

Abból a szempontból szerencsénk van, hogy a vasi megyeszékhely történelmi ünnepein és megemlékezésein szinte kivétel sikerül felülemelkedni a politikai megosztottságon és a világnézeti különbségeken.
Így volt ez a péntek délelőtt is a Székesegyház előtti Mindszenty József téren, ahol Szombathely Megyei Jogú Város Önkormányzata, a Savaria Kiképző Központ és a Recski Szövetség Nyugat-Dunántúli Szervezete emlékezett meg közösen a doni áttörés 61. évfordulójáról.
A jelenlevők között láttuk a megyei közgyűlés fideszes elnökét, Markó Pétert és dr. Ipkovich Györgyöt, Szombathely polgármesterét, akik a politikai különbségek dacára láthatóan egész jól kijönnek egymással.
Egy mérsékelten pacifista Babits Mihály-vers után Csermelyi András prezentálta az ünnepi beszédet. Az alpolgármester röviden érintette a tragédia családi vonatkozásait, majd hosszabban történelem-óra szerű – kronológia, politikai és társadalmi háttér - áttekintését adta a 61 évvel ezelőtt történteknek, egyszerre hősöknek és áldozatoknak nevezve a doni csata több mint 150 ezer áldozatát. Beszédéből érdemes kiemelni, hogy a mohácsi csatavesztéshez mérhető nemzeti tragédia jelentőségét mind az akkori, mind a későbbi politikai vezetés igyekezett kisebbíteni.
Az alpolgármester csak érintőlegesen és nagyon áttételesen beszélt mindazoknak a felelősségéről, akiknek köszönhetően odaveszett a második magyar hadsereg. Pedig, ha szabad ennyit megjegyeznünk, egy ilyen irányú elmélkedésnek igazi üzenete lenne a ma embere számára is.
A mintegy félórás megemlékezésen – a protokollt és sajtót nem számítva - néhány tucat idős ember és több száz diák vett részt vett. Ez utóbbiak feltehetően jelentős iskolai és történelemtanári ráhatásnak köszönhetően bukkantak fel ilyen szép számban a rendezvényen.
A hivatalos ünnepség után mise zajlott a Székesegyházban a doni harcokban részt vett katonákért.