Valóban teljesen egyet lehet érteni
azzal, hogy az oktatási rendszer, és a munkaerőpiac még csak köszönőviszonyban sincsenek egymással.
Köztudott, hogy a gyerekhiány miatt ebben az évben minimum 15 ezer, megyénként átlag 2000 pedagógust kell elbocsátani, és nem tudják őket mivé átképezni. Ennek ellenére az egyetemek, főiskolák tömegesen veszik fel és képzik 4+x éven keresztül (addig jó a fiataloknak, amíg tanul alapon) a tanárjelölteket. Tehát évente termelik ki a fölösleges munkaerőt, elhitetve a fiatalokkal hogy valóban szép lehetőségek állnak előtte.
Ha a többi diplomát nézzük, akkor sem könnyebb a helyzet, de ez már egy másik téma. Különösen botrányosnak tartom, hogy személyválogatás nélkül, pontszámok alapján mindenkit felvesznek tanári szakokra, teljesen figyelmen kívül hagyva, hogy az illető mennyire alkalmas arra, hogy értékközvetítőként a gyerekek elé álljon, hogy oktassa és nevelje őket.
A pedagógusi pályának mindig is megvolt a maga presztízse, a tanári diplomának értéke volt, ha valaki megszerezte ezt a minősítést, az tükrözte az illető értelmi-erkölcsi szintjét. Ma pedig szinte bármelyik igen hülyét engednek odaállni a gyerekek elé. Méghozzá olyan embereket, akik csak azért mennek a felsőoktatásba, mert bizonyos tantárgyakhoz éppen konyítanak valamit, határozott elképzelésük nincs az életről, nincsenek terveik, céljaik.
Mindemellett a felsőoktatásban töltött évek alatt is ennek következményeként csak vegetálnak, nem tudnak mit kezdeni magukkal, minden este merev részegre isszák magukat a szülők pénzének, a diákhitel, és különféle támogatások révén. Ilyen embereket hogy engedhetnek a gyerekek elé állni???
Másik pont, hogy ennyi diplomásra sosem volt szüksége az országnak, véleményem szerint csak az tanuljon, és vegyen részt ebben, akiben valóban megvan az elégséges értelem, és elhivatottság valamelyik szakterület iránt. Vagy most hirtelen mindenki kiváltképp intelligens és felvilágosult lett?
Valóban
így van, hogy a diploma már arra sem jó, hogy burgonyát süssünk vele.
Jobban fel kellene mérni, hogy itt egyáltalán milyen szakemberekre van szükség. Diplomás tanárokra, egész biztos, hogy nincs, ami köszönhető a felsőoktatás tömegképzéssé alakításának, valamint a fiatalok külföldre utazásának, a megszerzett iskolai minősítés teljes piacképtelenségének.
Ilyen feltételek mellett ki az, aki tud gyereket vállalni?
Goofy
Kapcsolódó cikk:
Indul a reform - Bátran szívassuk meg a tanárokat!