Kóka János levelet kapott, amit Ausztria, USA, Hollandia, Japán, Kanada, Nagy-Britannia és Németország nagykövetei írtak alá. Ebben felajánlották segítségüket, egy tisztább és átláthatóbb gazdasági klíma megteremtéséhez. A pártelnök Szombathelyre elhozta a lovasberényi 10 pontot is.
A keddi sajtótájékoztatón Kóka János pártelnök, gazdasági miniszter mellett a három szomszédos megye elnökei vettek részt: Kovács Kálmán, az SZDSZ Zala megyei elnöke, Mohos Antal, az SZDSZ Győr-Sopron megyei elnöke és Németh Kálmán, az SZDSZ Vas megyei elnöke. Ez nem véletlen, hiszen a regionális fejlesztési tanácsban együtt dolgoznak, de egyben kifejezték az SZDSZ regionális szemléletét is, hiszen a párt elnöke régiónként találkozik a megyei elnökökkel.
A sajtótájékoztatón kiosztott lovasberényi 10 pont
A koalíciós pártok elkötelezettek abban, hogy változtatnak a társadalom többségét okkal és joggal irritáló kampány- és pártfinanszírozási szabályokon. Ennek érdekében közösen terjesztenek javaslatot az Országgyűlés elé a pártok kampány- és működési költségeinek átláthatóvá tételéről és elszámoltathatóságáról. A közösen megalkotandó jogszabály az alábbi közösen kialakított tíz alapelvre épül: 1. A koalíciós pártok elkötelezettek abban, hogy 2010-ben a már módosított törvény alapján kerüljön sor a parlamenti választásokra. 2. A koalíciós pártok egyetértenek abban, hogy a módosításoknak ki kell terjedniük az önkormányzati, európai parlamenti és népszavazási kampányokra is. 3. A koalíciós partnerek közös álláspontja, hogy olyan kampányfinanszírozás alakuljon ki, amelyben támogatást kizárólag természetes személyek nyújthatnak, a támogatók személyi köre és a kiadási oldal költségei nyilvánosak az Állami Számvevőszék által ellenőrizhetőek legyenek. 4. A koalíciós partnerek egyetértenek abban, hogy a pártokat támogatók köréből a vállalkozásokat kizárják. 5. A koalíciós pártok olyan megoldásban érdekeltek, amelyben a kampányok időtartama rövidebb, ezáltal a túlköltekezés visszaszorítható. 6. A koalíciós pártok az átláthatóság elvének megfelelően támogatják az elkülönített kampányszámla bevezetését. 7. A két koalíciós párt egyetért abban, hogy a szigorú elszámolás és az átláthatóság követelményeinek megfelelő szabályozás kialakításával párhuzamosan, a tiszta és világos finanszírozás feltételeit erősíti a pártok működési- és kampányköltségeihez való állami hozzájárulás növelése. 8. A koalíciós pártok szükségesnek tartják a pártok által használt ingatlanok tulajdonjogának rendezését, a parlamentbe kerülő pártok esélyegyenlőségének figyelembevételével. 9. A koalíciós felek egyetértenek ebben, hogy meg kell határozni a pártok kampányköltségeink határát. 10. A koalíciós pártok egyetértenek abban, hogy a közpénzek hatékonyabb és átlátható felhasználása érdekében az Állami Számvevőszékkel együttműködve közpénzügyi törvényt terjesztenek az Országgyűlés elé. |