, majd már saját szavaival folytatja: „Ha emberek maradnak, nem zárják be a szentkirályi iskolát”.

Az iskola igazgatóhelyettese, Tóthné Varga Andrea is megszólal a szülők által szervezett demonstráción, hangsúlyozva, hogy az egybegyűltek üzenete az a város vezetése felé, hogy az iskola megmaradjon. Egy idős hölgy szólal meg a háttérben: „Meg is marad”.

Szentkirályi élőlánc az iskoláért


Sági József, a körzet képviselője az oktatási törvényre hivatkozik, mely szerint elsősorban a gyerekek, majd a szülők, aztán a pedagógusok érdekeit kell szem előtt tartani oktatást érintő döntéseknél. Sági szerint mindhármat figyelmen kívül hagyja az önkormányzat, ezért törvényességi aggályokat is felvet a tervezett iskolabezárás. Túl azon, hogy: „24 szándéknyilatkozat, 1800 aláírás, 112 év szól az iskola megtartása mellett. A városatya azt mondja: nem hagyja bezáratni az iskolát, és kéri a szülőket, hogy álljanak képviselők mellé, és erősítsék meg őket nemleges szavazatukban. Végül arra biztatja a szentkirályiakat, jöjjenek be a képviselőtestület csütörtöki ülésére.

Szentkirályi élőlánc az iskoláért


Egy apuka alsós kislányának mondja sóhajtva: „kapaszkodjunk össze”, egy nagyobbacska diáklány vásznat feszít ki az iskola nevével.

A tömeg csendesen elénekli a himnuszt, élőlánccal keríti be az iskolát. Hogy mire lesz elég ez a szelíd, kulturált eltökéltség, az csütörtökön kiderül.

Szentkirályi élőlánc az iskoláért


Az előzményekről itt mindent megtudhat: Világok harca - Lakossági fórum Szentkirályon





A február 22-i közgyűlés elé kerülő határozati javaslat a város nevelési - oktatási intézményrendszerének átalakításáról.

HATÁROZATI JAVASLAT
............./2007. (II. 22.) Kgy. sz. határozat

A Közgyűlés a nevelési-oktatási intézmények átszervezésére vonatkozó előterjesztést megtárgyalta, - az eddigiekben ellátott feladatok változatlan színvonalon történő biztosítása mellett - az intézmények további működtetésével kapcsolatosan az alábbiakról döntött:

I.

1. Elhatározza, hogy 2007. július 31. napjával a fenntartásában működő 18 óvodát és a Művelődési GAMESZ-t jogutóddal megszünteti, és 2007. augusztus 1. napjával létrehozza a Szombathelyi Önkormányzati Óvodát, mint jogutód intézményt.

2. A Szombathelyi Önkormányzati Óvoda székhelyeként a Szombathely, Bem J. u. 33. szám alatti intézményt (jelenleg Hétszínvirág Óvoda) jelöli ki, a további 17 óvodát tagóvodaként, valamint a Művelődési GAMESZ-t jelenlegi helyén - mint telephelyen - működteti tovább.

3. A Szombathelyi Önkormányzati Óvoda létrehozását követően a tagóvodák működési körzetei nem változnak

4. A székhely kialakításához és berendezéséhez szükséges 12,5 millió Ft-ot a 2007. évi költségvetésben biztosítja.

5. Az óvodák jogutóddal történő megszüntetése miatt, a szervezeti változásra tekintettel 2007. július 31. napjával az alábbi intézményekben visszavonja a magasabb vezetői megbízásokat:
Aréna Óvoda - Kendik Ferencné
Hétszínvirág Óvoda- Benkő Gyuláné
Szivárvány Óvoda - Tahin Zoltánné
Mesevár Óvoda - Ávár Lászlóné
Játéksziget Óvoda- Geositsné Gerencsér Lúcia
Maros Óvoda - Takács Mária
Vadvirág Óvoda - Kolonits lászlóné
Szürcsapó Óvoda - Surányiné Palkó Eleonóra
Weöres Sándor Óvoda - Hencseiné Kondics Judit
Művelődési GAMESZ - Imréné Erényi Katalin.

6. Tudomásul veszi nyugdíjazásukra tekintettel a következő óvodavezetők magasabb vezetői megbízásról történő lemondását 2007. július 31. napjával:
Losonc Óvoda - Kőhalmi Györgyné
Margaréta Óvoda - Gerencsér Lászlóné
Pipitér Óvoda - Guttmann Judit.

7. Elhatározza, hogy a Szombathelyi Önkormányzati Óvoda magasabb vezetői álláshelyére pályázatot ír ki.

8. A Szombathelyi Önkormányzati Óvoda létszám-előirányzatát 361 főben határozza meg az alábbiak szerint: szakmai létszám összesen 307 fő, ezen belül az intézményt 1 fő magasabb vezető irányítja, munkáját 1 fő általános helyettes, 17 fő tagóvoda-vezető és a székhelyóvoda óvodavezető-helyettese segíti. Az ügyviteli, gazdasági, technikai feladatot ellátók létszáma 54 fő, ebből 1 fő gazdasági vezető.

9. Felkéri a négy, illetve annál több csoporttal működő óvodák vezetőit, azaz a Vadvirág és a Weöres S. Óvodákat kivéve, hogy az átszervezésre tekintettel az ellátandó feladatok, illetve a kötelező óraszámok figyelembe vételével az óvodapedagógusok teljes munkaidőben történő foglalkoztatását vizsgálják felül, és szükség esetén a részmunkaidőben történő foglalkoztatást kezdeményezzék. Ennek sikertelensége esetén intézményenként 1 fő óvodapedagógus-álláshely megszüntetésére kerül sor.

10. A 2007/2008. nevelési évben a Szombathelyi Önkormányzati Óvoda magasabb vezetőjének és általános-helyettesének kötelező óraszámát - a törvényben biztosított lehetőség alapján - elengedi. Továbbá hozzájárul ahhoz, hogy a 2007/2008. nevelési évben az egy-három csoportos tagóvodákban a tagóvoda-vezetők heti kötelező órája 30 óra helyett 24 óra, a négy vagy több csoportos tagóvodákban a tagóvoda-vezetők, valamint a székhelyintézmény óvodavezető-helyettesének heti kötelező órája 24 óra helyett 12 óra legyen.

11. Biztosítja az átszervezésben érintett jelenlegi óvodavezetők részére - amennyiben tagóvoda-vezetői megbízást kapnak – a magasabb vezetői pótlék és a helyettesi pótlék közötti különbséget határozott idejű illetményként

a.2007. december 31. napjáig.

vagy

b.a 2007/2008. nevelési évre, 2008. augusztus 31. napjáig.

12. Az óvodák induló csoportjainak átlaglétszámát 2007. szeptemberétől kezdődően minimum 24 főben határozza meg.

II.

13. Elhatározza, hogy a Szentkirályi Általános Iskolát 2007. július 31. napjával jogutóddal megszünteti, és

a. 2007. augusztus 01. napjától kezdődően a jogutód Reguly Antal Általános Iskola 1-8. évfolyamos tagiskolájaként működteti tovább.

A jogutódlást megelőzően a Szentkirályi Iskola létszámát 2 fővel (1 fő pedagógus, 1 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, ezáltal az összevont intézmény létszám-előirányzatát 57 főben határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 46 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 11 fő.

vagy

b. 2007. augusztus 01. napjával a Dési Huber István Általános Iskolával mint jogutód intézménnyel összevonja úgy, hogy az alsó tagozat kifutó jelleggel (a 2-4. évfolyamokon), tagintézményként a jelenlegi épületben működik, a felső tagozat a Dési Huber István Általános Iskolába kerül áthelyezésre.

A jogutódlást megelőzően a Szentkirályi Iskola létszámát 11 fővel (9 fő pedagógus, 2 fő egyéb alkalmazott) csökkenti.

A tagintézmény pedagógus létszámát az átszervezésre tekintettel – a tagozatvezetővel együtt – 4 főben, az egyéb alkalmazotti létszámot 2 főben határozza meg. Amennyiben 2 felsős osztály - a szülők döntése alapján - önálló osztályként átkerül a Dési Huber István Általános Iskolába, 3 fő pedagógus további foglalkoztatása a jogutód iskolában történik.

Ezekkel a feltételekkel az összevont intézmény létszám-előirányzatát 57 főben határozza meg, amelyből a szakmai feladatot ellátók létszáma 45 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 12 fő.

vagy

c. Az iskola tanulói 2007. augusztus 1. napjától kezdődően – a szülők ilyen irányú döntése esetén – a jogutód Dési Huber István Általános Iskolában folytathatják tanulmányaikat.

A jogutódlást megelőzően a Szentkirályi Iskola létszámát 12 fővel (9 fő pedagógus, 3 fő egyéb alkalmazott) csökkenti.

Amennyiben a 3 alsós és 2 felsős (6. és 8.) osztály önálló osztályként szerveződik, a Dési Huber István Általános Iskolában 4 fő tanító és 3 fő tanár továbbfoglalkoztatható. 1 fő technikai dolgozó részére felajánlásra kerül a Dési Huber Iskolában nyugdíjazás miatt megüresedő álláshely.

Ezekkel a feltételekkel az összevont intézmény létszám-előirányzatát 55 főben határozza meg, amelyből a szakmai feladatot ellátók létszáma 45 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 10 fő.

14. A Szentkirályi Általános Iskola jogutóddal történő megszüntetése miatt, a szervezeti változásra tekintettel 2007. július 31. napjával Szabadfiné Kondics Ilona intézményvezető magasabb vezetői megbízását visszavonja.

III.

15. Elhatározza, hogy az Eötvös József Általános Iskolát 2007. július 31. napjával jogutóddal megszünteti.

a. 2007. augusztus 01. napjától kezdődően a jogutód Paragvári utcai Általános Iskola 1-8. évfolyamos tagiskolájaként működteti tovább.

Az Eötvös Iskola létszámát a jogutódlást megelőzően 4 fővel (3 fő pedagógus, 1 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, ezáltal az összevont intézmény létszám-előirányzatát 111,5 főben (kerekítve 112) határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 89 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 22,5 fő (kerekítve 23).

vagy

b. Az iskola alsós tanulói 2007. augusztus 1. napjától kezdődően – a szülők ilyen irányú döntése esetén – a jogutód Simon István utcai Általános Iskolában folytathatják tanulmányaikat.

Amennyiben a 6 alsós osztály önálló osztályként szerveződik, a várható 2 napközis csoportot is figyelembe véve a Simon István utcai Általános Iskolában 9 fő pedagógus továbbfoglalkoztatható.

Ezekkel a feltételekkel az összevont intézmény létszám-előirányzatát 56 főben határozza meg, amelyből a szakmai feladatot ellátók létszáma 45 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 11 fő.

Az iskola felsős tanulói 2007. augusztus 1. napjától kezdődően – a szülők ilyen irányú döntése esetén – a jogutód Neumann János Általános Iskolában folytathatják tanulmányaikat.

Amennyiben a 4 felsős osztály önálló osztályként szerveződik, a várható 1 tanulószobai csoportot is figyelembe véve a Neumann János Általános Iskolában 5 fő pedagógus továbbfoglalkoztatható.

Ezekkel a feltételekkel az összevont intézmény létszám-előirányzatát 65 főben határozza meg, amelyből a szakmai feladatot ellátók létszáma 52 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 13 fő.

Az Eötvös Iskola létszámát a jogutódlásokat megelőzően 17,5 fővel (12 fő pedagógus, 5,5 fő egyéb alkalmazott) csökkenti

16. A szülők a szabad iskolaválasztás lehetőségével élve más iskolába is - annak szabad kapacitása terhére - írathatják gyermeküket. Azonban a tanulók átvétele az iskoláknál új osztály indítását nem eredményezheti.

17. Az átszervezéshez igazodóan az általános iskolai körzeteket a melléklet szerinti tartalommal jóváhagyja.

IV.

18. Elhatározza, hogy a Szilágyi Erzsébet Leánykollégiumot 2007. július 31. napjával, mint önálló intézményt jogutóddal megszünteti, és 2007. augusztus 1. napi hatállyal összevonja a jogutód Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskolával.

19. A Szilágyi Kollégium létszámát a jogutódlást megelőzően 3,5 fővel (1 fő pedagógus, 1 fő gazdasági vezető, 1,5 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, ezáltal az összevont intézmény létszám-előirányzatát 70 főben határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 49,5 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 20,5 fő.

20. Elhatározza, hogy a Péterfy Sándor Középiskolai Kollégiumot 2007. július 31. napjával, mint önálló intézményt jogutóddal megszünteti, és 2007. augusztus 1. napi hatállyal összevonja a jogutód Gépipari és Informatikai Műszaki Szakközépiskolával.

21. A Péterfy Kollégium létszámát a jogutódlást megelőzően 3 fővel (1 fő pedagógus, 1 fő gazdasági vezető, 1 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, ezáltal az összevont intézmény létszám-előirányzatát 83 főben határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 52 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 31 fő.

22. Elhatározza, hogy

a. a Teleki Blanka Szakképző Iskola Kollégiumát 2007. július 31. napi hatállyal megszünteti. A Kereskedelmi és Vendéglátói Szakképző Iskola Kollégiumába 2 tanulócsoport, a Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakképző Iskola Kollégiumába 1 tanulócsoport kerül áthelyezésre.

A megszűntetést megelőzően a Teleki Blanka Szakképző Iskola és Kollégium létszámát 10 fővel (3 fő kollégiumi nevelő, 7 fő egyéb alkalmazott) csökkenti.

A csoportok átkerülése kapcsán 3 fő pedagógus áthelyezésére van lehetőség. Erre tekintettel a Kereskedelmi és Vendéglátói Szakképző Iskola és Kollégium szakmai létszám-előirányzatát 2 fővel, a Puskás Tivadar Fém- és Villamosipari Szakképző Iskola és Kollégium szakmai létszám-előirányzatát 1 fővel növeli.

vagy

b. A Teleki Blanka Szakképző Iskola Kollégiumát változatlan formában – a szakképző iskola kollégiumaként - működteti tovább.

V.

23. Elhatározza, hogy a Teleki Blanka Szakképző Iskolát, az Oladi Művelődési Központot, és a Simon István utcai Általános Iskolát 2007. július 31. napjával, mint önálló intézményt megszünteti, és jogutód intézményként 2007. augusztus 1. napi hatállyal létrehozza az Oladi Általános Művelődési Központot.

A 22. pontban hozott döntéstől függően:

vagy

a. A Teleki Blanka Szakképző Iskola Kollégiumának megszűnése esetén az intézmény létszámát a jogutódlást megelőzően 13 fővel (3 fő kollégiumi nevelő, 10 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, az Oladi Művelődési Központ létszámát a jogutódlást megelőzően 2 fővel (1 fő szakmai dolgozó, 1 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, a Simon István utcai Általános Iskola létszámát ugyancsak a jogutódlást megelőzően 2 fővel (2 fő egyéb alkalmazott) csökkenti. Az összevont intézmény létszám-előirányzatát 131 főben határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 81 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 50 fő.

vagy

b. A Teleki Blanka Szakképző Iskola Kollégiumának továbbműködtetése esetén az intézmény létszámát a jogutódlást megelőzően 3 fővel (3 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, az Oladi Művelődési Központ létszámát a jogutódlást megelőzően 2 fővel (1 fő szakmai dolgozó, 1 fő egyéb alkalmazott) csökkenti, a Simon István utcai Általános Iskola létszámát a jogutódlást megelőzően 2 fővel (2 fő egyéb alkalmazott) csökkenti. Az összevont intézmény létszám-előirányzatát 141 főben határozza meg, amelyből a szakmai tevékenységet ellátók létszáma 84 fő, az intézmény gazdasági, technikai feladatait ellátók létszáma 57 fő.

24. Az Oladi ÁMK létrehozására tekintettel 2007. július 31. napjával az alábbi intézményekben visszavonja a magasabb vezetői megbízásokat:

Simon István u. Általános Iskola Sulyokné Madarász Kinga

Teleki Blanka Szakképző Iskola és Kollégium Rettegi Attila.

25. Elhatározza, hogy az Oladi Általános Művelődési Központ magasabb vezetői álláshelyére pályázatot ír ki.

VI.

26. Felkéri az érintett intézmények vezetőit, hogy a Közgyűlés döntését követően a munkaügyi lépéseket tegyék meg annak érdekében, hogy a szükséges felmentések 2007. május 1. napjával megkezdődjenek, így a Közgyűlés által meghatározott alkalmazotti létszám az átszervezés időpontjára megvalósuljon.

27. Jóváhagyja az előterjesztés mellékletében foglaltak szerint az átszervezésben érintett intézmények megszüntető okiratait, valamint a módosított, illetve új alapító okiratokat és felhatalmazza a Polgármestert azok aláírására.

28. Megbízza a Szombathelyi Házkezelési Kft-t az átszervezés következtében felszabaduló ingatlanok kezelésével.

29. Felkéri a Polgármestert és a Jegyzőt, hogy az átszervezéshez kapcsolódó költségvetési átcsoportosításokról a költségvetési rendelet módosításakor gondoskodjon.

30. Felkéri a Polgármestert, hogy az új, valamint az összevont intézmények alapdokumentumait (nevelési-pedagógiai program, szervezeti és működési szabályzat, intézményi minőségirányítási program, házirend) – az intézmények vezetőivel – a 2007/2008. nevelési- illetve tanév megkezdéséig készíttesse el. Ezeket a dokumentumokat az intézmények 2007. szeptember 1. napjáig nyújtsák be fenntartói jóváhagyásra.

31. Felkéri a Polgármestert, hogy azoknál az intézményeknél, ahol álláshelyek megszüntetésére vagy létszámot érintő egyéb intézkedésre van szükség, úgy az erre vonatkozó konkrét javaslatot terjessze az áprilisi Közgyűlés elé.
.