Várkertfürdő, Pápa

2004.01.22. 22:04

Pápán van fürdő? – kerekedik a szemük csodálkozva mindazoknak a szerencséseknek, akiknek elkezdem mesélni az élményeket. Van, bizony, nem is akármilyen. A közelmúltban nyílott pápai fürdő talán kevésbé előkelő, mint vetélytársai, ám van néhány nagyon szerethető vonása.

Pápán van fürdő? – kerekedik a szemük csodálkozva mindazoknak a szerencséseknek, akiknek elkezdem mesélni az élményeket. Van, bizony, nem is akármilyen. A közelmúltban nyílott pápai fürdő talán kevésbé előkelő, mint vetélytársai, ám van néhány nagyon szerethető vonása.

Nem bonyolult dolog ráakadni a pápai fürdőre. A belvárostól kőhajításnyira, a Várkertben leledzik a kívülről nem túlságosan impozáns, lapos, minden feltűnést nélkülöző épület. A szakírók szerint skandináv ennek az építészeti stílusnak a neve, s biztos igazuk van.

Bejátszik a politika

Várkertfürdő, PápaA bejáratnál nagy hirtelen nem is az árak kötik le az először idelátogatók figyelmét, hanem néhány tábla, hogy némi politikai gellert adjanak a pancsolásnak. A Széchenyi-terv pénzeire emlékeztető felirat egykor kötelező volt, tudomásul vesszük hát. Az viszont érdekes kiemelés, hogy az építtetők nem simán a magyar kormánynak, hanem a polgári kormánynak fejezik ki köszönetüket. A politikai felhang tovább erősödik egy harmadik tábla által, amely arra hívja fel a figyelmünket, hogy a fürdőt Orbán Viktor előző miniszterelnök adta át 2003. október 31-én. Hm. Tudjuk, Pápa városa néhány igen befolyásos jobboldali politikus hátországa, csak hát ezt elég otromba így tálalni, mert újfent arra kell gondolnunk, a jobboldal célirányosan lapátolta bizonyos városokba a pénzt, beintve a többieknek. Mennyivel igazságosabb a szocialista éra, ugye, akik demokratikusan mindenkinek beintenek.


Hibákra vadászva

Várkertfürdő, PápaA jegyárakat igen rendben találjuk (részletes árlista a cikk végén), ám az öltözőket már kevésbé. Az apró szekrényekhez szokva vagyunk, a kabátot elővigyázatosan amúgy is letesszük a ruhatárba 100 forint/kabát ellenében, de az öltözködésre-cuccolásra szánt tér minimális, egymást kerülgeti a jó nép pár négyzetméteren. Az alacsony belmagasság és a kissé spórolós világítás tovább rontja a komfortérzetünket. Kicsit elébe futva az eseményeknek, a nap végén lehangolónak bizonyulnak a szűk és sötét tusolók is, tapadós nylonfüggönyökkel és a normális melegvíz krónikus hiányával. Hajszárítók sincsenek felszerelve, szerencsére rájövünk, azokat a recepción kell kérni. Ingyen adják, de akkor is ügyetlen. Csakúgy, mint néhány lábmosó, amelyek a legváratlanabb helyeken ugranak ki 20 centikre a padló síkjából, mintha utólag rittyentették volna oda őket, abból a megfontolásból, hogy inkább törjön a láb, de tiszta legyen. Érthetetlen, hogy milliárdos beruházásnál miért kell ilyeneken takarékoskodni, vagy ennyire nem figyelni.


Ami a fürdőzés kvintesszenciáját, a vizet illeti, az első pillantásra korrektnek, tisztának és kellőképpen modernnek tűnnek a medencék, ellenben kissé szűk a medencéket övező tér, amiből kifolyólag kevés a pihenő- és pakolóhely, megfelelő számú ágyak és ülőalkalmatosságok híján a vízből kiszállva kissé tanácstalanul pislantunk körbe.

Viszont vízből van elég

Várkertfürdő, PápaKezdeti fenntartásokból van tehát doszt. Innen szép fordítani, mondaná egy sportriporter, s amint vízre szállunk, valami ilyesmi történik: a létesítmény egyre jobban a szívünkbe lopja magát. A melegvizes ücsörgő (36 C) az idősebb generációnak jön be, a fiatalabbak inkább a szokásos produkciókkal felszerelt élménymedencében (34 C) jönnek-mennek. Ez utóbbi medencének egy külső nyúlványa is van, nem is akármilyen. Az úgynevezett sodrófolyosós társas körbefutkosás sem rossz az esetleges mínuszok és az unalom ellen, de igazi jutalomban azok részesülnek, akik a télidő ellenére rászánják magukat, hogy pár lépést felfussanak egy lépcsőn: a medence ugyanis egy szinten feljebb egy kisebb, de jó pár fokkal melegebb medencét rejt, amelybe édes a belehuppanás a néhány másodperces vizes fürdőruhás szabadtéri tartózkodás után.


A pápai fürdő szerves és népszerű tartozéka egy magyarosan „Black Hole”-ra keresztelt csúszda. A kiírás szerint 12 éven aluliak nem vehetik igénybe, de láthatóan ezzel a kutya nem törődik, mert a 4-5 éves apróságok úgy csúsznak le rajta, hogy szikrákat szór a fürdőbugyijuk. A csúszda amúgy valóban nem tűnik veszélyesnek, egy viszonylag hosszú, zárt Disney Land-szerű hi-tech cső, hangokkal, fényekkel, közepes élménnyel. Legnagyobb erénye, hogy korlátlan használata bele van építve a belépők árába, a gyerekek és a szülők legnagyobb örömére. Ez utóbbiaknak több órai nyugalmat adhat a gyerek újra és újra való sorban állása.

Ami igazán egyedivé és különösen vonzóvá teszi a pápai fürdőt, az a vízmennyiség. A fürdő ugyanis két – fizikailag és funkcionálisan is elkülönülő – részből áll. Az említett, főként a pihenést és szórakozást szolgáló medencéket egy hosszú folyosó köti össze egy aktívabb résszel, amely egy 25 méteres, feszített víztükrű úszómedencét és egy melegvizes tanmedencét rejt. Ezeknek köszönhetően mindenki talál magának vizet, s aki mozogni, úszni akar, az sem unatkozik az első félóra után, ami jellemző probléma az új építésű, télen is nyitva tartó élményfürdőkre, s ez a pozitívum kárpótol a pápai fürdő kisebb-nagyobb hiányosságaiért, s ami erény miatt érdemes akár messzebbről is ideautózni.

No meg még …

Várkertfürdő, PápaAmi a pápai Várkertfürdő egyéb szolgáltatásait illeti, kimondottan impozánsak a fallabda pályák. A büfé szabványos, lehet, jobban járunk, ha megkeressük a kicsit eldugott, de nagyon barátságos étteremet. A fürdőkomplexumhoz még olyan, ma már kötelezőnek számító szolgáltatások tartoznak, mint fitnessterem, fodrászat, kozmetika, szauna, szolárium, masszázs és hasonlók. Be kell vallanunk, ezek közül egyet sem próbáltunk ki, de az árakat alant közreadjuk.


Pápa városa kétségtelenül nagyon jól járt ezzel a fürdővel, amely talán nem olyan csillogó-villogó, mint néhány versenytársa, de ha készek vagyunk bizonyos kompromisszumokra – és miért ne lennénk készek? - roppant praktikus és szerethető fürdőhelyet lelünk a Várkertben, versenyképes áron.


Belépők: (Egész napra, négy órára ,két órára)

Teljásárú belépőjegy 990,- 650,- 300,-
Kedvezményes belépőjegy (nyugdíjas, diák) 650,- 450,- 200,-
Gyermek belépőjegy (4-14 éves korig) 500,- 400,- 200,-

Egyéb díjak:

Úszómedence (Pálya/óra) 2000,-
Úszómedence (6 Pálya/óra) 10000,-
Tanmedence 1500,-
Tanmedence (3 pálya/óra) 4000,-
Teljes uszoda bérlés (óránként) 40000,-
Szauna - uszodában 500,- +belépőjegy
Szauna világ - termál rész 800,- +belépőjegy
Szaunalepedő kölcsönzés 300,-
Szolárium 3 perc 200,- +belépőjegy
Babaúszás 600,- +belépőjegy
Aquafitness 400,- +belépőjegy
Aquaspinning 700,- +belépőjegy
Úszósapka kölcsönzés 100,-
Masszázs: 20 perces 1000,- +belépőjegy
Talpmasszázs 30 perces 1500,- +belépőjegy
Thaimasszázs 75 perces 6000,- +belépőjegy
Fallabda árak: Hétfőtől péntekig 8.30-14.30 500,-/fő/óra +belépőjegy
Hétfőtől péntekig 14.30-21.30 700,-/fő/óra +belépőjegy
Szombat - vasárnap (ünnep és mszün.nap) 8.30-21.30 700,-/fő/óra +belépőjegy
.