Tüntetés az úton és Hankó Faragó Miklós házánál

2007.02.24. 17:36

A kormány ellen tüntetők szombat délelőtt félpályás útlezárást tartottak a Rába-gyárnál, ahonnan délután többen átvonultak a Hankó Faragó Miklós háza elé. A szombathelyi képviselő feleségével együtt fogadta a tüntetőket, és igyekezett meggyőzni őket arról, hogy félreértés történt: a körülményekhez képest majdnem sikerrel.

Az út szélén

Szombat délelőtt 10 óra tájt egy körülbelül húsz autóból álló kocsisor áll a 86-os út Körmendre vezető szakaszán, a Rába-gyár után. A konvoj a közepesen élénk forgalmat általában néhány perc erejéig tartja fel mindkét irányban.

A rendőrök egy autóval jelen vannak az út túloldalán, de a forgalmat a szervezők irányítják. Kérdésemre azt mondják, az autósoknak körülbelül 10-15 százaléka láthatóan ideges a politikai jellegű forgalmi akadály miatt, azt nem lehet tudni, hogy mennyi a szimpatizáns, a reakciókból ők úgy vélik, minimum 50 százalék egyetért velük.

Tiltakozás


„Van ennek értelme?” – kérdezem a helyszínen Limics Jánost, a tüntetés egyik vezetőjét, aki szerint feltétlenül van, mert jelzésértékű a jobboldali embereknek, hogy történik valami.

A mostani tiltakozásnak – tudom meg - három fő célja van: a Gyurcsány-kormány leváltása, a politikai elit megtisztítása és egy új alkotmány elfogadása.

„Miért olyan fontos ez az utóbbi?” – kérdezem –, és arra hivatkozom, hogy egy átlagembernek a legkisebb gondja is nagyobb, mint az alkotmány. Horváth András, az egyik tüntető részben igazat ad, majd elmondja: ha rosszak az alapok, nem lehet normális házat építeni rá. Konkrétan a Gyurcsány-kormányt is a mai alkotmány miatt nem lehet eltávolítani a hatalomból.

Körülbelül harminc percig beszélgetünk az útszélen, e közben egy család és egy kör-sms érkezik. Az előbbi azt kérdezi, hogy hogyan lehet beállni a konvojba, az utóbbi pedig a délutáni tüntetésre invitál Hankó Faragó Miklós háza elé.

Az arra járó autósok láthatóan fegyelmezetten veszik tudomásul a félpályás forgalmi akadályt, ha van is véleményük, azt megtartják maguknak. Csak kevesen jelzik egyértelműen egyetértésűket vagy egyet nem értésűket az akcióval kapcsolatban.

Útlezárás


A konvojban áll B. Kiss-Tóth László is, a MIÉP városi és megyei elnöke is, akitől – kissé elébe futva az eseményeknek - már a délutáni tüntetésről váltunk pár szót. „Utólagos mosakodás”-nak minősíti Hankó Faragó Miklós napokban megjelent nyilatkozatait, majd nehezen kövezhető jogi magyarázatba fog, amelynek veleje, hogy elolvasta a jegyzőkönyvet, és az számára a lényegen nem változtat. Azt mondja, nem annyira a képviselővel, hanem a jelenséggel van gondja, ha más terjeszti be a törvényt, akkor máshol tüntetnének.

Arra a kérdésemre, hogy miért a ház előtt, miért nem a Fő téren vagy mondjuk a pártiroda előtt tüntetnek, a miépes vezető azt válaszolja, hogy akkor nem lenne ekkora visszhangja, másrészt egy politikus azért politikus, mert sok mindent el kell tűrnie.

Tüntetés a ház előtt

A félpályás útlezárással tiltakozó emberek közül sokan ott vannak délután fél négykor Hankó Faragó Miklós háza előtt is.

Nemcsak, ők, hanem maga Hankó Faragó Miklós is, feleségestől. A hangulat ekkor még majdnem idilli, a honatya barátságos beszélgetést folytat B. Kiss-Tóth Lászlóval, amelyből valami olyasmi derül ki, hogy mindketten sajnálják, hogy így alakultak a dolgok. Hankó Faragó biztatja a MIÉP-vezetőt, hogy kezdjék el, de a másik kitart a pontos időpont mellett, mert attól van engedélye. A kis nyugodt belvárosközeli utcában néhány tucat ember van jelen, nemzetiszínű és árpádsávos zászlókkal. A járda egyik szélén egy csoport civil ruhás rendőr várja, hogy mi lesz.

Tüntetés az úton Hankó Faragó Miklós házánál


Néhány szirénapróba– a szomszédok valószínűleg örülnek neki a szombati szieszta alatt – és a Himnusz eléneklése után B. Kiss-Tóth a hangosbemondón először a fegyelemre hívja fel a figyelmet, ami elég furán hangzik ott a járdaszélen, majd elmondja, hogy szerinte mi a gond a törvényjavaslattal. Ehhez részeket olvas a dokumentumból, melyeket saját kommentárjaival lát el. Nagyjából ugyanazt mondja, mint délelőtt a konvojban, és hát nekem ugyanúgy zűrzavarosnak hangzik az egész. A beszéd mellékszálainak egyikén a parlament a „politikai kupleráj” jelzőt kapja.

A beszéd után Hankó Faragó Miklós kér szó, és mivel hangszóró nélkül szeretne beszélni, arra kéri a jelenlevőket, jöjjenek közelebb. „Nem akarunk megfertőződni” – mondja egy hang, és nemsokára kisebb vita tör ki a jelenlevők között, hogy hagyják vagy ne hagyják beszélni a politikust. Van, aki egészen közelről a politikus arcába kiabálja, hogy ne beszéljen, de végül a józanabbak kerekednek felül, így a képviselő megkísérli a lehetetlent: elmagyarázni a tüntetés részvevőinek a félreértés okát.

Elmondja ismét, hogy amit ellene hoznak fel, az az eredeti – nem is a nevéhez fűződő - törvényjavaslat, és amit ő akart, az pont ennek a szigorítása. Az egybegyűltek egy része hisz neki, a másik továbbra is bizalmatlan. Többen azt firtatják, hogy miért nem korábban tisztázta magát, és miért nem ezt írta a liberális sajtó. Hankó Faragó elmondja, hogy több helyen nyilatkozott az ügyben, többek között az ALON-on is, a Magyar Nemzetet pedig nem lehet liberálisnak nevezni.

Elmondja még, hogy két gyerekes, egészséges családapaként – gyerekei a házban mellettünk – nyilván nem támogatja a pedofíliát, és nem tudja elképzelni, hogy a 386 képviselő bármelyike ezt tenné.

Mindezek után kiderül az eddig is sejtett tény, hogy a tiltakozóknak nem annyira Hankó Faragó Miklóssal, hanem Magyarország politikai és közéleti állapotával van bajuk. „Ez egy pitiáner, apró ügy” – mondja egyikük a hangosbemondóba, majd jönnek a már ismert vádak a Gyurcsány-kormány ellen, amely a „nemzetellenes szocializmus” megtestesítője, és csak úgy lesz béke, ha a kormány lemond. Az is kiderül, hogy a képviselővel az a gond, hogy ennek a koalíciónak a képviselője.

Tüntetés az úton Hankó Faragó Miklós házánál


„Nem azért jövünk ide, uram, mert olyan kurva jó kedvünk van idejárni” – mondja az egyik tüntető, miközben sorjáznak a panaszok a hazaáruló kormánytól kezdve a lepusztult szomszédos aluljáróig.

Hankó Faragó Miklós kétségkívül állja a sarat – vajon hány képviselő állt volna ki így? – és végül kiosztja az általa valójában elmondottak fénymásolatát, melyet van, aki érdeklődve, mások gyanakvással olvasnak.

Az esemény „hivatalos” vége után az egyik tüntető azt kéri Hankó Faragótól, hogy legyen fogadóórája délután is, mert sokan csak akkor érnek rá. A képviselő megígéri, majd felesége kíséretében bemegy a házba.

A tüntetők meg bejelentik, hogy minden szerdán összegyűlnek tiltakozni a Fő téren.

Korábban: Hankó Faragó Miklós: Az nem pedofília, ha egy képviselő elmondja véleményét
.