Fodor Gábor Szombathelyen: A vidékre is figyelne

2007.02.24. 14:05

„Elnök akarok lenni az SZDSZ-ben, és nagy valószínűséggel meg is fogom nyerni” – mondta pénteken Szombathelyen Fodor Gábor.

Nagyobb szerepet kapna a vidék

Feiszt György, a párt szombathelyi elnöke a bevezetőben emlékeztetett: Fodor Gábor, az SZDSZ ügyvivője a március végén esedékes tisztújítás – egyben elnökválasztás – során az egyik elnökjelölt lesz.

Párton belül már egy hónappal ezelőtt ismerté vált a programja, így szombathelyi látogatásának célja nem más, minthogy a szabaddemokraták körében elmondja, mi az a program, amit képvisel, és miért akar az SZDSZ elnöke lenni.

Fodor Gábor


Fodor Gábor már az elején leszögezte: „Én egy olyan párt elnöke akarok lenni, amelyik párt nagy hangsúlyt fektet a vidéki szervezeteire. Egy olyan pártban hiszek, ahol fel tudjuk energiákkal tölteni a szervezetet, ahol van ambíció, akarat, elképzelés arra, hogy politikailag tevékenykedjünk az adott város közéletében. Én olyan liberális pártot akarok, ahol a vidék tevékenyen részt vesz a politikai döntéshozatalban.” Ez jelentős változást jelent az SZDSZ-en belül. Kifelé pedig egy olyan vonzó programot kívánnak létrehozni, mely világossá teszi a vidéken élő emberek számára, hogy a párt igenis érti az emberek problémáját.

Fodor elmondta: mikor elindult az elnökválasztáson, egy olyan cselekvési programot jelentetett meg, melynek számtalan ambiciózus célkitűzése van. Kiemelte, hogy ez egy szokatlan dolog, de ő tudatosan kezdte ezzel, mert az elnökválasztási kampány elsősorban az SZDSZ-en belül folyik. Más egy országgyűlési választási kampány és egy belső elnökválasztási kampány.

Részletesen az oktatásról

Fodor Gábor

Személyes adatok:
Családi állapot: nős
Gyerekek: Dániel Jakab és Júlia Rebeka
Tanulmányok
Gyöngyösi 5. számú Általános Iskola
Berze Nagy János Gimnázium
ELTE Állam- és Jogtudományi Kar
Végzettség: jogász
Nyelvtudás: angol
Munkák:
ELTE ÁJTK Filozófia Tanszék - tanársegéd
ELTE ÁJTK Bibó István Szakkollégium – tanár
Politikai tevékenység
Fidesz alapítótag, szóvivő
1993 novemberben kilép a Fideszből
1990-1993-ig és 1994-től országgyűlési képviselő
1994-1996. január 1-ig Művelődési és Közoktatási miniszter
Társadalmi tevékenység:
Fesztiválzenekar - kuratóriumi tag
Soros Alapítvány - kuratóriumi elnök
Tolerancia-díj (zsűri tag)
SZDSZ-en belül viselt funkció:
1994 októbertől SZDSZ tag
1996 novembertől az SZDSZ ügyvivője
2003 júliustól a Heves MV elnöke

Honlap: Fodorgabor.hu

(Forrás: Szdsz.hu)
Bizonyos területeken önálló programelemeket akar beépíteni, melyeket vitára bocsát. Ezen területek közül az oktatással kapcsolatos programrészt emelte ki az elnökjelölt Szombathelyn.

Ezek szerint az egyenlő esélyű, nyitott és méltányos oktatási rendszer követelménye a legelemibb, jól felfogott személyes és közérdek. Ez biztosítja a jövő évtizedeiben az aktív generációk járulékfizetését, a valódi együttműködésre épülő társadalom létrejöttét.

A számos szakértő, pedagógus és oktatáspolitikus részvételével készült szakmai anyag kiáll a közoktatási reform folytatása mellett és a pedagógusképzés reformját is célként tűzi ki. Ennek kapcsán a program hangsúlyozza: a pedagógusok módszertani kultúrájának átalakításához arra van szükség, hogy a pedagógusjelölt olyan változatossággal és olyan demokratikus szemlélettel tanulhasson, ami pedagógusként majd tőle is elvárható. Az integrált oktatási reformokat kell szorgalmazni – mutat rá az írás.

A program javaslatai között szerepel a tankötelezettség alsó korhatárának 4 éves korra való leszállítása, amely az iskoláskor előtt a gyermekintézményekbe való kerülés esélyét szolgálná. A hátrányos helyzetből adódó tanulási képességek javítását a gyerekek korai életkorban történő pedagógiai szűrése és korai fejlesztése szolgálja. A differenciált oktatási eljárások mellett szükséges a személyre szabott tanítás széles körűvé tétele.

A középiskolai lemorzsolódás csökkentését szolgálná többek között a szakiskolai rendszerben az érettségit adó formák arányának jelentős emelése, a felzárkóztató és speciális oktatási programok további támogatása, a szakközépiskola alapozó szakaszán illetve az általános iskolában a pályaorientáció megerősítése.

A felsőoktatásban a volt oktatási miniszter szerint törekedni kell arra, hogy valamennyi egyetemi és főiskolai hallgató legalább egy szemesztert valamelyik külföldi egyetem megfelelő karán végezhessen.

A múltról szólva Fodor Gábor a liberális minisztériumok sikerének tartja, hogy az oktatásban az elmúlt években rohamosan terjed a digitális módszerek alkalmazása, megnőtt az iskolák önállósága és csökkent a diákok általános iskolai lemorzsolódása.

Ugyanakkor kudarcnak tartja, hogy az oktatás nem tart lépést a munkaerő-piac és a kor kihívásaival.

Az orbáni politikai elfogadhatatlan

A másik téma, melyre kitért Fodor Gábor azt volt, hogy néhány nappal ezelőtt rádiónyilatkozatban lehetett hallani: Orbán Viktor újabb ultimátumot adott a magyar társadalomnak. Szerinte ez elfogadhatatlan, mivel: „Egy demokratikus politikus nem ultimátumokban gondolkodik. Ez a kormány legitim kormány és így is kell kezelni. Lehet nem egyetérteni vele, lehet tüntetni ellene, de mindenki civilizáltan, kultúráltan, európai módon tegye.”

A Hankó Faragó-ügyről

Természetesen Hankó Faragó Miklós ügyét sem hagyta szó nélkül az elnökjelölt. Visszautasította azt az interpretációt, mely szerint Hankó Faragó Miklós támogatója lenne olyan törvényi változtatásnak, amely engedékeny a pedofília megítélésével kapcsolatban.

Az SZDSZ az ellenkező állásponton van. A párt a leghatározottabban fellép a gyermekpornográfia és pedofília minden formája ellen. De másik oldalról azt is támogatják, hogy a büntetőjognak olyan szabályozásnak kell lennie, amely értelmetlenül és ártatlanul nem hoz kínos helyzetbe. Teljes szolidaritásáról biztosította Hankó Faragó Miklóst ebben az ügyben.

Szerinte esélyes

Saját esélyeiről nagy önbizalommal beszélt: „Elnök akarok lenne az SZDSZ-ben, és nagy valószínűséggel meg is fogom nyerni. Azért akarom és fogom megnyerni, mert azt tapasztalom, hogy az SZDSZ-esek segítenek, támogatnak. Azt látom a közvélemény-kutatásokból, hogy az esélyeim jók. Bízom a csapatomban és bízom magamban.” – hallhattuk a jelölttől. Integráló elnöke akar lenni a pártnak, mindenkire és így Kóka Jánosra is számít.

Fodor Gábor


Horváth Vilmos, az SZDSZ Vasa megyei választmányának alelnöke szerint azért kell az SZDSZ következő elnökének Fodor Gábornak lenni, mert a magyar demokrácia történetében ritka módon következetesen képviseli azt az értékrendet, melyet választott magának: a liberalizmust.
.