A Savaria Múzeum

2007.04.19. 21:34

A környék idegenforgalmi nevezetességeit bemutató eddig valamiért kimaradt a Savaria Múzeum. Vas megye egyik legismertebb, legnagyobb múlttal rendelkező, polgári kezdeményezéssel létrehozott kulturális intézménye két állandó kiállítással és rendszeresen újuló időszaki kiállításokkal várja az érdeklődőket.

A környék idegenforgalmi nevezetességeit bemutató eddig valamiért kimaradt a Savaria Múzeum. Vas megye egyik legismertebb, legnagyobb múlttal rendelkező, polgári kezdeményezéssel létrehozott kulturális intézménye két állandó kiállítással és rendszeresen újuló időszaki kiállításokkal várja az érdeklődőket.

A környék idegenforgalmi nevezetességeit bemutató eddig valamiért kimaradt a Savaria Múzeum. Vas megye egyik legismertebb, legnagyobb múlttal rendelkező, polgári kezdeményezéssel létrehozott kulturális intézménye két állandó kiállítással és rendszeresen újuló időszaki kiállításokkal várja az érdeklődőket.

Egy kis történet

A Muzeum.hu portálon fellehető információk alapján a kezdőpont 1872. volt. Lipp Vilmos premontrei rendi tanár kezdeményezésére ekkor jött létre a Vasmegyei Régészeti Egylet, melynek célja a megye történeti emlékeinek gyűjtése volt. A gyűjtemény, mely 4629 tárgyat és 4812 érmet számlált a püspöki palotában helyezték el, méreteihez képest szűk teremben. A 19-20. század fordulóján kinőtte a helyiséget, fejlesztése egy önálló múzeumépület megépítése nélkül elképzelhetetlenné vált.

Savaria Múzeum


Erre 1900 után nyílt lehetőség, amikor a Régészeti Egylet beolvadt a kulturális élet nagyobb területét átfogó "Vasvármegyei Kultur-Egyesület"-be. Az egyesület a legfontosabb kezdeti célját a múzeumnak és a könyvtárnak otthont adó „kultúrpalota” felépítésében határozta meg. Szombathely a központi fekvésű Deák-liget területén kijelölt építési telek adományozásával segítette a terv megvalósítását. A múzeumépület 1908-ben készült el. A „Kulturpalotát” 1910-ben újabb szárnnyal bővítették, majd az 1939-es tatarozás során berendezték a Lapidáriumot is, Járdányi Paulovics István elképzelései szerint.

Ma a Vas Megyei Múzeumok Igazgatóságának, állandó és időszaki kiállításának ad otthont az épület.

Az állandó kiállítás

A múzeum emeleti termeiben a Tájak - Korok - Települések című állandó kiállítás 1982. óta tekinthető meg, ami azt jelenti: 25 éves. Első hallásra soknak tűnik, de állandó jellegét tekintve mégsem. Az ilyen kiállításokat ugyanis 20, 30 vagy akár 50 évre terveznek. Ennek ellenére – valljuk be - azért ráférne egy alapos felújítás.

A termekhez vezető folyosón ásványokkal, kőzetekkel, famaradványokkal, a Föld változását bemutató ábrákkal, képekkel találkozhatunk. A Földnek ugyanúgy van története, mint az emberiségnek és már annak megjelenése előtt létezett, így logikus, hogy először azzal kell megismerkednünk. A tárlat bemutatja a Nyugat-Dunántúl – vagy más néven az Alpokalja – táj, föld- és élettörténetét, természeti képét.

Savaria Múzeum


A szűk és kissé nyomasztó folyosó után megkönnyebbül az ember, amikor belép az első terembe. Itt „növény- és állathatározókat” találhatunk 1:1-es méretben. Attól függően, hogy melyik vitrin elé állunk, preparált vaddisznóval, nyesttel, bagollyal, gólyával, pelével nézhetünk szembe.

A három belső terem már sokkal izgalmasabb, ezek ugyanis az ember történetének néhány fontos pillanatát mutatják be az őskortól a népvándorláskorig. A termek nincsenek élesen elválasztva, így rendelkezésünkre áll egy nagy tér, hogy a múltban elmerülve szárnyaltathassuk gondolatainkat, teret adjunk képzelőerőnknek.

A három terem három településtípust mutat be. Bepillanthatunk a séi újkőkori falu életébe, a velem-szentvidi város születésébe, a római Savaria mindennapjaiba.

A régészeti leletek, térképek, fényképek révén rendkívül sok oldalról ismerhetjük meg a korabeli életet.

Savaria Múzeum


A múzeumlátogatók számára pozitív, hogy a leletek egy része nincs vitrinüveg mögé rejtve. Ez egyrészt azért fontos, mert nemcsak megnézhetjük, hanem akár meg is tapinthatjuk őket, másrészt ezáltal közelebb érezzük őket magunkhoz. Áthat bennünket az a jóleső tudat, hogy ezek a tárgyak annak a történelemnek a részei, amelyeknek mi is.

Szintén kiemelendő, hogy a kiállítás nemcsak tárgyakat, hanem rekonstrukciókat is bemutat. Az iskolában megtanítják nekünk, hogy a késő bronzkorban a házak agyagpadlójúak voltak, szerkezetük kőből vagy fából készült, a falakat befonták és agyaggal betapasztották. És akkor egy osztálykiránduláson ellátogatunk a Savaria Múzeumba, ahol kicsinyítve láthatjuk felépítve a házat, azt, amelyet eddig csak elképzelni tudtunk.

Találhatunk itt Séből előkerült idolokat, melyek a női alakot általában stilizáltan ábrázolják, lehetőséget nyújtanak az újkőkori viselet megismeréséhez. A vitrin mögött megtekinthetjük azt a faragott oltárkövet és a rajta elhelyezett ember alakú edényt, mely a házi szentély első megjelentése területünkön.

Savaria Múzeum


A régészeti lelőhelyeken feltárt, majd rekonstruált tárgyak a történelem legnagyobb részét képesek elmesélni. Segítségükkel megtudhatjuk, őseink milyen edényeket készítettek, hogyan öltözködtek, temetkeztek, milyen tárgyakat használtak, azokat milyen anyagból készítették. Amit ezek alapján nem tudhatunk meg, azt a tárlattervezők bocsátják rendelkezésünkre a falon elhelyezett leírásokkal, képekkel, térképekkel.

A Lapidárium

Az állandó kiállítás az alagsori Lapidarium is. Kiemelkedő emléke a capitoliumi triász szoborcsoport: Jupiter, Juno és Minerva márványszobra. A szoborcsoport az első és második század fordulóján készült. A római vallásban nagy szerepe volt az áldozat bemutatásának. Szombathelyen számos oltár került elő az ásatások során, melyek őrzik a megszólított istenség nevét, a felajánló nevét, rangját, foglalkozását, sőt az oltár állításának időpontjára vonatkozó adatokat is.

Savaria Múzeum


A kőemlékek között találhatóak ókori épületmaradványok, oszlopfők, párkányok, mozaiktöredékek, családi sírkövek, de a Kőtár őrzi azt a római mérföldkövet is, amit 1998 őszén Szombathelyen, a Fő téri ásatási területen találtak. Egy mérföldkő előkerülése ritkaságnak számít a Borostyánkő úton. A rajta lévő felirat szerint: „Rómától Savaria 675 mérföld.”

Három a múzeumi igazság

A múzeumi dolgozóktól megtudtam, hogy a múzeumot főleg hétvégén látogatják, valamint az iskolai kirándulások szezonjában, illetve amikor az ötödikes tananyagban ehhez a részhez érnek.

Szerintem egy ember életében háromszor is adódik megfelelő alkalom arra, hogy ellátogasson egy múzeumba. Az első többnyire az iskoláskorra esik, ami nem baj, csak a gyakorlaton kellene változtatni. Jó lenne több figyelmet fordítani arra, hogy ne kötelező feladatként élje meg a diák, hanem élményként.

A második lehetőség akkor kínálkozik, amikor a diákból szülő lesz, és egy-egy esős délutánon vagy hétvégén bevezeti a gyermekét a múlt rejtelmeibe. (Ez a ritkábbik eset, hiszen ma már annyi más lehetőség van: plázák, bevásárlóközpontok, mozi. Csupa építő, hasznos tevékenység.)

A harmadik a nyugdíjaskor, amikor ismét van ideje az embernek arra, hogy pótolja az elmulasztott lehetőségeket.

Így most már értem miért tervezik ilyen hosszú időre az állandó kiállításokat. Ha a három közül kettőt ki akarok használni, azt csak úgy tehetem meg, ha az a tárlat még mindig ott van, ahol először láttam. Szombathelyen, a Savaria Múzeumban erre van lehetőség.

Általános információk:

Nyitva tartás:
kedd-szombat 10-17 óra

Belépőjegy: 460 Ft
Diák, nyugdíjas: 230 Ft
Családi: 900 Ft
Diákcsoport (15 fő felett) 150 Ft

Ingyenesen látogatható diákoknak: szombat;

Tárlatvezetés: (csak bejelentkezés esetén) 1200 Ft, idegen nyelvű: 4500 Ft

Savaria Múzeum
9700 Szombathely, Kisfaludy Sándor. u. 9.
Tel.: 94/500-720, 94/501-948
.