Kóka János ismét Szombathelyen járt

2007.05.08. 19:55

Kóka János levelet kapott, amit Ausztria, USA, Hollandia, Japán, Kanada, Nagy-Britannia és Németország nagykövetei írtak alá. Ebben felajánlották segítségüket, egy tisztább és átláthatóbb gazdasági klíma megteremtéséhez. A pártelnök Szombathelyre elhozta a lovasberényi 10 pontot is.

A keddi sajtótájékoztatón Kóka János pártelnök, gazdasági miniszter mellett a három szomszédos megye elnökei vettek részt: Kovács Kálmán, az SZDSZ Zala megyei elnöke, Mohos Antal, az SZDSZ Győr-Sopron megyei elnöke és Németh Kálmán, az SZDSZ Vas megyei elnöke. Ez nem véletlen, hiszen a regionális fejlesztési tanácsban együtt dolgoznak, de egyben kifejezték az SZDSZ regionális szemléletét is, hiszen a párt elnöke régiónként találkozik a megyei elnökökkel.

Kóka János


Kóka János elmondta: az elnöki körút legfontosabb mondanivalója, hogy „egy erős, megkerülhetetlen, liberális középpárt építésébe” fogtak bele.

A liberálisok szerint egy 21. századi, fejlett, polgári demokráciában nem engedhető meg a kiskapuk megléte és a jogszabály elferdítése. 2006-ban azért kötöttek koalíciót és azért tekintik át a szocialistákkal a koalíciós szerződést, hogy ezeket a kiskapukat bezárják. Ehhez három beavatkozási területet jelöltek meg: a költségvetési fegyelem fenntartását, a szerkezeti reformok menetrendjét és a közélet tisztaságának megszilárdítását.

A párt elnöke beszámolt arról, hogy megkezdték annak a tárgyalássorozatnak az utolsó fordulóját, ami az egészségügyi reform szolgáltatásvásárlási oldalának véglegesítéséről szól. Lovasberényben elfogadták azt a vegyes biztosítási modellt, amelynek részletein tovább dolgoznak, és szeptemberben a parlament elő kerülhet.

Szintén Lovasberényben közös MSZP-SZDSZ 10 pontos nyilatkozatot fogalmaztak meg a pártfinanszírozás átalakításáról, a kampányfinanszírozás kérdéseiről és a közpénzek felhasználásának ügyéről. Ezenkívül az SZDSZ ragaszkodik a versenyképes oktatáshoz, az uniós elvárásokhoz igazodó önkormányzati reformhoz és a közteherviselés átfogó átalakításához.

Kóka kiemelte: „nem engedik, hogy bárki úgy gondolja, ma Magyarországon közvélemény-kutatási adatokból lehet kormányozni. Aki így kormányoz, az hangulatjavító intézkedések és megszorítások ciklusaiból él. Aki felelősen intézi Magyarország ügyeit, az meggyőződésünk szerint reformál.”

Azt is elmondta, hogy két hónappal ezelőtt kapott egy levelet, amelyet Ausztria, USA, Hollandia, Japán, Kanada, Nagy-Britannia és Németország nagykövetei írtak alá. Ebben felajánlották segítségüket, egy tisztább és átláthatóbb gazdasági klíma megteremtéséhez. Ugyanis ha Magyarország nem akar lemaradni, akkor be kell fejezni a mellébeszélést és nincsen helye a „gumiszabályoknak”.

Kóka János


Ha sikerül becsukni a kiskapukat, akkor Magyarország versenyképességi pozíciója javulhat, mert a közélet tisztasága és versenyképesség növekedése kéz a kézben járnak.

Az egészségügyben teremtendő versenyről azt mondta: „ahhoz, hogy az egészségügyben a minőség javuljon, sok beruházásra van szükség. Ahhoz, hogy a beruházás megtörténjen, világos gazdasági helyzet kell, ehhez pedig világos biztosítási rendszert kell kiépíteni, ahol a biztosító szerződik a szolgáltatóval. Tehát ha tiszta piaci viszonyokat tudnak teremteni, be tudják vonni a befektetőket az egészségügybe, akkor lehetőségek tudnak teremteni a minőségjavulásra.

A sajtótájékoztatón kiosztott lovasberényi 10 pont

A koalíciós pártok elkötelezettek abban, hogy változtatnak a társadalom többségét okkal és joggal irritáló kampány- és pártfinanszírozási szabályokon. Ennek érdekében közösen terjesztenek javaslatot az Országgyűlés elé a pártok kampány- és működési költségeinek átláthatóvá tételéről és elszámoltathatóságáról. A közösen megalkotandó jogszabály az alábbi közösen kialakított tíz alapelvre épül:
1. A koalíciós pártok elkötelezettek abban, hogy 2010-ben a már módosított törvény alapján kerüljön sor a parlamenti választásokra.
2. A koalíciós pártok egyetértenek abban, hogy a módosításoknak ki kell terjedniük az önkormányzati, európai parlamenti és népszavazási kampányokra is.
3. A koalíciós partnerek közös álláspontja, hogy olyan kampányfinanszírozás alakuljon ki, amelyben támogatást kizárólag természetes személyek nyújthatnak, a támogatók személyi köre és a kiadási oldal költségei nyilvánosak az Állami Számvevőszék által ellenőrizhetőek legyenek.
4. A koalíciós partnerek egyetértenek abban, hogy a pártokat támogatók köréből a vállalkozásokat kizárják.
5. A koalíciós pártok olyan megoldásban érdekeltek, amelyben a kampányok időtartama rövidebb, ezáltal a túlköltekezés visszaszorítható.
6. A koalíciós pártok az átláthatóság elvének megfelelően támogatják az elkülönített kampányszámla bevezetését.
7. A két koalíciós párt egyetért abban, hogy a szigorú elszámolás és az átláthatóság követelményeinek megfelelő szabályozás kialakításával párhuzamosan, a tiszta és világos finanszírozás feltételeit erősíti a pártok működési- és kampányköltségeihez való állami hozzájárulás növelése.
8. A koalíciós pártok szükségesnek tartják a pártok által használt ingatlanok tulajdonjogának rendezését, a parlamentbe kerülő pártok esélyegyenlőségének figyelembevételével.
9. A koalíciós felek egyetértenek ebben, hogy meg kell határozni a pártok kampányköltségeink határát.
10. A koalíciós pártok egyetértenek abban, hogy a közpénzek hatékonyabb és átlátható felhasználása érdekében az Állami Számvevőszékkel együttműködve közpénzügyi törvényt terjesztenek az Országgyűlés elé.
.