Beszólt a magyar kalózoknak az USA

2007.05.11. 17:55

Az Egyesült Államok kereskedelmi hivatala szerint Magyarországon 600 ezren használnak fájlcserélő programokat és száz szerverről tölthetők le jogsértő tartalmak.

Magyarország nem tesz meg mindent az Egyesült Államokból származó filmek, CD-k szerzői jogi védelméért. Ezzel dollármilliókban mérhető kárt okoz az USA-nak. Persze nem egyedül Magyarország, hanem 30 másik állam is szerepel egy listán, amelyet az Egyesült Államok kereskedelmi hivatala készített.

A rendőrség kapjon a jelenleginél több forrást az internetkalózkodás felszámolására, szigorodjon a vétkesek büntetése, a jogszabályok pedig tiltsák meg a jogdíjas termékek utcai árusítását - tucatnyi egyéb javaslat mellett ezt is tanácsolja az Egyesült Államok kereskedelmi hivatala Magyarországnak, hogy csökkenjen hazánkban a szellemi tulajdonnal kapcsolatos jogsértések száma. A hivatal úgy becsüli: Magyarország 2006-ban összesen 87 millió dollárral, vagyis közel 20 milliárd forinttal károsította meg az Egyesült Államokat. Ennek mintegy kétharmada üzleti célú szoftver illegális felhasználása, egyharmada pedig zeneletöltés miatt érte Amerikát.

A jelentés szerint a netes kalózkodás, vagyis az illegális letöltés az első számú probléma, mintegy 600 ezren használnak fájlcserélő programokat és száz szerverről tölthetők le jogsértő tartalmak. A jelentés név szerint kiemeli a Petőfi Csarnok-béli, a Józsefvárosi és a Verseny utcai piacokat, mint a jogsértő tartalmak árusításának fő helyeit. Az elemzés azt állítja, hogy a magyarországi hatóságok egyike sem elég szigorú.

Példaként egy magyarországi fájlmegosztó központ 2005-ös megtalálását említik, amely ügyben az érintett számítógépes szerver a rendőrségi elkobzás után egy héttel már ismét működött.

A washingtoni hivatal azt is állítja, hogy a magyarországi ügyészség késlekedése, a hosszú bírósági eljárások és a gyenge ítéletek továbbra is komoly problémát jelentenek Magyarországon.

Az Egyesült Államok egy listát is összeállított a veszélyes országokról. Erre 43 ország került rá, hazánk ebből a szempontból az alacsonyabb, 2-es fokozatba tartozik 30 másik országgal, egyebek közt Olaszországgal, Lengyelországgal, Szaúd-Arábiával vagy Kanadával együtt.

A kiemelt veszélyességű országok között Kína és Oroszország viszi a pálmát, de rajtuk kívül tíz másik ország is sok kárt okoz az Egyesült Államoknak, legalábbis az érintett szerin.
.