
Nem habostorta
„Nem is olyan természetes, nem is olyan magától érthetődő, ha egy város sikeres rendezvénye minden évben meg van tartva. Az alapítványnak nagyon komoly nehézségekkel kell megküzdenie” – mondta a csütörtöki sajtótájékoztató elején Szommer Ildikó. A karneváligazgató mindezt az anyagi forrásokkal kapcsolatban jegyezte meg, amelyek meglehetősen szűken állnak az alapítvány rendelkezésre.
Szele Györgyi, a gazdálkodási munkacsoport vezetője később ezzel a vetülettel kapcsolatban még annyit mondott, hogy az idei – immáron a nyolcadik – karnevál költségvetése 110 millió forint. Ehhez az önkormányzattól 40 millió forint érkezik - amely összeg immáron hat éve változatlan - a többit jegyeladásokból, bérleti díjakból és szponzoroktól szedik össze. Függőben van egy 15 milliós pályázat is.

A legtöbb program az idén is ingyenes lesz, a három napra körülbelül 130 ezer embert várnak. A reklámokat továbbra sem engedik be a karneválra, mondván, azok tönkretennék a történelmi vonulatot.
Változások, csomópontok
A
szervezőktől kapott sajtóanyag minden helyszínt részletesen körüljár, de mi – a sajtótájékoztató alapján - az áttekinthetőség miatt kiemeljük azokat a csomópontokat és változásokat, amelyeket fontosnak tartunk megemlíteni a 2007-es Savaria Karnevál kapcsán.
A karnevál az idén augusztus
23-én csütörtök délután kezdődik és 26-án vasárnap este fejeződik be. A rendezvény fókuszpontjában most is az ókor áll. A több mit 250 program 13 fő helyszínen és két kísérőhelyszínen zajlik.
A
Karneválaszínház az idén Plautus komédiáját, A hetvenkedő katonát adja elő. A főszerepekben Szabó Győző, Jordán Tamás és Bezerédi Zoltán látható. A hét előadás a
megyeháza udvarán lesz megtartva.
A
Fő téri öreg város vására, a jelmezes felvonulás, mediterrán udvar, a keleti udvar, a művészetek utcája, a Ferences templom és a gyerekek számára készült Gayer-parkbeli Kalandvár nagyjából a tavalyi minták alapján működnek, ami nem azt jelenti, hogy a programok ugyanazok lennének.
A
Thököly utcán kevesebb lesz a megállásra késztető program, a Belsikátor a fiatalokra kíván koncentrálni. A Fórum (Fő téri) színpad a Latin Trióval kezd majd érdekesnek ígérkező indiai, szerb, spanyol és mindenféle zenekarok érkeznek. A magyar színeket többek között a
Besh o droM és Gradpierre Attila képviseli.
A
Borok utcájának a színpada – amely lassan főszínpaddá lép elő - olyan neveket tud felmutatni, mint a
Ghymes, a Kispál-feldolgozásokat is játszó
Csík Zenekar vagy a szombathelyi közönség jó ismerőse:
Elsa Valle.
A
Romkertben az idén
megújul a rabszolgavásár, és új darabbal jelentkezik az
Atlantis Színház.
A legnagyobb változások az időközben elkészült
Ferences-kertben (Történelmi Témapark) lesznek. Mindenekelőtt immár a látogatók rendelkezésére áll az
antik természettudományokat bemutató interaktív kiállítás. Emellett az Ókori Hagyományőrzők 3. Nemzetközi Találkozója keretében várhatóan
római lovasok is érkeznek, és várhatóan már
csütörtök este is lesz egy „Tüzes játékok” előadás. A szervezők a légiók és a barbárok csetepatéi mellé az idénre egy
keresztrefeszítést is ígérnek, ami szintén nem a babazsúr kategóriába esik majd.
Kiemelt, de nem pénzes
A sajtótájékoztatón jelen volt Tama István, a Nyugat-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóság marketing igazgatója, aki egy oklevelet adott át Szommer Ildikónak abból az alkalomból, hogy a Savaria Történelmi Karnevál ismét bekerült a régió 14 kiemelt rendezvényi közé.
A dolog apró szépséghibája, hogy a cím sajnos egyetlen forint támogatással sem jár: helyette fokozott marketingtámogatást kap a karnevál az igazgatóságtól.
A Savaria Karnevál 2007-es helyszínei (részletes)